۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۶

نرخ اجاره روزانه نفتکش‌ها دوبرابر شد

نرخ اجاره کشتی‌های نفتکش طی روز‌های اخیر نسبت به یک هفته گذشته دو برابر شده است به گونه‌ای که نرخ اجاره نفتکش‌های نسبتاً بزرگ که محصولات نفتی را حمل می‌کنند از ۳۵۰۰۰ دلار در روز به ۶۰۰۰۰ دلار در روز افزایش یافته است.
کد خبر: ۹۸۱۵۸

نرخ اجاره روزانه نفتکش‌ها دوبرابر شد

به گزارش گروه بین‌الملل مانا به نقل از خبر‌گزاری بلومبرگ دریایی؛ نفتکش‌های افرا‌مکس که حدود ۷۰ هزار بشکه نفت حمل می‌کنند با افزایش دو برابری از اواسط دسامبر در حال حاضر به ۸۰ هزار دلار در روز رسیده است.

نرخ اجاره کشتی‌های سوئز‌مکس نیز که در مسیر آسیا به اروپا تردد می‌کنند با حدود ۵۰ درصد افزایش به ۷۰۰۰۰ دلار در روز رسیده است. بر این اساس حتی نرخ روزانه اجاره نفتکش‌هایی که حمل فرآرورده‌های نفتی را در آسیا جابه‌جا می‌کنند، به طور سرسام آوری بالا رفته است.

این گزارش حاکی است با توجه به اختلال چند هفته‌ای در حمل‌و‌نقل دریایی در جنوب دریای سرخ که توسط شبه نظامیان حوثی تهدید می‌شود، مالکان کشتی، دلالان و بازرگانان اجاره نامه‌های مربوط به حمل نفت را بازنگری و قیمت‌های جدید اعلام می‌کنند.  در این میان مشتریان نیز با توجه به نیازی که دارند مجبور به پذیرش این نرخ‌ها هستند.  

«الکساندر ساوریس»، مدیر اجرایی Euronav NV که ناوگان نفتکش وی بیش از ۵۰ میلیون بشکه نفت حمل می‌کند در این زمینه گفت که در حال حاضر مالکان بیشتری از تردد در دریای سرخ اجتناب می‌کنند و متأسفانه موضوعی که می‌توانست ظرف هفته‌های گذشته حل و فصل شود در حال حاضر پیامد‌هایی دارد که ماه‌ها طول می‌کشد تا به حالت عادی برگردد. این کار باعث بالا رفتن  بی رویه نرخ حمل نفت شده است.

وی معتقد است تانکر‌هایی که برای جابه‌جایی محموله سوخت به جای اروپا در آسیا تردد می‌کنند باعث افزایش اجاره کشتی شده‌اند.

در همین حال یکی از مالکان دانمارکی که مدیر شرکت نفتی است گفت که نرخ اجاره نفتکش در سفر‌های دریایی به آسیا برای انتقال سوخت تصفیه شده به شدت بالا رفته است.  

  

ارسال نظرات
آخرین اخبار