۱۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۳

عقب نشینی تدریجی چین از اجرای پروژه بندر گوادر پاکستان

چین به تدریج از اجرای پروژه بندر گوادر به دلیل مشکلات امنیتی، تورم و بدهی‌های پاکستان عقب نشینی می‌کند.
کد خبر: ۹۷۴۵۴

عقب نشینی تدریجی چین از اجرای پروژه بندر گوادر پاکستان


به گزارش مانا،  پاکستان در حال حاضر با چالش‌هایی مانند تروریسم، افزایش تورم و ازدیاد بدهی‌های بین‌المللی مواجه است.

این چالش‌ها روابط خارجی و سیاست های داخلی پاکستان را تحت تأثیر قرار داده به نحوی که اسلام آباد اخیراً با تعامل با ایالات متحده و مذاکرات با چین در حال ارزیابی مجدد متحدین خود است.
وزیر امور خارجه هند می‌گوید که مشکلات اقتصادی پاکستان را می‌توان به عوامل مختلفی از جمله هزینه‌های نظامی سنگین و استقراض بی رویه نسبت داد.
وی در گفتگو با اندیشکده آمریکایی هادسون در واشنگتن، تصریح کرد که مسائل پیش روی پاکستان، ریشه‌ای عمیق و تاریخی دارند و آنها را می توان به شرح ذیل تشریح کرد:
مسائل امنیتی: جنبش طالبان پاکستان (TTP) که زمانی متحد مخفی پاکستان بود، به شدت متخاصم شده و حملات مرگباری را علیه نیروهای نظامی پاکستانی و غیرنظامیان انجام داده که این افزایش خشونت به دنبال تسلط طالبان بر افغانستان در آگوست ۲۰۲۱ است که طالبان پاکستان را برای انجام عملیات ضد امنیتی در پاکستان جسور کرد.
عقب‌نشینی چین از ادامه اجرای پروژه کمربند-جاده از طریق پاکستان: چین که هم‌پیمان پاکستان در هر شرایطی است، شروع به عقب نشینی از تعهدات چند میلیارد دلاری خود در ابتکار کمربند و جاده در پاکستان کرده است. این تغییر به دلیل نگرانی از بحران اقتصادی پاکستان، فساد اداری و افزایش هزینه‌های امنیتی است. اجرای پروژه های چین در پاکستان به طور قابل توجهی به افزایش بدهی های کراچی انجامیده به طوری که بخش زیادی از بدهی‌های خارجی پاکستان به وام های مرتبط بابت ابتکار کمربند-جاده چین مرتبط است.
افزایش تورم: بحران اقتصادی پاکستان با نرخ تورم خیره کننده سالانه ۳۱ درصدی در ماه سپتامبر به ابعاد نگران کننده ای رسید. این نرخ که بالاترین میزان تورم در میان کشورهای جنوب آسیا است. بخشی از این تورم نیز نتیجه افزایش قیمت سوخت و انرژی است. اصلاحات تحمیل شده توسط صندوق بین‌المللی پول به اسلام آباد، از جمله کاهش محدودیت های واردات و حذف یارانه ها، باعث افزایش تشدید تورم شد که در ماه می به اوج خود یعنی ۳۸ درصد رسید و نرخ بهره به ۲۲ درصد افزایش یافت و ارزش روپیه پاکستان در ماه آگوست به پایین ترین حد خود رسید.
مشکلات اقتصادی: با تداوم افزایش قیمت کالاهای اساسی توسط دولت، بار مشکلات بر دوش شهروندان پاکستانی افزایش یافته است. به طوری‌که قیمت بنزین و گازوئیل به بالاترین حد خود رسیده و فشار مالی قابل توجهی را بر مردم وارد کرده است.
پاکستان در واکنش به تردید چین در ارائه حمایت‌های مالی، در حال ارزیابی مجدد متحدین خود است. بازدید دونالد بلوم، سفیر ایالات متحده در اسلام آباد از بندر گوادر، با ناامیدی پکن ناشی از افزایش تهدیدات علیه منافع چین در پاکستان و تأخیر در پرداخت های پروژه های CPEC توسط پاکستان همزمان شد.
پاکستان همچنین در حال مذاکره با چین برای کاهش هزینه اجرای خط آهن اصلی شماره یک از پروژه بزرگ CPEC، از ۹.۹ به ۶.۶ میلیارد دلار است.
منبع:timesofindia.indiatimes.com

ارسال نظرات
آخرین اخبار