mana.ir

کد خبر: ۹۳۴۰۷ |
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۵ - ۰۱ مرداد ۱۴۰۱

کشتی‌های عازم اوکراین برای اطمینان از نداشتن اسلحه بازرسی می‌شوند

یک مقام عالی رتبه سازمان ملل تاکید کرد که بر اساس جزئیات توافق استانبول، کشتی‌های عازم اوکراین به منظور اطمینان از حمل نکردن محموله اسلحه بازرسی می‌شوند.

کشتی‌های عازم اوکراین برای اطمینان از نداشتن اسلحه بازرسی می‌شوند

به گزارش گروه  مانا به نقل از روسیا الیوم یک مقام عالی رتبه سازمان ملل تأیید کرد که نمایندگان روسیه، اوکراین، ترکیه و سازمان ملل کشتی‌های عازم اوکراین را بازرسی خواهند کرد تا مطمئن شوند که هیچ سلاحی در کشتی وجود ندارد.

این مقام مسئول گفت: گروه‌های بازرسی در ترکیه تشکیل می‌شوند، تیم‌های بازرسی در ترکیه متشکل از نمایندگان همه طرف‌ها (روسیه، اوکراین، ترکیه) و سازمان ملل خواهند بود.

وی افزود: کشتی‌ها طبق جدول زمانی که مورد تایید مرکز هماهنگی مشترک قرار دارد و پس از بازرسی آن توسط تیم بازرسی وارد بنادر اوکراین می‌شوند.

به گفته وی، مسئولیت اصلی تیم‌های بازرسی بررسی وجود کالا‌ها و پرسنل غیرمجاز در کشتی‌های ورودی یا خروجی بنادر اوکراین خواهد بود.

روسیه و اوکراین پس از دو ماه مذاکره درباره انتقال غلات از بنادر دریای سیاه عصر جمعه (۲۲ ژوئیه) قراردادی را با میانجیگری ترکیه در  کاخ دولما باغچه شهر استانبول امضا کردند که قرار است امکان صادرات جهانی غلات انبار شده در بنادر دریای سیاه را فراهم کند.

وزیر دفاع روسیه و وزیر توسعه اوکراین نیز به نمایندگی از دو دولت درگیر در جنگ، این توافق را امضاء کردند.  

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد به عنوان میانجی‌های بین میان مسکو و کی‌یف، در مراسم امضای این توافق حضور داشتند.

روسیه و اوکراین در مجموع حدود ۳۰ درصد از تجارت جهانی گندم را در اختیار دارند و برآورد‌ها حاکی از آن است که هم اکنون دست‌کم ۲۰ میلیون تن گندم، معادل یک درصد مصرف جهانی در انبار بنادر دریای سیاه بلوکه شده باشند که جهان و به ویژه آفریقا را با یک تهدید جدی در موضوع کمبود مواد غذایی روبه‌رو کرده است.

کشور‌های غربی بار‌ها مسکو را برای بستن بنادر اوکراین و عدم امکان ارسال غلات اوکراین سرزنش کرده اند. مسکو نیز پاسخ داده است، اگر کی‌یف بنادر خود را از مین پاک کند، عبور امن محموله‌های غلات را تضمین خواهد کرد.

اوایل خرداد ماه، رئیس جمهور روسیه در گفت‌و‌گوی تلفنی با رهبران فرانسه و آلمان در روز شنبه گفت: «روسیه مایل است تا  در مورد راه‌هایی امکان پذیر ساختن ازسرگیری ارسال محموله‌های غلات اوکراین از بنادر واقع در دریای سیاه گفتگو کند». / فارس

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین