mana.ir

کد خبر: ۹۷۷۴۶ |
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۶ - ۱۳ آذر ۱۴۰۲

امضای سند تجارت آزاد ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در چهارم دی ماه

وزیر صمت گفت: پیش‌بینی می‌شود با امضای تفاهم نامه تجارت آزاد با اوراسیا در آینده نزدیک و دسترسی به بازار ۱۸۰ میلیون نفری این منطقه، شاهد افزایش سطح همکاری‌های تجاری باشیم.

امضای سند تجارت آزاد ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در چهارم دی ماه

به گزارش مانا، عباس علی آبادی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه اوراسیا اظهار کرد: از سال ۲۰۱۹ میلادی که تفاهم‌نامه تجارت ترجیحی با اوراسیا امضا شد، همکاری ایران با این کشورها بیش از پیش گسترش یافت و شاهد افزایش دو برابری  در مبادلات تجاری با این منطقه بودیم.

وی همچنین پیش‌بینی کرد با امضای تفاهم نامه تجارت آزاد با اوراسیا در آینده نزدیک و دسترسی به بازار ۱۸۰ میلیون نفری این منطقه، شاهد افزایش سطح همکاری‌های تجاری باشیم.

این مقام مسئول ادامه داد: ایران با جمعیت بالغ بر ۸۵ میلیون نفر و در اختیار داشتن منابع کم‌نظیر انرژی، معادن و ظرفیت‌های فراوان، خدمات فنی‌مهندسی و محصولات با تکنولوژی بالا و دانش بنیان و موقعیت ژئوپولیتیک در منطقه و دسترسی به شبکه‌های مواصلاتی ریلی، جاده‌ای و خطوط حمل‌و‌نقل دریایی، دسترسی به شاهراه‌های فعال حمل‌ونقل بین‌المللی، نقش کلیدی در منطقه دارد و در این نمایشگاه نیز شاهد بخشی از توانمندی‌های شرکت‌های ایرانی هستیم.

وی با بیان اینکه قوانین سرمایه‌گذاری در ایران، مشوق‌ها و معافیت‌های بسیاری را برای سرمایه‌گذاران به‌ویژه در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در نظر گرفته، تصریح کرد: شرکت‌های خارجی می‌توانند در پروژه‌های مختلف صنعتی، معدنی، عمرانی، نفت و گاز و پتروشیمی سرمایه‌گذاری یا به صورت مشترک همکاری کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه جایگاه بخش خصوصی در توسعه همکاری‌های دو کشور بسیار مهم است، اظهار کرد: در این راستا فعالیت هر چه بیشتر اتاق‌های مشترک بازرگانی، مشارکت در نمایشگاه‌ها و تبادل هیئت‌های تجاری به ارتقای بخش خصوصی دو کشور کمک خواهد کرد.

علی آبادی همچنین با اشاره به لزوم پیگیری مذاکرات انجام شده در خصوص رفع موانع از جمله لغو روادید تجاری، رفع موانع نقل و انتقالات مالی و به ویژه ایجاد ساز و کار تهاتر و استفاده از ارزهای ملی کشورها، گفت: برگزاری چنین نمایشگاهی زمینه همکاری بیشتر بین تجار را فراهم می‌کند.

شرایط برای استفاده از ظرفیت‌های تجاری 

مهدی ضیغمی -رئیس سازمان توسعه تجارت- نیر در این مراسم گفت: راهبرد اصلی دولت ایران توسعه موافقت‌نامه‌های دو یا چند جانبه اقتصادی، تجاری با کشورهای همسو است و انعقاد موافقت‌نامه تجارت آزاد با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا از سال ۱۴۰۰ در دستور کار قرار دارد. بنابراین این نمایشگاه فرصتی را برای آشنایی تجار از ظرفیت‌های تجاری فراهم می‌سازد.

وی با تاکید بر اینکه این نمایشگاه تجلی‌گر همکاری کشورها در چارچوب پیمان‌های منطقه‌ای است، گفت: در این نمایشگاه فعالان اقتصادی در حوزه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، معدنی، مواد غذایی، انرژی، نفت و گاز و امور بانکی و سرمایه‌گذاری حضور دارند.

ضیغمی ادامه داد: با توجه به اینکه توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری کشورها نیازمند حل برخی مشکلات زیرساختی است، در نظر داریم در جریان برگزاری دومین نمایشگاه بین‌المللی اوراسیا، میزگردهای تخصصی در حوزه‌های گمرک، حمل و نقل، بانک، بیمه، انرژی، سرمایه‌گذاری، ظرفیت‌های مناطق آزاد و نشست‌های تجاری دو جانبه برگزار شود.

او اظهار امیدواری کرد با حضور علاقه‌مندان در این میزگردها و شکل‌گیری گفت‌وگوهای سازنده شاهد نتایج خوبی در جهت حل دستیابی به اهداف تجاری باشیم.

گفتنی است دومین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا از امروز(۱۳ آذر) در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران گشایش یافت که تا ۱۶ آذر برگزار خواهد شد.

ارسال نظرات
پربیننده ها
آخرین اخبار