روز جهانی دریانورد بر دریانوردان دریادل مبارک باد

      
۱۱ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۳
با حضور معاون حمل ونقل وزیرراه و شهرسازی در ازبکستان انجام شد؛

امضای برنامه عملیاتی راهگذر حمل و نقلی چین به اروپا از مسیر ایران

امضای برنامه عملیاتی راهگذر حمل و نقلی چین به اروپا از مسیر ایران
دستور العمل بین المللی و برنامه عملیاتی راهگذر حمل و نقلی چین به اروپا از مسیر ازبکستان، ترکمنستان، ایران و ترکیه به امضای وزرای حمل‌ونقل و نمایندگان این کشور‌ها رسید.
کد خبر: ۹۷۴۴۰

امضای برنامه عملیاتی راهگذر حمل و نقلی چین به اروپا از مسیر ایران

به گزارش مانا، دوازدهمین اجلاس وزاری حمل ونقل سازمان همکاری اقتصادی اکو با حضور شهریار افندی زاده به نمایندگی از وزیر راه و شهرسازی در شهر تاشکند ازبکستان در تاریح ۱۱ آبان ۱۴۰۲ برگزار شد.

در حاشیه این نشست که با حضور وزرا و نمایندگان وزارتخانه های حمل‌و‌نقلی سازمان همکاری اقتصادی برگزار شده بود، پروتکل کریدور حمل‌و‌نقلی چین به اروپا از مسیر ازبکستان، ترکمنستان، ایران و ترکیه به امضای وزرا و نمایندگان کشورهای مذکور رسید.

بنابراین گزارش یکسان سازی تعرفه‌ها و رویه‌های حمل‌و‌نقلی و فرایندهای مرزی در چارچوب پروتکل امضا شده میان کشورها  به اجرا گذاشته می شود که بر این اساس پیش بینی می‌شود بتوان سهم قابل توجهی از حجم ترانزیت چین به اروپا را به مسیر ترانزیت شرقی غربی ایران جذب کرد.

ضرورت تأمین مالی پروژه‌های زیرساختی با مشارکت بانک توسعه آسیایی

 همچجنین در دوازدهمین نشست وزاری حمل ونقل سازمان همکاری اقتصادی اکو درباره افزایش راهکارهای تقویت ارتباطات حمل‌و‌نقلی در منطقه اکو بحث و تبادل نظر شد.

ضرورت تامین مالی پروژه‌های زیرساختی منطقه اکو با مشارکت بانک توسعه آسیایی، تکمیل حلقه های مفقوده ریلی و جاده ای و همچنین راه های تجاری سازی و تقویت کریدورهای منطقه ای از جمله اسلام آباد تهران استانبول، آلماتی تهران استانبول و کریدورهای شرقی غربی برای اتصال چین به اروپا و همچنین مسیر‌های دریایی خزر، از دیگر مواردی بود که نمایندگان کشورهای عضو اکو درباره آن به گفتگو پرداختند و تصمیماتی در خصوص آن اتخاذ شد.

ضرورت برقرار پایدار جریان حمل‌و‌نقل در شرایط بروز پاندمی‌ها و تغییرات ژئوپلتیکی از دیگر مواردی بود که وزرا و نمایندگان وزارتخانه‌های حمل‌و‌نقلی منطقه اکو بر ضرورت آن تأکید شد.

در این نشست شهریار افندی زاده با تشریح ابتکار حمل و نقلی ایران-راه، به بیان جزییات این ابتکار و اجزای آن پرداخت و تاکید کرد: با به کار گیری این ابتکار، کلیه کشورهای منطقه خواهند توانست دسترسی امن و ارزانی را برای اتصال به جغرافیای پیرامونی از مسیر ایران بیابند.

 در ادامه این اجلاس، بیانیه و تصمیمات وزرا برای توسعه حمل‌و‌نقل و ترانزیت منطقه اکو قرائت شد. نشست سیزدهم وزرای حمل و نقل سازمان همکاری اقتصادی، سال آینده به میزبانی کشورمان در تهران برگزار خواهد شد.

ارسال نظرات
آخرین اخبار