۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۷

ترانزیت یکی از مباحث مهم و کلیدی توسعه دریا محور است

ترانزیت یکی از مباحث مهم و کلیدی توسعه دریا محور است
با ابلاغ سیاست‌های کلی سند توسعه دریامحور از سوی رهبر معظم انقلاب، نخستین کارگروه این سند در استان بوشهر برگزار شد.
کد خبر: ۹۷۶۰۶

به گزارش مانا، "محمد شکیبی‌نسب" روز سه‌شنبه در نخستین نشست کارگروه توسعه دریامحور در بوشهر اظهار کرد: ریاست کارگروه توسعه دریامحور استان بوشهر برعهده استاندار و دبیری و اعضای کارگروه نیز با پیشنهاد استاندار انتخاب می‌شوند.

وی با اشاره به ابلاغ بند‌های ۹گانه سند توسعه دریامحور از سوی مقام معظم رهبری، بیان کرد: اقتصاد دریامحور یکی از مصداق‌های بارز اقتصاد مقاومتی است که در حوزه سرمایه گذاری یکی از راه‌های های برون رفت از محرومیت و افزایش تولید ناخالص ملی توجه به سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه اقتصاد دریا است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر تصریح کرد: در همین راستا رهبر معظم انقلاب با ابلاغ سیاست‌های کلی توسعه دریامحور تاکید ویژه‌ای به مدیران دولت سیزدهم داشته تا تمرکزی چندبرابری بر قابلیت‌های دریایی اقتصاد کشور داشته باشند.

وی ادامه داد: استان بوشهر نیز با ۹۶۷ کیلومتر ساحل، ۱۷ درصد سواحل کشور را دارا است که این نشان از نقش مهم و کلیدی استان برای تحقق توسعه دریامحور است.

شکیبی نسب اضافه کرد: در حوزه توسعه دریامحور، ترانزیت یکی از مباحث مهم و کلیدی است که در این حوزه بحث آموزش و آشنایی کلیه دستگاه‌های ذی‌ربط در امر ترانزیت خارجی به دلیل فعالیتی بین المللی ضروری و نیاز به نگاه ویژه دارد.

وی گفت: در این زمینه می‌طلبد با بهره گیری از اساتید مطرح، آموزش‌های لازم به دستگاه‌های ذیربط در حوزه ترانزیت ارائه شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر بیان کرد: توسعه ناوگان حمل و نقل جاده‌ای از دیگر نیاز‌های استان برای توسعه دریامحور است.

وی افزود: برای توسعه راه‌های دسترسی جاده‌ای و ریلی اقدام‌های ارزشمندی در استان انجام شده که تلاش مقام‌های ارشد استانی در این زمینه جای تقدیر دارد.

شکیبی نسب ادامه داد: هدایت سرمایه گذاران بخش خصوصی به صنایع مرتبط با اقتصاد دریامحور، توسعه گردشگری، تسهیل در ارائه مجوز‌های توسعه‌ای از جمله راهکار‌هایی هستند که می‌تواند در حوزه اقتصاد دریامحور تحرک و پویایی مدنظر را ایجاد کند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر تصریح کرد: مدیریت امور بندری، دریایی و بازرگانی، ایجاد و توسعه زیرساخت و تجهیزات حوزه بازرگانی دریایی، تنظیم و اجرا مقررات بندری و دریایی، ایجاد ایمنی تردد شناورها، تنظیم امور راهنمایی و ثبت کشتی‌ها از جمله رسالت‌های مهم سازمان بنادر برای تحقق توسعه دریامحور است که به فراخور این رویکرد، اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر نیز با تمام توان آماده نقش آفرینی در این عرصه شده است.

وی افزود: پیشبرد اهداف گردشگری دریایی از طریق صدور مجوز سازه‌های دریایی و ثبت شناورها، صدور مجوز و نظارت بر شرکت‌های کارگزار ترابری دریایی، حضور در مجامع بین المللی و پشتیبانی از صنعت ساخت و تعمیر شناور از دیگر رویکرد‌های توسعه دریامحور است که در استان بوشهر نیز به موازات این موارد اقدام‌هایی انجام شده است.

استاندار بوشهر نیز گفت: آینده از آن سواحل بوده و استان بوشهر نیز با ظرفیت‌هایی قابل توجه، به عنوان نگینی در بین سواحل کشور است.

"احمد محمدی‌زاده" افزود: استان بوشهر با ظرفیت‌های قابل توجه در حوزه‌های صنعت نفت، گاز و پتروشیمی می‌تواند کانون توسعه صنایع پایین دستی در حوزه انرژی باشد.

وی ادامه داد: این استان با موقعیت جلگه‌ای در حوزه کشاورزی نیز قابلیت‌هایی ویژه دارد که با احداث سد‌های در حال احداث به شکوفایی بیشتر ظرفیت‌های این حوزه کمک خواهد شد.

استاندار بوشهر تصریح کرد: اکنون تنها سد بزرگ مقیاس استان بوشهر سد رئیسعلی دلواری است که با اتمام سد‌های در دست ساخت ظرفیت ذخیره آب نزولات آسمانی به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

محمدی زاده افزود: در حوزه توسعه دریامحور استان بوشهر در گام نخست باید با بهره گیری از اسناد و مدارک تولید شده در سطح‌های ملی و استانی گام‌های جدید استان در این حوزه مشخص شود.

وی یادآور شد: در همین رابطه به زودی نیز نشستی با حضور استانداران ساحلی برگزار می‌شود که بدون تردید افق روشن تری فراروی استان‌های هدف گشوده خواهد شد.

ارسال نظرات
آخرین اخبار