۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۳۷

افغانستان از بندر چابهار بهره‌برداری ترانزیتی می‌کند

مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: مسئولان افغانستان، بندر چابهار را یکی از بنادر مهم تجاری برای انتقال کالاهای صادراتی و وارداتی این کشور و یک مسیر امن و ارزان برای ترانزیت و صادرات کالاهای خود می‌دانند.
کد خبر: ۹۸۹۲۱

افغانستان از بندر چابهار بهره‌برداری ترانزیتی می‌کند


به گزارش مانا، قاسم عسگری‌نسب با بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به محصور‌بودن کشور افغانستان در خشکی، بندر چابهار می‌تواند با پتانسیل اتصال به آب‌های آزاد و اقیانوس هند، کالاها و محصولات افغانستان را به دنیا صادر کند.

وی افزود: مسئولان کنونی افغانستان، بندر چابهار را یکی از بنادر مهم تجاری برای انتقال کالاهای صادراتی و وارداتی این کشور، یک مسیر امن و ارزان و یک کریدور پایدار برای ترانزیت و صادرات کالاهای خود می‌دانند.

به گفته مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان‌و‌بلوچستان، ایران و افغانستان در اسفند‌ سال ۱۴۰۲، در موضوع سرمایه‌گذاری ۳۵ میلیون دلاری «شرکت ستارگان خراسان مهاجر» از افغانستان، جهت ساخت یک برج 25‌ طبقه مسکونی، تجاری و هتلینگ در منطقه آزاد چابهار با عنوان «فاخر»‌ با همکاری منطقه آزد چابهار به تفاهم رسیدند. مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان‌و‌بلوچستان خاطر‌نشان کرد: هیئت تجاری و اقتصادی افغانستان، در سفر سال گذشته به چابهار به‌منظور اعلام سرمایه‌گذاری در ساخت برج فاخر، هیچ برنامه و پیشنهاد خاصی برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت و محوطه‌های پس‌کرانه بندر شهید بهشتی ارائه نکرده بودند‌.

وی افزود: اما در سفرهای قبل‌تر که هیئتی از وزیران و فعالان اقتصادی به ریاست ملا برادر، رئیس‌الوزاری افغانستان، از بندر شهید بهشتی چابهار بازدید کردند، پیشنهادهایی برای توسعه تجارت و ترانزیت از این بندر ارائه کردند و خواستار در اختیار داشتن یک ترمینال لجستیکی در بندر شدند که سازمان بنادر و دریانوردی آمادگی خود را برای در اختیار قرار‌دادن زمین برای سرمایه‌گذاری در قالب قرارداد BOT اعلام کرد.

 

ارسال نظرات
آخرین اخبار