mana.ir

کد خبر: ۹۱۲۱۸ |
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۵ - ۰۵ آبان ۱۴۰۰

توافق ایران و ترکمنستان برای دو برابر شدن ترانزیت ریلی

وزیر راه و شهرسازی از توافق ایران و ترکمنستان برای ارتقا روابط در حوزه‌های حمل و نقل، انرژی و تجارت خبر داد و گفت: برای دو برابر شدن ترانزیت ریلی بین ایران و ترکمنستان توافق به دست آمد.

توافق ایران و ترکمنستان برای دو برابر شدن ترانزیت ریلی

به گزارش مانا، «رستم قاسمی» در نشست افتتاحیه شانزدهیمن اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی بین ایران و ترکمنستان که در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، با اشاره به روابط عمیق تاریخی ایران و ترکمنستان، افزود: ایران با ترکمنستان بیش از یک هزار کیلومتر مرز امن و مطمئن دارد و یک رابطه تاریخی بسیار خوب بین دو کشور وجود داشته است.

وی ادامه داد: روابط تجاری-اقتصادی دو کشور پیش از شیوع کرونا بسیار خوب و قابل توجه بوده و ارزش آن به چند میلیارد دلار تجارت رسیده است که شامل صادرات و واردات بوده و اکنون به دلیل شیوع کرونا در روابط و تجارت دو کشور محدودیت‌هایی ایجاد شده است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در جلسه ای که قبل از آغاز اجلاس با وزیر خارجه ترکمنستان برگزار شد در سه حوزه برای گسترش روابط توافق به دست آمد.

وی ادامه داد: در حوزه انرژی، گاز و برق توافقاتی انجام شد که در توافقنامه نهایی گنجانده خواهد شد. ایران می‌تواند در حوزه انرژی روابط بسیار گسترده‌ای را نسبت به روابط فعلی با ترکمنستان برقرار کند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه حمل‌ونقل دریایی نیز یکی از موضوعات مهم بین ایران و ترکمنستان است که می‌تواند مورد بحث و بررسی قرار بگیرد، افزود: با توجه به ظرفیت‌هایی که در بنادر شمالی ایران و بنادر ترکمنستان وجود دارد، گسترش این مسیر حمل‌ونقلی می‌تواند مورد توجه طرفین قرار بگیرد.

قاسمی با اشاره به توافق ایران و ترکمنستان برای مشارکت این کشور به توافق سه‌جانبه ایران، هند و افغانستان در مورد استفاده از بندر چابهار اشاره کرد و گفت: به این طریق ترکمنستان می‌تواند از بندر چابهار برای ترانزیت کالا به کشورهای شمالی و حتی روسیه بهره‌مند شود. همچنین در مورد بحث سرمایه گذاری ترکمنستان در بنادر جنوبی ایران و سرمایه‌گذاری ایران در بنادر ترکمنستان بحث و بررسی انجام شد.

وی با اشاره به مزیت ایران و ترکمنستان به خاطر قرارگیری در مسیر تجارت جهانی، افزود: قرار بر این شد که این ظرفیت توسعه پیدا کند تا مسیر ترانیزت دریایی و زمینی از هند و چین و کشورهای بزرگ به ایران، ترکمنستان، کشورهای شمالی و روسیه شکل بگیرد.

قاسمی گفت: این اتفاق می‌تواند برای ایران و ترکمنستان منافع جدی و زیادی را به دنبال داشته و برای دو کشور بسیار تعیین کننده و مفید باشد.

وزیر راه از برگزاری نشست ویدئو کنفرانسی بین این دو کشور و کشورهای همسایه برای فعال سازی کریدورهای ترانزیتی طی هفته آینده خبر داد و گفت: تجارت دو جانبه موضوع سوم مورد بررسی در این نشست بود. برای افزایش سطح تجاری دو کشور توافقاتی حاصل شد.

وی توضیح داد: پیشتر به طور سالیانه یک نمایشگاه کالای ایرانی در ترکمنستان برگزار و بلافاصله بعد از نمایشگاه خرید کالاهای ایرانی انجام می‌شد. در آن مقطع بین بخش‌های خصوصی دو کشور بیش از یک میلیارد دلار تجارت رخ می‌داد. قرار شد این روند حفظ شده و سطح تجاری دو کشور افزایش یابد.

قاسمی ادامه داد: امیدوارم پس از این نشست با اهتمامی که بین دو طرف وجود دارد، بتوانیم فصل جدیدی را در حوزه های مختلف به خصوص سه محور مورد بحث بگشاییم که نتیجه آن منفعت دو کشور باشد.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین