mana.ir

کد خبر: ۹۳۰۰۱ |
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۵ - ۰۹ خرداد ۱۴۰۱

ابراز تمایل چند کشور آسیای مرکزی برای مشارکت در بندر چابهار

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه از تمایل تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان و ترکمنستان برای مشارکت در پروژه بندر چابهار و مکان یابی برای تزانزیت کالاهایشان خبر داد.

ابراز تمایل چند کشور آسیای مرکزی برای مشارکت در بندر چابهار

به گزارش مانا، «مهدی صفری» معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه امروز (دوشنبه) نهم خرداد ماه در جمع خبرنگاران در حاشیه همایش ایران و سازمان همکاری اقتصادی دریای سیاه در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در خصوص مشارکت تاجیکستان در بندر چابهار هم گفت: نه فقط تاجیکستان، بلکه قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان و ترکمنستان همه برای مشارکت در پروژه بندر چابهار ابراز تمایل کردند و از مکان ها هم بازدید کردند. قرقیزستان و قزاقستان مکان را دیده اند که بتوانند برای خودشان ایستگاه هایی درست کنند که بار آنها که به آنجا می آید از آن طریق این بار ترانزیت شود.

وی افزود: فقط تاجیکستان نیست، بلکه بقیه هم هستند و وزیر راه قرقیزستان دو بار به چابهار سفر کرد. این کشورها به چابهار رفتند و در حال صحبت با بنادر و کشتیرانی هستند که مکانهایی را در اختیار آنها بگذارند که بارهای آنها به صورت ترانزیت و رفت و برگشت جا به جا شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره نهایی شدن موافقتنامه کریدور دریای سیاه - خلیج فارس هم اظهار داشت: کریدور جنوب خلیج فارس به شمال چند سالی است که هست و این کریدور به سمت روسیه، قفقاز و آسیای مرکزی می رفت. کریدوری هم داشتیم که از جنوب به ترکیه و از آنجا به اروپا می رفت و الان این کریدور که ترکیه هم عضو آن است، کریدور دریای سیاه است که یا ما می رویم جمهوری آذربایجان یا ارمنستان، گرجستان و دریای سیاه که می توانیم‌ به کشورهای همسایه از جمله رومانی، بلغارستان برویم و این پتاسیل بیشتری برای ترانزیت در اختیار ما قرار می دهد.

وی افزود: اگر فرض کنید یک ظرفیت ۵۰۰ میلیون تنی داشته باشیم میتواند در فاز اول به ۲۰ میلیون تن برسد. این به آن معنا نیست که ترکیه را کنار می گذاریم، در حال حاضر و در بعضی مواقع کامیونهای ما در ترکیه تا یک ماه آنجا می مانند.

معاون وزیر خارجه ادامه داد: مثلاً در مورد آذربایجان و کاسپین، ما مسیرمان را از طریق آذربایجان می رویم و در حال احداث پل دوم در آستارا هستیم که کامیونهایمان به ۸۰۰ عدد برسد، اما از طریق دریای خزر هم می توانیم روزانه با ۴۰۰ کامیون یا با کانتینر بار خود را جابه جا کنیم. این هم افزایی است و دلیل بر این نیست که اگر ما مسیر خزر را باز کردیم مسیر آذربایجان را هم ببندیم. اینکه وزیر خارجه کشورمان بیان کرد این است که عمان، قطر، امارات، چین و هند بارهایی که میخواهند از طریق ما به آسیای مرکزی، قفقاز و اروپا از این کریدور میتواند شکل بگیرد.

وی درباره مطالب منتشر شده مبنی بر دستور دولت چین به بازرگانان چینی مبنی بر عدم یا کاهش سرمایه گذاری در ایران و مشکلات شرکت ها و دانشجویان ایرانی در چین هم گفت: هیات چینی اینجا بود و با آنها صحبت کردیم و درباره قرارداد ۲۵ ساله کار خود را روی روال انجام می دهیم. کار سرمایه گذاری روال خاص خودش را دارد. دو بخش است یا فاینانس است یا سرمایه گذاری مستقیم. در جلسات چنین محدودیت هایی را نشنیدیم. فقط در برخی موارد بعضی کشورها می گویند برجام به نتیجه برسد، سرمایه گذاری می کنیم، اما بعضی کشورها کار خود را زودتر شر‌ع کردند بخصوص در زمینه های نفت و گاز.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین