۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۶

رودخانه راین، دردسر جدید اروپایی‌ها

رودخانه راین به عنوان یکی از مسیر‌های اصلی حمل‌ونقل در اروپا، به‌زودی به‌خاطر کاهش سطح آب قابل کشتیرانی نخواهد بود و عرضه زغال سنگ و محصولات نفتی در اروپا را محدود خواهد کرد.
کد خبر: ۹۳۵۶۷

رودخانه راین، دردسر جدید اروپایی‌ها

به گزارش مانا، عرضه سوخت‌هایی مانند زغال‌سنگ و محصولات نفتی در اروپا طی روز‌های آینده به‌خاطر پایین آمدن سطح آب در رودخانه راین بیش‌از پیش مختل خواهد شد. این رودخانه که یکی از مسیر‌های اصلی حمل‌ونقل در اروپاست، به‌زودی به‌خاطر کاهش سطح آب قابل کشتیرانی نخواهد بود.

رودخانه راین یک مسیر حمل‌ونقل اصلی برای محصولات نفتی در اروپاست که از شمال شرق در سوئیس آغاز شده و پس‌از گذشتن از آلمان، فرانسه و هلند به دریای شمال می‌ریزد. سطح آب در این رودخانه به‌خاطر موج گرما و خشک‌سالی در اروپا در تابستان جاری پایین آمده و حالا عمق آن برای گذشتن کشتی‌های حامل محصولات نفتی بسیار کم شده‌است. کشتی‌ها مجبورند حجم بار خود را کم کنند تا وزن آن‌ها برای عبور از این رودخانه کاهش یابد به‌این‌ترتیب هزینه کشتیرانی افزایش‌یافته و محموله‌های زغال‌سنگ و سوخت با تاخیر دریافت می‌شوند. درنتیجه تولید برق در آلمان تحت تأثیر قرار گرفته‌است.

سطح آب در مسیر کواب در آلمان درحال‌حاضر به کمتر از آستانه ۴۰ سانتی‌متر که برای حمل‌ونقل مناسب است رسیده و انتظار می‌رود طی روز‌های آینده پایین‌تر هم بیاید.

بخشی از حمل‌ونقل کالا‌ها از طریق مسیر‌های ریلی انجام می‌شود که تامین زغال‌سنگ و سوخت را برای اروپا سخت کرده‌است. پایین آمدن سطح آب در رودخانه راین مدت‌هاست عرضه زغال‌سنگ را تحت تاثیر قرار داده و باعث بالا رفتن شدید قیمت برق در آلمان شده است.

بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا مدت‌هاست تولید برق از نیروگاه‌های زغال‌سنگ خود را برای صرفه‌جویی در مصرف گاز افزایش داده است. اما به‌نظر می‌رسد تولید در دو نیروگاه زغال‌سنگ این کشور تا هفته اول سپتامبر به‌خاطر عرضه محدود زغال‌سنگ از طریق رودخانه راین کاهش یابد.

منبع: تسنیم
 

ارسال نظرات
آخرین اخبار