۱۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵

نشست کارشناسان ارشد حمل‌و‌نقل کشور‌های عضو بریکس (BRICS) برگزار شد

نشست کارشناسان ارشد حمل‌و‌نقل کشور‌های چین؛ برزیل، آفریقای جنوبی؛ هند؛ ایران؛ عربستان سعودی؛ امارات عربی متحده؛ مصر و اتیوپی به میزبانی روسیه باهدف بررسی برنامه و دستورکار و پیش نویس بیانیه اجلاس آتی وزرای حمل‌و‌نقل کشور‌های عضو بریکس به صورت آنلاین برگزار شد.
کد خبر: ۹۸۶۶۹

نشست کارشناسان ارشد حمل‌و‌نقل کشور‌های عضو بریکس (BRICS) برگزار شد


به گزارش مانا، نشست وزرای حمل‌و‌نقل کشور‌های عضو که قرار است در خرداد ماه ۱۴۰۳ در سن پطرزبورگ روسیه برگزار شود، به موضوعات دیجیتالی شدن حمل‌و‌نقل؛ ایجاد پلت فرم‌های لجستیکی حمل‌و‌نقل بین کشور‌های عضو بریکس؛ حمل‌و‌نقل پایدار؛ حمل‌و‌نقل سبز و توسعه همکاری‌های فی مابین از طریق سرمایه گذاری‌های مشترک و موضوعات دیگر بپردازد.
در نشست امروز کارشناسان ارشد که به میزبانی روسیه و نمایندگانی از بخش‌های مختلف حمل‌و‌نقل کشور‌های عضو به ویژه ایران در آن حضور داشتند، بر اهمیت بخش حمل‌و‌نقل و ترانزیت به عنوان عمده‌ترین ابزار توسعه تجارت میان اعضا تمرکز داشت.
همچنین متن پیش‌نویس پیشنهادی روسیه مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد کارشناسان ارشد حمل‌و‌نقل کشور‌ها نطرات تکمیلی خود را تا حداکثر دوشنبه آتی به صورت رسمی  ارائه نمایند.  
در این نشست ویدئوکنفرانسی، خسرو سرایی مدیرکل ترانزیت، لجستیک و توافقنامه‌های سازمان بنادر و دریانوردی و همکاران ایشان حضور داشتند.
گفتنی است، گروه بریکس شامل پنج کشور روسیه، برزیل، هند، آفریقای جنوبی و چین در سال ۲۰۰۹ میلادی با دستورکار توسعه اقتصادی  و تجاری بین اعضا شکل گرفته و به تدریج کشور‌های ایران؛ ایتوپی، عربستان سعودی، مصر و امارات متحده عربی به آن پیوسته یا در حال الحاق هستند.
گروه بریکس که شامل بیش از نیمی از جمعیت دنیا را شامل شده و کشور‌های مطرح چین، روسیه، هند و برزیل و دیگر کشور‌های در حال توسعه را شامل می‌شود، اگر‌چه دارای پراکندگی جغرافیای هستند لیکن از اهداف مشترک اقتصادی و تجاری برای هم افزایی منافع مشترک برای تنظیم دستور کار توسعه اقتصادی و رونق تجاری خارج از انحصار گرایی تجاری غرب شکل گرفته است.

ارسال نظرات
آخرین اخبار