mana.ir

کد خبر: ۹۰۱۹۲ |
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۴ - ۰۲ تير ۱۴۰۰

همکاری بندری و دریایی میان ایران و سوریه رو به افزایش است

عضو اتاق مشترک ایران و سوریه با اشاره به نقش ویژه حمل و نقل دریایی در توسعه مناسبات تجاری دو کشور، گفت: توسعه همکاری‌ها، نیازمند تداوم تعاملات و افزایش سرمایه گذاری‌های مرتبط در حوزه زیرساخت‌های بندری به منظور فعالیت شرکت‌های کشتیرانی است.

همکاری بندری و دریایی میان ایران و سوریه رو به افزایش است
 
به گزارش مانا، شهلا عموری در رابطه با ضرورت توسعه همکارى هاى دریایى و بندرى بین ایران و کشورهاى منطقه، اظهار داشت: ظرفیت‌های مناسبی در بنادر کشور به ویژه در جنوب ایران برای انجام همکاری و توسعه حمل و نقل دریایی با دیگر کشورهای منطقه وجود دارد، اما این موضوع نیازمند مشوق های مناسب تری است که باید از سوی سازمان بنادر و دریانوردی مدنظر قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه باید توازن لازم در اختصاص مشوق های قابل ارائه در بنادر با محوریت جنوب کشور ایجاد شود، گفت: لازم است که ظرفیت های کانتینری جهت صادرات انواع کالاها در بنادر جنوبی مانند خرمشهر بیش از پیش افزایش پیدا کند.
عضو اتاق مشترک ایران و سوریه افزود: همواره معتقد هستیم که مقیاس کالا عامل استقبال شرکت‌های کشتیرانی برای مشارکت در حمل کالاهای صادراتی از بنادر ایران محسوب می شود و قطعا بنادر خوزستان و دیگر بنادر کشور ظرفیت های صادراتی بسیار خوبی دارند که همین موضوع عامل «اقتصاد مقیاس» را در حمل و نقل دریایی از توجیه مناسبی برخوردار خواهد کرد.
وی ادامه داد: باید توجه داشت مشارکت سازمان بنادر و دریانوردی در اختصاص یارانه های حمل به صادرکنندگان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که در نهایت باعث رونق فعالیت ها و مبادلات تجاری از طریق حمل و نقل دریایی می شود.
عموری در مورد ارزیابى از وضعیت همکارى مشترک ایران و سوریه در حوزه دریایى و بندرى، خاطرنشان کرد: شرایط موجود نشان می دهد که محوریت همکاری های ایران با سوریه در حوزه دریایی و بندری روبه رشد است و شرکت های حمل و نقل متعددی با ظرفیت های مختلفی در این زمینه حضور پیدا کرده اند.
وی افزود: بررسی‌ها نشان می دهد که عمده صادرات کالاهای ایرانی از بندرعباس به سمت بندر لاذقیه در سوریه انجام می شود و عمده این محصولات شامل قیر، مواد پتروشیمی، فرآورده های سوختی، مصالح ساختمانی، سیمان، میلگرد، سنگ، کاشی و سرامیک است.
عضو اتاق مشترک ایران و سوریه در رابطه با دیدار اخیر هیات هاى ایران و سوریه و مسائل مطرح شده در خصوص افزایش روابط دریایى بین دو کشور، گفت: همکاری بندری و دریایی میان ایران و سوریه طی سال های اخیر رو به افزایش است که با ایجاد خواهرخواندگی بین بندر امام(ره) و بندر لاذقیه گام های اساسی تری را در مسیر توسعه ای روابط ایجاد می کند و در این بین باید توجه داشت که توسعه این همکاری ها نیازمند تداوم تعاملات و افزایش سرمایه گذاری های مرتبط در حوزه زیرساخت های بندری به منظور فعالیت شرکت‌های کشتیرانی است.
عموری ادامه داد: کشور سوریه در مرحله بازسازی قرار دارد و قطعا بازار بسیار مناسبی برای کالاهای ایرانی محسوب می شود و مهمترین دستاورد دیدار اخیر هیات های ایران و سوریه می تواند به توسعه مناسبات تجاری هر دو کشور منجر شود، بنابراین حمل و نقل دریایی در توسعه این مناسبات از نقش تاثیرگذاری برخوردار است و باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین