mana.ir

کد خبر: ۹۳۴۸۰ |
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۰ - ۱۰ مرداد ۱۴۰۱
دهلی نو:

هند قصد دارد بندر چابهار را به یک قطب ترانزیت تبدیل کند

وزیر بنادر و کشتیرانی هند امروز در سخنانی اعلام کرد: دهلی نو قصد دارد بندر چابهار را به یک قطب ترانزیت تبدیل کند.

هند قصد دارد بندر چابهار را به یک قطب ترانزیت تبدیل کند

به گزارش مانا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت بنادر، کشتیرانی و آبراه‌های هند دیروز یکشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که دهلی نو مشتاق است از مشوق های بندر شهید بهشتی و منطقه تجارت آزاد چابهار برای شرکت‌های تجاری و لجستیکی استفاده کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه های هندی، «ساربادانا سونووال» وزیر بنادر و کشتیرانی هند در این خصوص گفت: چشم انداز هند این است که بندر شهید بهشتی در چابهار را به یک قطب ترانزیت تبدیل کند و آن را برای اتصال به کریدور شمال- جنوب با هدف دسترسی به کشورهای آسیای میانه پیوند دهد.

وی در ادامه تاکید کرد: هند مشتاق است از مشوق‌های بندر شهید بهشتی و منطقه تجارت آزاد چابهار برای شرکت‌های تجاری و لجستیکی استفاده کند. این بندر شبکه لجستیکی منطقه را بهبود می بخشد و ابتکار مشترک را برای ایجاد یک کریدور حمل و نقل فراملی منطقه ای ترویج داده که نه تنها تجارت دهلی نو؛ بلکه تجارت جهانی را تقویت می کند.

بندر چابهار ستون کلیدی چشم انداز هند – اقیانوس آرام برای اتصال اوراسیا با منطقه اقیانوس هند است.

در مراسم روز چابهار که از سوی وزارت بنادر و کشتیرانی هند در شهر بمبئی برگزار شد، شخصیت‌هایی از کشورهای آسیای میانه و جمهوری اسلامی ایران از جمله ابوالفضل محمد علیخانی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در بمبئی، مسعود استاد حسین مشاور وزیر راه و شهرسازی و سفرای کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان وسرکنسول افغانستان حضور داشتند.

کشور هند در سال ۲۰۱۵ در خصوص توسعه بندر چابهار و احداث خط راه آهنی که هند را به افغانستان متصل می کند، با ایران به توافق رسید و در سال ۲۰۱۶، «نارندرا مودی» نخست وزیر این کشور در جریان سفر به ایران، توافقنامه سرمایه گذاری برای توسعه چابهار را با تهران امضا کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین