mana.ir

کد خبر: ۴۹۲۷۲ |
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۰ - ۰۳ شهريور ۱۳۹۳

احتمال حضور زیردریایی فاتح در رزمایش ولایت 93

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: زیردریایی فاتح چنانچه تا 7 آذر تکمیل و به نیروی دریایی الحاق شود در رزمایش ولایت 93 حضور می یابد.

احتمال حضور زیردریایی فاتح در رزمایش ولایت 93به گزارش مانا، امیر دریادار حبیب الله سیاری در حاشیه مراسم تجلیل از کارکنان اداره بهداشت و درمان نیروی دریایی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه رزمایش ولایت 93 در نیمه دوم سال جاری در منطقه شرق تنگه هرمز، دریای عمان و شمال اقیانوس هند تا مدار 10 درجه برگزار می شود، اظهار کرد: آخرین تجهیزات نیروی دریایی در این رزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و اگر زیردریایی فاتح هم تکمیل شود، مورد استفاده قرار می گیرد.
وی در ادامه با بیان این که ناوگروه 31 نیروی دریایی متشکل از ناوشکن شهید بایندر و ناو جمهوری اسلامی ایران بوشهر هم اکنون در جیبوتی پهلو گرفته و به مدت 3 روز در بنادر این کشور توقف دارد، اظهار کرد: مأموریت این ناوگروه حفظ امنیت خلیج عدن و اسکورت کشتی های نفتکش و تجاری است. پس از حرکت از جیبوتی این ناوگروه وارد باب المندب و دریای سرخ شده و تا بندر پورت سودان رفته و سپس به خلیج عدن باز می گردد.
سیاری همچنین با بیان این که نیروی دریایی برای حضور در اقیانوس اطلس برنامه دارد، گفت: ما به دنبال این هستیم تا از طریق آفریقای جنوبی وارد اقیانوس اطلس شویم، ولی در حال حاضر وضعیت جوی در اقیانوس هند مناسب نیست و ما منتظر بهبود شرایط جوی و دریایی هستیم. البته آفریقای جنوبی از نیروی دریایی کشورمان دعوت کرده تا بازدید از این کشور داشته باشد و ما نیز برای توقف در بنادر این کشور برنامه داریم.
به گفته وی قرار است تا چند روز آینده نیز یک ناوگروه در بنادر ایران پهلو بگیرد.
فرمانده نیروی دریایی همچنین با بیان این که تجهیزات دزدان دریایی نسبت به قبل بهتر شده و آنها به قایق های تندرو، سلاح های انفرادی و نیمه سنگین مجهز شده اند، اظهار کرد: به غیر از ایران در منطقه خلیج عدن، باب المندب و جنوب دریای سرخ روزانه ناوگروه های 30 کشور برای تأمین امنیت کشتی های خود حضور دارند و جمهوری اسلامی ایران با حضور مقتدرانه در این منطقه توانسته امنیت کشتی های تجاری را برقرار کند.
سیاری درباره نحوه برخورد با دزدان دریایی اظهار کرد: ما در گذشته چهار گروه از این دزدان دریایی را دستگیر کرده و به کشور آوردیم، ولی سامانه قضایی کشور نمی داند با آنها چه کند. در واقع سود دستگیری آنها از ضرر آن کمتر است. بنابراین ما به دنبال دور کردن آنها هستیم. زیرا به لحاظ بین المللی نیز در برخورد با دزدان دریایی خلأ قانونی وجود دارد. به هر حال ما به صورت شبانه روزی در این منطقه حضور داریم و امنیت کشتی های تجاری و نفتکش های خود را حفظ می کنیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره تجهیز ناوگان دریایی به پهپاد نیز گفت: بعضی ناوهای نیروی دریایی توانایی حمل ناوگرد و پهپاد را دارد. به طور مثال ناو بوشهر به همراه خود پهپاد دارد. در حال حاضر نیروی دریایی از انواع پهپادها استفاده می کند و این نیرو قبل از سال 57 هم پهپاد هدف داشت و بعد از سال 57 نیز از پهپاد شناسایی استفاده می کرد. نیروی دریایی قدیمی ترین نیرو در استفاده از پهپاد است. ما اکنون نیز از این نوع پهپادها استفاده می کنیم.
فرمانده نیروی دریایی ارتش همچنین با اشاره به این که تدبیر رهبری این بوده که نیروی دریایی در سواحل مکران و آب های آزاد حضور داشته باشد، خاطرنشان کرد: ما هم بر این اساس همه سامانه های خود را در این سواحل مستقر کردیم. اداره بهداشت و درمان نیروی دریایی در حال ساخت چندین بیمارستان است و قرار است تجهیزات جدیدی را در این منطقه مستقر کنیم. ما از تجهیزات خود در کمک های مردمی نیز استفاده می کنیم.
سیاری در پایان با تبریک آغاز هفته دولت گفت: دولت تاکنون کمک های زیادی را در بحث توسعه سواحل مکران داشته و من از دولت درخواست می کنم که در این رابطه بیش از پیش تلاش کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین