mana.ir

کد خبر: ۸۷۰۸۷ |
تاریخ انتشار: ۱۷:۱۱ - ۱۷ تير ۱۳۹۹

راه آهن زاهدان- چابهار شبکه ریلی را به تنها بندر اقیانوسی کشور متصل می‌کند

وزیر راه و شهرسازی پروژه راه‌آهن زاهدان- چابهار را از راه‌های اصلی کریدور شمال- جنوب عنوان کرد و گفت: با اجرای این پروژه‌های کلیدی در محور شرق، شکوفایی اقتصادی همراه با توسعه زیربنا‌های حمل و نقل باید سریع‌تر بدست بیاید تا مردم ما بتوانند از ثروت‌های خدادای و ظرفیت‌های نهفته این سرزمین بنحو شایسته بهره‌برداری کنند.

راه آهن زاهدان- چابهار شبکه ریلی را به تنها بندر اقیانوسی کشور متصل می کند

به گزارش مانا به نقل از ایرنا، محمد اسلامی روز سه‌شنبه در بدو ورود به فرودگاه بین المللی زاهدان اظهارداشت: خدا را شاکر هستیم که امروز یکی از وعده‌های دولت و تاکیدات مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری محترم را در فرایند تحقق قرار دادیم و عملیات ریل گذاری راه آهن زاهدان- چابهار  را به یاری حق تعالی آغاز خواهیم کرد.
وی هدف نخست از این سفر را آغاز عملیات ریل گذاری راه آهن زاهدان- چابهار و بازدید از این پروژه عنوان کرد و افزود: نکته حائز اهمیت این است که این پروژه راه‌آهن یکی از محورهای اصلی کریدور شمال- جنوب است و تنها بندر اقیانوسی ایران را به شبکه ریلی کشور متصل می کند.
وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: این پروژه معاهدات منطقه‌ای ما به ویژه  معاهدات سه جانبه ای ایران، افغانستان و هندوستان را تقویت می کند و در نهایت بهره برداری از بندر شهید بهشتی چابهار را  به دنبال دارد.
وی با اشاره به روند توسعه بهره برداری از بندر شهید بهشتی  گفت: خدا را شاکر هستیم که از  سال ۹۶ تاکنون روند توسعه و بهره برداری از بندر شهید بهشتی چهار برابر افزایش پیدا کرده که این یک رکورد است و به لطف الهی و همت همه دست‌اندرکاران و فعالان اقتصادی صورت گرفته است که اکنون به حدود سه و نیم میلیون تُن بار در بندر شهید بهشتی رسیدیم. 
اسلامی همچنین گفت: این خط ریلی در زمان بهره برداری می تواند حدود هفت میلیون تُن با را جابه‌جا کند که این مهم یک نقطه تکیه گاهی است و دارای نقشی اساسی در ترانزیت و صادرات و واردات به کشور خواهد بود.  
وی افزود: در گام‌های تکمیلی به زودی عملیات اجرایی چندین طرح دنبال خواهد شد که از آن جمله  اتصال راه آهن زاهدان  به بیرجند است که در حال رایزنی برای انجام قرارداد هستیم. 
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه از این شبکه ریلی اتصال به منطقه سیستان، زابل و مرز میلک را در برنامه داریم  اضافه کرد: یک قطعه از این مسیر به سمت  زابل را شروع کرده و امیدواریم با اجرای این پروژه‏‌های کلیدی در محور شرق،  شکوفایی اقتصادی همراه با توسعه زیربناهای حمل و نقل هر چه سریع‌تر انجام شود تا مردم ما بتوانند از ثروت‌های خدادای نهفته در این سرزمین پهناور و استعدادهای فراوان آن بهره برداری حداکثری داشته باشند. 

وزیر راه و شهرسازی را در این سفر یک‌روزه فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص)،مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی و شماری از معاونان این وزارتخانه همراهی می‌کنند.

ارسال نظرات
پربیننده ها
آخرین اخبار