۰۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۴

ناوگان نفتکش جهان با کمبود کشتی مواجه است

ناوگان نفتکش جهان در حال حاضر با توجه به بحران دریای سرخ، کاهش سفارشات برای ساخت، تعداد اندک نفتکش‌های تحویلی در سال جدید و گرایش مالکان به سمت سفارش کشتی‌های LNG با کمبود کشتی‌های نفتکش مواجه شده است.
کد خبر: ۹۸۴۶۲

ناوگان نفتکش جهان با کمبود کشتی مواجه است

 

به گزارش گروه بین‌الملل مانا، خبرگزاری بلومبرگ دریایی گزارش داد: با توجه به اینکه قرار است در سال ۲۰۲۴ میلادی تنها دو اَبَر‌نفتکش به ناوگان تانکر‌های نفتی ملحق شود، این میزان تقریباً در چهار دهه اخیر بی‌سابقه بوده است و در حال حاضر میزان سفارشات موجود در یارد‌های کشتی‌سازی ۹۰ درصد از میانگین سالانه در چهار دهه اخیر  پایین‌تراست.

از سو‌ی دیگر با توجه به حذف سوخت فسیلی به مرور زمان چشم‌انداز صنعت تانکر در بلند‌مدت کمرنگ‌تر می‌شود.

«الکساندر ساوریس»، مدیر اجرایی Euronav NV از بزرگترین مالکان کشتی نفتکش گفت: انحراف کشتی‌ها از سمت دریای سرخ هر روز بر حمل‌و‌نقل دریایی نفتکش تأثیر منفی می‌گذارد و برخی از اپراتور‌ها ترجیح می‌دهند مسیر تردد را دریای سرخ انتخاب نکنند. همچنین دوری مسیر از طریق دماغه امید نیک نیز از دید اپراتور‌ها مقرون به صرفه نیست، از سوی دیگر بیشتر سن بیشتر تانکر‌های نفتی بالا می‌باشد به همین جهت نیاز به نوسازی ناوگان وجود دارد که آن هم کمتر امکانپذیر است.

«انریکو پاگلیا»، مدیر تحقیقات Banchero Costa، معتقد است: عرصه برای بازار نفتکش در حال حاضر بسیار تنگ است و در آینده شرایط به شدت سخت‌تر خواهد شد بدین ترتیب با کمبود نفتکش‌ها کارآیی ناوگان جهانی نفتکش در حال تزلزل است.  

در ادامه این گزارش آمده است: محموله‌هایی که با نفتکش‌های بزرگ به سمت اروپا تردد می‌کنند هفته‌ها طول می‌کشد تا بتوانند دریای سرخ را دور زده  و از طریق بنادر آفریقا راهی اروپا شوند، که این کار از دید اپراتور‌ها و مالکان کشتی به شدت آزار دهنده است.  

«فوتیوس کاتسولاس»، تحلیلگر ارشد کشتیرانی S&P Global می‌گوید: وضعیت دریای سرخ در حال تغییر اصول اساسی بازار نفتکش‌ها است و کمبود نفتکش‌ها بر شرایط این صنعت اثرگذار است.

وی با اشاره به اینکه تا سال ۲۰۲۵ میلادی تنها پنج کشتی نفکش بزرگ تحویل می‌شود گفت: این آمار در مقایسه با ۴۲ نفتکش تحویل شده در سال ۲۰۲۲ میلادی نگران کننده است.

از  سوی دیگر بعد از همه گیری کرونا گرایش به سمت سفارش حامل‌های گاز طبیعی بیشتر شده است و مالکان در پی فرصتی هستند تا نسبت به سفارش کشتی‌های حامل LNG اقدام کنند. اگر هم مالکی بخواهد نفتکش سفارش دهد سال‌ها زمان می‌برد.

در ادامه گزارش آمده است: بر‌اساس اطلاعات گرد‌آوری شده توسط مرکز نظارت بر اقتصاد هند (CMIE)، نرخ روزانه نفتکش‌های بزرگ (VLCC) در ماه فوریه افزایش یافت و به ۴۸۱۷۱ دلار در روز رسید؛ در حالیکه این رقم در ژانویه ۴۷۹۷۵ دلار و در دسامبر ۴۶۵۵۵ دلار بود.  بدین ترتیب  نرخ‌ها با توجه به تشدید تنش ژئوپلیتیک در دریای سرخ دچار نوسان می‌شود.  

در ادامه گزارش آمده است: همانگونه که اشاره شد بحران دریای سرخ باعث شده تعدادی نفتکش مسیر طولانی‌تری در اطراف منطقه آفریقا انجام دهند و حملات به نفتکش‌ها و یا کشتی‌های تجاری، مالکان را به شدت تحت تأثیر قرار داده است.

 در همین حال  سایت ژاپن تایمز با اشاره به حملات شبه نظامیان حوثی یمن به کشتی‌های نفتکش و تجاری اعلام کرد: انحراف گسترده‌ای در تجارت جهانی نفت ایجاد شده، زیرا در چنین شرایطی نرخ‌ها بالا رفته و مدت زمان سفر در حال افزایش است.  

در گزارش این سایت اشاره شد: در حال حاضر با توجه به کمبود در بخش نفتکش‌ها بسیاری به فکر سفارش جدید افتادند، در حالیکه سفارش جدید سال‌ها طول می‌کشد به مرحله تحویل برسد تا آن زمان کشتی‌های حامل گاز طبیعی به راحتی جایگرین کشتی‌های نفتکش شده است.  

ناوگان نفتکش جهان با کمبود کشتی مواجه است

ارسال نظرات
آخرین اخبار