۱۱ آذر ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۷

زیان مالی ۴ شرکت بزرگ حمل‌ونقل کانتینری در سال ۲۰۲۳

بر اساس پیش‌بینی و تحلیل مؤسسات تحقیقاتی سال ۲۰۲۴ میلادی برای خطوط کشتیرانی کانتینری سال خوبی نخواهد بود. بر این اساس چهار شرکت بزرگ حمل‌ونقل کانتینری در سال ۲۰۲۳ میلادی دچار زیان مالی شدند.
کد خبر: ۹۷۷۲۱

زیان مالی ۴ شرکت بزرگ حمل‌ونقل کانتینری در سال ۲۰۲۳

به گزارش گروه بین‌الملل مانا به نقل از کانتینر نیوز؛ مؤسسه تحقیقاتی Xeneta مستقر در نروژ بر‌اساس تحقیقات انجام شده و بررسی وضعیت حمل‌و‌نقل کانتینری در سال ۲۰۲۳ میلادی پیش‌بینی کرد در سال ۲۰۲۴ میلادی برای حمل‌و‌نقل کانتینری بدتر از حد انتظار خواهد بود؛ به تعبیر دیگر به مراتب بد‌تر از حد انتظار است.

در ادامه این گزارش آمده است: ارقام منتشر شده در ۳۰ نوامبر نشان می‌دهد که در این ماه شاخص حمل‌و‌نقل کانتینری نسبت به ماه اکتبر ۴.۷ درصد کاهش یافته که این رقم ۶۲.۳ درصد کمتر از نوامبر ۲۰۲۲ میلادی است.

«Emily Stausboll»، تحلیلگر  Xeneta  در این زمینه می‌گوید: بررسی‌های صورت گرفته توسط مؤسسات تحقیقاتی و آنالیز در ۱۰ ماه گذشته پیرامون نرخ‌های حاکم بر جعبه‌های کانتینر و کشتی‌های کانتینری نشانه نامطلوبی برای  اپراتور‌های کشتی است.

وی می‌افزاید: متأسفانه اکثر قرارداد‌هایی که در سال ۲۰۲۲ بسته شده بود با فرارسیدن سال ۲۰۲۴ میلادی از مدت زمان اعتبار آن‌ها کاسته خواهد شد و به نظر نمی‌رسد قرارداد‌های جدید نسبت به قدیمی بالاتر باشد، زیرا شرایط حمل‌و‌نقل کانتینری چنین ایجاب نمی‌کند.  

این در حالی است که د‌ر سه ماهه سوم سال جاری میلادی شاهد بودیم چهار شرکت بزرگ حمل‌و‌نقل کانتینری با زیان‌های مالی مواجه شدند. این تحلیلگر به اسامی شرکت ها‌ی بزرگ کانتینری اشاره‌ای نکرده است.

این تحلیلگر در ادامه تصریح می‌کند: شرایط با ورود به  سال ۲۰۲۴ میلادی بدتر خواهد شد؛ زیرا قرارداد‌های جدید جایگزین قبلی شده و اپراتور‌ها را در معرض یک بازار بسیار ضعیف قرار خواهد داد.  در این زمینه اطمینان داریم قرارداد‌های جدید نسبت به قبل با نرخ‌های پایین بسته خواهند شد.

بدین ترتیب با تعجب باید پرسید در سال آینده شرکت‌های حمل‌و‌نقل کانتینری با زیان‌هایی که در سال ۲۰۲۳ میلادی با آن مواجه شدند در سال آینده چه خواهند کرد.  

به گفتۀ وی مرسک به بازار بلند‌مدت متکی است و پیش‌بینی این بود که کمتر تحت تأثیر سقوط نرخ‌های نقدی در سال جاری میلادی قرار گیرد، اما چنین نشد و این شرکت با ضرر و زیان مواجه شد.  

وی در ادامه می‌افزاید: میزان ضرری که شرکت‌های حمل‌و‌نقل بزرگ کانتینری در سه ماهه سوم با آن روبه‌رو شدند نشان می‌دهد در سال آینده مشکلات جدی در حمل‌و‌نقل کانتینری ایجاد خواهد شد.  

بدین ترتیب می‌توان ادعا کرد توفانی که در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۳ میلادی شروع شد تا سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ میلادی که قرارداد‌های قدیمی به پایان می‌رسد، ادامه خواهد یافت.  

وی در پایان می‌گوید: شرکت‌های کانتینری امسال در حالی با ضرر و زیان مواجه شدند که نرخ‌های بلند‌مدت ۳۹.۵ درصد نسبت به نوامبر ۲۰۲۰ میلادی افزایش یافته بود که این افزایش مربوط به دوران همه‌گیری کرونا بود، اما باید منتظر ماند تا مشاهده شود در سال ۲۰۲۳ میلادی شرکت حمل‌و‌نقل کانتینری تا چه حد حاشیه عملیاتی مثبتی داشتند تا بتوان پیش‌بینی کرد چگونه از ضرر‌های مالی فاجعه بار در سال ۲۰۲۴ میلادی جلوگیری کنند.

ارسال نظرات
آخرین اخبار