۱۳ تير ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۶
دستیار رئیس جمهور روسیه:

برای اجرایی‌سازی موافقتنامه کریدور شمال-جنوب به یک سیاست واحد نیاز داریم

دستیار رئیس جمهور روسیه، با بیان اینکه برای اجرایی سازی موافقتنامه ‌های دو یا سه در حوزه عملیاتی کردن کریدورهای تجاری به مکانیزم واحدی نیاز داریم، تاکید کرد: فدراسیون روسیه بدون کشورهای عضو این کریدور ۱۵ میلیون تن ظرفیت تجارت از طریق این کریدور را دارد.
کد خبر: ۹۶۳۶۶
برای اجرایی‌سازی موافقتنامه کریدور شمال-جنوب به یک سیاست واحد نیاز داریم

 به گزارش خبرنگار مانا، دستیار رئیس جمهور روسیه، در نشست سه جانبه جمهوری اسلامی ایران، جمهوری هند و  فدارسیون روسیه، اظهار داشت: کریدور شمال-جنوب می‌تواند یک مسیر بشردوستانه برای کشورهای فقیر باشد.  
ایگور لویتتین با بیان اینکه مهم‌ترین لازمه پیشرفت تجارت در کریدور شمال-جنوب، تعریف یک سیاست واحد برای تجارت است، اظهار داشت: بر این باورم که مسئله اصلی مورد طرح در نشست امروز باید تعریف کردن یک چهارچوب یکسان و رسیدن به یک درک مشترک برای تمامی فعالان تجاری این کریدور باشد.
وی با اعلام اینکه کریدور شمال-جنوب پیچیدگی‌ های خاص خود را دارد، گفت: کشور‌های ترانزیتی بسیاری در این مسیر وجود دارد و سیاست‌های گمرکی متعددی برای آن تعریف می‌شود، در این راستا باید این سیاست‌‌ها یکسان شود و اظهارنامه‌های گمرکی با پلمپ الکترونیکی برای این کریدور طراحی شود.
این مقام ارشد روسیه افزود: با اظهارنامه گمرکی الکترونیکی می‌توانیم محموله‌ها را بدون بازرسی‌ های متعدد جابه‌جا کنیم، همچنین باید یک صندوق مشخص برای سرمایه ‌گذاری در این کریدور وجود داشته باشد.
وی تأکید کرد: نکته مهم دیگر موضوع گردشگری در این کریدور است، جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه علاقه بسیاری به گردشگری در این کریدور دارند. 
لویتتین‌ با تاکید بر اینکه ویزا باید لغو شود، اضافه کرد:  شهروندان ما باید بتوانند با استفاده از ظرفیت‌های ابن کریدور، به سادگی با فرهنگ و سنت‌های یکدیگر آشنا شوند.
وی خاطر نشان کرد: در حمل و نقل ریلی موانع کمتری وجود دارد، در حمل و نقل جاده‌‌ای راننده‌ها مدت طولانی رانندگی می‌کنند و در جاده‌ها متوقف می‌شوند، در حالیکه حمل و نقل ریلی این مانع را ندارد، بنابراین از تمامی کشورهای حوزه تقاضا دارم به کریدور ایران بپیوندند تا به هدف بالای این کریدور برسیم.
به گفته ایگور لویتتین، زمان ارسال کالا از طریق ریلی بسیار کوتاه ‌تر از مسیرهای دیگر است، ضمن اینکه انتقال کالا از طریق جاده‌ها، آلایندگی بسیار بیشتری در مقایسه با حمل‌ و نقل ریلی دارد.
شایان ذکر است امروز نشست سه‌جانبه ایران-هند و روسیه با هدف تسهیل ترانزیت در مسیر کریدور شمال-جنوب با حضور مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی کشورمان و مقامات  کشورهای هند و روسیه در تهران برگزار شد.
ارسال نظرات
آخرین اخبار