mana.ir

کد خبر: ۹۶۲۰۵ |
تاریخ انتشار: ۰۸:۵۹ - ۲۹ خرداد ۱۴۰۲

امضای یادداشت تفاهم وزرای ایران و ازبکستان در زمینه همکاری جامع حمل‌ونقلی و ترانزیتی

وزیر راه و شهرسازی کشورمان با وزیر حمل‌و‌نقل و ارتباطات جمهوری ازبکستان در حضور رؤسای جمهور دو کشور یادداشت تفاهم در زمینه همکاری جامع حمل‌ونقلی و ترانزیتی را امضا کردند.

به گزارش  مانا به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش دیروز یادداشت تفاهم در زمینه همکاری جامع حمل‌ونقلی و ترانزیتی را با وزیر حمل‌و‌نقل و ارتباطات ازبکستان با هدف تقویت اصول و مبانی همکاری های حمل‌ونقل و گذر در دالان‌های (کریدورهای) حمل‌و‌نقل بین‌المللی مشترک، ارتقای مسیرهای گذری بین دو کشور، توسعه حمل‌ونقل جاده ای و ریلی بین دو کشور، تسهیل اتصال ایران به کشورهای آسیای مرکزی از طریق قلمرو ازبکستان، حذف کلیه عوارض رسمی از ناوگان جاده‌ای در قلمرو یکدیگر و ارتقاء، روان سازی و ساده سازی کلیه فرآیندهای حمل‌ونقلی بین دو کشور را امضا کرد.

در این تفاهم نامه دوطرف بر یکسان سازی فرآیندهای حمل‌ونقل بین‌المللی بین یکدیگر و ظرفیت سازی در این حوزه تأکید کردند.

همچنین دو طرف در مورد ارتقای روش مدیریت زنجیره تأمین کالا در حوزه حمل‌ونقل و گذر و هدفگذاری ارتقاء حمل‌و‌نقل بین‌المللی کالا بین دو کشور تا سقف پنج میلیون تُن در سال  تصمیم گرفتند و مقرر شد در این خصوص نسبت به تهیه برنامه عمل ظرف سه ماه اقدام لازم را به عمل آورند.

بنابر این گزارش توسعه مسیرهای گذری میان ایران، ازبکستان به خصوص با حمل‌ونقل ترکیبی وعملیاتی کردن برنامه تجاری سازی شاخه جنوبی راهگذر شرقی-غربی و گذر از بنادر جنوبی ایران به آسیای میانه و بالعکس از دیگر مفاد این تفاهم نامه بود.

همچنین مقرر شد راه‌آهن ازبکستان نسبت به افزایش بار ریلی خود از طریق ایران به کشورهای ثالث تلاش لازم را صورت دهد.

به منظور فعال سازی کریدور ریلی از/به چین، از/به ترکیه و اروپا، مقرر شد طرف ها مقدمات برگزاری جلسات با راه آهن کشورهای مسیر را برای تعیین تعرفه رقابتی در تمام مسیر و همچنین نحوه تامین واگن‌ها را فراهم نمایند و اقدامات لازم را تا زمان فعال سازی کریدور دنبال کنند.

دو طرف با امضای تفاهم نامه تمایل خود را برای افزایش تعداد پروازهای منظم اعلام کردند و سازمان هواپیمایی کشوری ایران آمادگی خود را نسبت به برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی هوایی و همکاری در زمینه هوانوردی تجاری اعلام کرد.

طرف ایرانی آمادگی خود را برای ارایه مشوق های مرتبط با خدمات دریایی و بندری جهت کالای گذر شده از مبداء/ مقصد کشور ازبکستان از طریق بنادر جنوبی ایران اعلام کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین