۲۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۰

پیش‌نویس لایحه «کشتیرانی تجاری ایران» تصویب شد

پیش‌نویس لایحه «کشتیرانی تجاری ایران» در نشست کمیسیون حقوقی قضایی هیئت دولت به منظور ارائه به مجلس شورای اسلامی تصویب شد.
کد خبر: ۹۶۷۸۳
پیش‌نویس لایحه «کشتیرانی تجاری ایران» تصویب شد
 
به گزارش مانا، در این نشست «امین حسین رحیمی» وزیر دادگستری، «سید محمد حسینی» معاون امور مجلس رئیس جمهور، «محمد دهقان» معاون حقوقی رئیس‌جمهور، «انسیه خزعلی» معاون امور زنان و خانواده رئیس‌ جمهور، «علی سلاجقه» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، «علی اکبر صفایی» معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، جمعی از معاونین وزرا و نمایندگان تام‌الاختیار وزارت جهاد کشاورزی، سازمان اداری و استخدامی، قوه قضاییه و سایر نهادها و ارگان‌ها حضور داشتند.
مدیر کل دفتر حقوقی و نماینده تام الاختیار وزیر راه و شهرسازی در حاشیه برگزاری جلسات فشرده کمیسیون حقوقی و قضایی هیئت وزیران در مشهد مقدس گفت: با توجه به فقدان قانون جامع در حوزه کشتیرانی تجاری و تأکیدات و منویات مقام معظم رهبری در این خصوص، کمیسیون قضایی و حقوقی این وزارتخانه بررسی این لایحه را در دستور کار قرار داده و با تشکیل جلسات فشرده طی سه روز پیش‌نویس این لایحه را تصویب و جهت ارائه به مجلس شورای اسلامی ارسال می‌کند.
سجاد جلالی اظهار داشت: با توجه به گذشت مدت زمان طولانی از تصویب قانون دریایی ایران و تغییر و تحولات گوناگون در کشتیرانی تجاری طی این مدت، لایحه پیشنهادی جدید با عنوان لایحه « قانون کشتیرانی تجاری ایران» جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، به هیئت دولت ارائه شده که در جلسات فشرده مورد بررسی قرار گرفته است.
وی بیان کرد: بیش از یک دهه است که ضرورت تدوین قانونی که با لحاظ همه شرایط و مقتضیات مربوط، در برگیرنده سرفصل‌ها و مباحث گوناگون و کشتیرانی بازرگانی با محوریت حمل‌و‌نقل دریایی باشد، احساس می شود و تلاشهایی نیز در این خصوص به عمل آمده است که سرانجام با صرف وقت و دقت بسیار، پس از اخذ نظرات اهل فن و مراجع ذی‌ربط، به تدوین پیش نویس لایحه قانون کشتیرانی تجاری ایران در سازمان بنادر و دریانوردی انجامید.
جلالی اظهار امیدواری کرد با طی مراحل قانونی مقرر، خلاءها و نواقص قانون دریایی ایران مصوب سال ۱۳۴۳ برطرف شود.
مدیرکل دفتر حقوقی و نماینده تام الاختیار وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تغییر نام «قانون دریایی» به «قانون کشتیرانی تجاری» گفت: موضوع قانون دریایی ایران مصوب ۱۳۴۳ عمدتاً مباحثی از قبیل ثبت و تابعیت کشتی، رهن و حقوق ممتاز دریایی، حمل‌و‌نقل بار و مسافر، تحدید مسئولیت کشتی‌ها، نجات کشتی، خسارت مشترک دریایی و مسئولیت مدنی ناشی از تصادم کشتی ها است که اصطلاحاً در ادبیات حقوقی دارای ماهیت حقوق خصوصی است، اما قانون کشتیرانی تجاری مباحث گسترده تری را شامل می‌شود.
گفتنی است، نشست کمیسیون حقوقی قضایی هیئت دولت به میزبانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی از ۲۶ مردادماه در مشهد آغاز شد و روز شنبه ۲۸ مردادماه به کار خود پایان می‌دهد.
ارسال نظرات
آخرین اخبار