۱۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۳

قزاقستان خواستار مشارکت اروپا در ساخت بندر بین‌المللی در این کشور شد

وزیر حمل‌ونقل قزاقستان در دیدار همتای بلژیکی خود با اشاره به افزایش همکاری در زمینه ترانزیت خواستار مشارکت اتحادیه اروپا در ایجاد یک بندر بین‌المللی در این کشور شد.
کد خبر: ۹۸۲۴۸

 

قزاقستان خواستار مشارکت اروپا در ساخت بندر بین‌المللی در این کشور شد

به گزارش مانا به نقل از  فارس، «مارات کارابایف» وزیر حمل‌ونقل قزاقستان در دیدار با «ژرژ گیلکینت» معاون نخست‌وزیر و وزیر حمل‌ونقل بلژیک پیشنهاد برقراری ارتباط بین شرکت‌های حمل‌ونقل کالا را داد و از شرکت‌های اروپایی دعوت کرد تا در ایجاد یک بندر بین‌المللی و خوشه لجستیکی در بنادر «آکتائو» و «کوریک» مشارکت کنند.

وی از مشارکت فعال شرکت‌های بین‌المللی در تحریک پتانسیل کریدور میانی استقبال کرد.

در این دیدار در مورد گسترش کریدورهای حمل‌ونقل بین اروپا و قزاقستان و همچنین توسعه و تقویت همکاری‌های بلندمدت سودمند دو کشور در زمینه حمل‌ونقل بحث و تبادل نظر شد.

به منظور توسعه بیشتر بنادر «آکتائو» و «کوریک»، کارابایف امضای توافقنامه‌هایی با اتحادیه اروپا را پیشنهاد کرد که امکان بارگیری کالا از غرب به شرق و دریافت یارانه حمل‌ونقل در طول مسیر حمل‌ونقل ماوراء خزر و توسعه زیرساخت و شبکه پایانه در طول مسیر را فراهم کند.

در این دیدار معاون نخست‌وزیر و وزیر حمل‌ونقل بلژیک دعوت برای شرکت در انجمن راه ابریشم جدید را پذیرفت و همچنین پیشنهادات سودمند متقابل را در زمینه‌های هواپیمایی کشوری، حمل‌ونقل تجاری و حمل‌ونقل جاده‌ای بیان کرد.

در پایان این دیدار، طرفین از گفت‌وگوهای تجاری ابراز قدردانی و بر اهمیت توسعه بیشتر روابط قزاقستان و بلژیک تأکید کردند.

در همان روز، وزیر حمل‌ونقل قزاقستان به عنوان بخشی از مشارکت در مجمع جهانی سرمایه گذاری Global Getaway، یادداشت تفاهمی با بانک سرمایه گذاری اروپا در مورد منابع مالی ارائه شده برای ارتقا و توسعه بخش حمل‌ونقل قزاقستان در چارچوب خطوط حمل‌ونقل بین اروپا و آسیای مرکزی امضا کرد.

همچنین یادداشت تفاهمی بین بانک توسعه اقتصادی قزاقستان و بانک سرمایه‌گذاری اروپا امضا شد. این سند باعث جذب سرمایه‌گذاری برای توسعه پتانسیل حمل‌ونقل کشور خواهد شد.

گفتنی است که پروژه مهم حمل‌ونقل در اوراسیا، ساخت مسیر جاده اروپای غربی - چین غربی بر اساس قوانین سازمان‌های مالی بین‌المللی بود.

در چارچوب این پروژه، سه هزار کیلومتر جاده در سراسر خاک قزاقستان ساخته شد. اکثر آنها قبلاً در مسیر حمل‌ونقل ترانس خزر ادغام شده‌اند.

در حال حاضر 14 پروژه جاده امیدبخش دیگر برای اجرا در قزاقستان برنامه‌ریزی شده است که از سرمایه گذاران اروپایی برای شرکت در آنها دعوت شده است.

ارسال نظرات
آخرین اخبار