۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۵
مدیرعامل خدمات دریایی و مهندسی قشم:

با تکیه بر تولید دانش بنیان سوخت رسانی در بنادر را توسعه می دهیم

با تکیه بر تولید دانش بنیان سوخت رسانی در بنادر را توسعه می دهیم
مدیرعامل شرکت خدمات دریایی و مهندسی کشتیرانی قشم گفت: برای ایجاد زیرساخت های سوخت رسانی به شناورها در بندر چابهار و دیگر بنادر کشور برنامه داریم.
کد خبر: ۹۲۹۶۱

به گزارش خبرنگار مانا؛ سعید قبیتی طی نشست خبری با اصحاب رسانه در بندرعباس با بیان اینکه سایت سوخت رسانی شرکت خدمات دریایی و مهندسی کشتیرانی قشم وابسته به گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران هم اکنون در بندر شهید رجایی روزانه 1200 تن سوخت به شناورها عرضه می کند، تصریح کرد: این سایت سوخت رسانی در حال حاضر دارای ظرفیت 53 هزار تُن انبارش سوخت است که به صورت مستقیم و غیر مستقیم 116 نفر اشتغال ایجاد کرده است.
وی میزان نقل و انتقال جاده ای و ریلی سوخت را در این سایت سوخت رسانی به صورت ریلی حدود ۳۰۰۰۰ تُن ماهیانه و جاده‌ای ۵۰۰۰ تُن ماهیانه اعلام کرد و افزود: این حجم از سوخت از طریق پالایشگاه های بندرعباس و امام خمینی شازند تامین می شود.
مدیر عامل شرکت خدمات دریایی و مهندسی کشتیرانی قشم از جمله طرح‌های توسعه ای شرکت تحت مدیریتش را ایجاد زیرساخت‌های سوخت رسانی به شناورها در بندر چابهار و دیگر بنادر کشور اعلام کرد و گفت: در این رابطه برنامه داریم و در حال فراهم سازی مقدمات آن هستیم.
قبیتی با اشاره به اینکه ناوگان گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران سالانه نیازمند 400 هزار تُن سوخت است، خاطر نشان کرد: هدف غایی ما در شرکت خدمات دریایی و مهندسی کشتیرانی قشم ایجاد و افزایش پتانسیل انبارش و تدارک سوخت تولید داخل و سوخت های ترانزیتی است همچنین افزایش سرعت تدارک سوخت و ایجاد چرخه کامل سوخت رسانی به همراه عدم وابستگی به تامین سوخت مورد نیاز ناوگان از خارج از کشور را در چشم انداز فعالیت خود تعریف کرده ایم.
وی با یادآوری شعار سال تعیین شده از سوی رهبر معظم انقلاب مبنی بر تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین، تصریح کرد: گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در راستای توسعه فعالیت های خود در بخش تامین و توزیع سوخت شناورها و با توجه به الزام بین‌المللی استفاده از سوخت کم سولفور نسبت به همکاری و مشارکت با مجموعه های دانش بنیان داخلی برای تولید این سوخت اقدام جدی کرده است.
قبیتی ادامه داد: هدف از این کار رساندن تولید سوخت کم سولفور به حد تامین کامل نیاز ناوگان و بی نیاز شدن از سوخت خارجی و سپس صدور مازاد آن برای در اختیار گرفتن سهمی بزرگ در بازار سوخت شناور در منطقه است.
وی روش های تولید دانش بنیان سوخت کم سولفور را در راستای بی اثر شدن تحریم های ظالمانه مهم ارزیابی کرد و گفت: با این دست اقدامات شکست تحریم ها و راهبرد فشار حداکثری بیش از پیش رقم خواهد خورد.
این مقام مسئول در گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان خود به توسعه فعالیت های گروه کشتیرانی ذیل تحریم ها طی سال های اخیر پرداخت و اظهار کرد: گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران دارای بزرگترین ناوگان تجاری منطقه است بنابراین برای کمک به اشتغال زایی پتانسیل های مناسبی دارد از جمله اینکه هم اکنون 6700 نفر به صورت مستقیم در بخش های خشکی و دریایی مشغول به کار هستند.
وی افزود: در راستای سیاست های کلان در گروه کشتیرانی طی سال گذشته 600 دریانورد در رده های مختلف جذب و مشغول به کار شدند همچنین 300 نفر از دانش آموختگان نخبه دانشگاه های داخلی متخصص در رشته های مرتبط با فعالیت های گروه کشتیرانی در این گروه استخدام شده و در حال فعالیت هستند.
مدیرعامل شرکت خدمات دریایی و مهندسی کشتیرانی قشم با تاکید بر اینکه سیاست زیربنایی در گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران استفاده از نیروهای نخبه داخلی است، خاطر نشان کرد: از زمان تاسیس این شرکت تا کنون این سیاست ادامه یافته و به مرور به نقطه ای رسیده که قریب به صد درصد نیروهای خشکی و دریایی ایرانی هستند که بخشی زیادی از پرسنل دریایی نیز در موسسه آموزشی دریانوردی وابسته به خود گروه کشتیرانی آموزش دیده و سپس جذب شده اند.
وی از جمله دیگر اقدامات گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در راستای تقویت تولید داخلی و اقتصاد ملی را توسعه خدمات در پسکرانه دانست و ادامه داد: در این رابطه چرخه کاملی را از خدمات به صاحبان کالا ارائه می دهیم که بخشی از آن در شرکت حمل و نقل ترکیبی کشتیرانی متجلی است که بار را از طُرق مختلف ریلی و جاده ای به مقاصد مختلف می رساند.
قبیتی با اشاره به نیاز تعمیراتی شناورها به صورت سفری و دوره ای که بعضاً بسیار هزینه‌بر هستند، گفت: گروه کشتیرانی مدت‌هاست که با استفاده از پتانسیلی که در این حوزه در شرکت تعمیرات کشتی پرشیا هرمز گرد آورده است تعمیرات شناورها را تا حد امکان در داخل و در این یارد تعمیراتی انجام می دهد چرا‌که هدف ما جلوگیری هر چه بیشتر از خروج ارز و ایجاد اشتغال برای نیروهای بومی در کنار رونق بخشیدن به تولید داخل است.
مدیرعامل شرکت خدمات دریایی و مهندسی کشتیرانی قشم با موفق ارزیابی کردن برنامه‌های گروه کشتیرانی برای بی‌اثر شدن تحریم ها به حمل 27 میلیون تن حجم بار این شرکت طی سال 1400 اشاره و تصریح کرد: این رقم به معنای افزایش 40 درصدی حمل بار نسبت به سال 99 است که در دو بخش فله و کانتینر به دست آمده است.
وی حمایت از تولید و اقتصاد داخلی را راهبردی مهم در گروه کشتیرانی اعلام کرد و ادامه داد: هم اکنون بیش از 20 شرکت دانش بنیان با گروه کشتیرانی در حال همکاری هستند همچنین تا 99 درصد از سوخت مورد نیاز ناوگان از داخل تامین می شود و برای تامین و ساخت کانتینر و افزایش ظرفیت ناوگان تولید داخلی مدنظر بوده و با شرکت های داخلی قراردادهایی منعقد شده که در دست اجراست.
قبیتی در پایان به سایت سوخت رسانی ستاره قشم در بندر سلخ قشم اشاره کرد و بیان داشت: این سایت سوخت رسانی بر اساس موقعیت راهبردی جزیره قشم طراحی و اجرا شده است که امیدواریم با توجه پتانسیل عبور 50 هزار شناور در سال از تنگه هرمز بتواند به مرکزی برای فروش سوخت و خدمات به شناورهای داخلی و خارجی تبدیل شود و از قِبَل آن ارزش افزوده قابل توجهی تولید و در چرخه اقتصادی کشور وارد گردد.

ارسال نظرات
آخرین اخبار