mana.ir

کد خبر: ۹۷۹۲۰ |
تاریخ انتشار: ۱۶:۲۷ - ۰۴ دی ۱۴۰۲

آمادگی راه اندازی خط کشتیرانی میان ایران و کنیا

در صورت ایجاد یک خط مشخص از سوی تجار کنیا، آمادگی راه اندازی خط کشتیرانی منظم میان بنادر هرمزگان و کنیا وجود دارد.

 

آمادگی راه اندازی خط کشتیرانی میان ایران و کنیا

به گزارش مانا، حسین عباس نژاد ظهر روز سوم دی ماه، در نشستی با سفیر کنیا با اشاره به آمادگی همکاری تجاری در حوزه های ترانزیت بین ایران و کنیا هستیم، اظهار داشت: یک خط کشتیرانی هر ۲۰ روز یکبار وارد بندرعباس و پس از بارگیری انواع کالا از بندرعباس به مقصد موباسا و دارالسلام کنیا جابه جا می کند.

وی ادامه داد: در صورت ایجاد یک خط مشخص از سوی تجار کنیا، این آمادگی وجود دارد که این خط به شکل منظم بین بنادر استان هرمزگان و کنیا رفت و آمد داشته باشند.

 مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به عضویت سازمان بنادر ایران و کنیا در سازمان بین المللی دریانوردی IMO بیان کرد: در حوزه آموزش‌های مشترک دریانوردی آماده انتقال تجربیات دریایی و بندری بین دو کشور هستیم.

جاشوا ایگوتا گاتیمو، سفیر جمهوری کنیا در تهران نیز بازدید از بخش های مختلف مجتمع بندری شهید رجایی به عنوان یکی از بنادر راهبردی منطقه، را یک تجربه به یادماندنی برای خود دانست.

وی با بیان اینکه ایران و کنیا در بخش های فرهنگی نیز شباهت هایی به یکدیگر دارند که نشان دهنده تعاملات تاریخی است، اظهار کرد: بندر جزیره لامو در کنیا اشتراکات زیادی با بندر شهید رجایی دارد به طوری که در این جزیره محله ای به نام «بندر عباس» وجود دارد.

گاتیمو ادامه داد: به نظر می رسد در این شهر بندری ظرفیت های بالقوه ای برای تقویت همکاری اقتصادی و دریایی در آینده وجود دارد که می تواند شرایط را برای توسعه اقتصادی فعلی نیز فراهم کند.

سفیر کنیا با اشاره به به دسترسی این کشور به بازارهای اروپایی و ضرورت افزایش تولید بین ایران و تجار کنیا بیان کرد: با توجه به تعاملات سازنده بین سفارت دو کشور فرصت های مناسبی برای تبادل تجربیات برای ساحل نشینان و ساکنان شهرهای ساحلی از جمله مردم مومباسو خواهد بود.

گاتیمو ضمن دعوت از مسئولان سازمان بنادر و دریانوردی برای حضور در کنیا و آشنایی با مزیت‌ها و فرصت‌های سرمایه گذاری این کشور خاطرنشان کرد: کنیا فرصت های تجاری زیادی برای رونق و تقویت تجارت دریایی با استان هرمزگان دارد.

سفیر جمهوری کنیا در تهران در راس یک هیات اقتصادی از بخش های مختلفی از جمله ساختمان مرجع دریایی، ترمینال های کانتینری، بندر نفتی خلیج فارس و محوطه‌های بندری منطقه اقتصادی بندر شهید رجایی بازدید کرد.

روابط سیاسی ایران و کنیا از سال ۱۳۵۰ میلادی و روابط فرهنگی از سال ۱۳۷۱ آغاز شده است.

ارسال نظرات
پربیننده ها
آخرین اخبار