۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۸

سند جامع حمل‌ونقل ایران و ترکمنستان تدوین می‌شود

وزیر راه با تاکید بر فعال‌سازی توافقنامه ترانزیتی عشق آباد و تردد روزانه ۶۰۰ واگن در مرز‌های سرخس و اینچه برون از تدوین سند جامع حمل‌ونقل ایران و ترکمنستان خبر داد.
کد خبر: ۹۶۰۵۹

سند جامع حمل‌ونقل ایران و ترکمنستان تدوین می‌شود

به گزارش مانا، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در دیدار با رئیس آژانس حمل و نقل و ارتباطات وابسته به کابینه وزرای ترکمنستان با اشاره به اینکه دو کشور اشتراکات فراوانی در موضوعات حمل و نقلی دارند بر تقویت روابط دو کشور تاکید و اظهار کرد: رویکرد ما در دولت، توسعه روابط با تمامی همسایگان و از جمله ترکمنستان است.

وی ادامه داد: روزانه ۶۰۰ واگن در مرز‌های سرخس و اینچه برون تردد دارند که با توجه به ظرفیت این مرز‌ها در خصوص واگن‌ها باید به دنبال افزایش بیشتر باشیم.

وی با اشاره به احیای موافقت‌نامه عشق آباد، پیشنهاد داد: در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان که ماه آینده در ترکمنستان برگزار می‌شود فاز اجرایی و عملیاتی موافقتنامه ترانزیتی عشق آباد با حضور کشور‌های عضو پیگیری شود.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: به معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی مأموریت داده می‌شود تا تدوین سند جامع همکاری و حمل و نقلی دو کشور را نهایی کند. سند تدوین شده طی دو هفته آینده به منظور اخذ نظرات و پیشنهادات کشور ترکمنستان ارسال خواهد شد تا در کمیسیون مشترک اقتصادی که در ترکمنستان برگزار می‌شود طرح و مورد توافق قرار بگیرد.

بذرپاش گفت: مشارکت بیشتر ترکمنستان در تکمیل زنجیره کریدوری شمال- جنوب به ویژه در جنوب کشور و  در حاشیه خلیج‌فارس مورد تأکید ایران است. هم‌اکنون کشور‌های عربی در حاشیه خلیج‌فارس سرمایه‌گذاری کرده‌اند که پیشنهاد می‌شود تا ترکمنستان نیز در این زنجیره کمک کننده باشد.

وی افزود: در حوزه حمل‌ونقل دریایی، دو کشور ایران و ترکمنستان مرز‌های آبی فراوانی دارند که تسهیل در پهلوگیری کشتی‌های تجاری در بندر ترکمن‌باشی، تقویت جستجو و نجات دریایی برای شناور‌های تحت پرچم ایران و افزایش سطح خدمات درخواست جمهوری اسلامی ایران است. جمهوری اسلامی ایران  آمادگی دارد تا پذیرای سرمایه‌گذاران ترکمستانی در بنادر شمال وجنوب ایران باشد.

در این نشست همچنین تقویت همکاری هوایی بین دو کشور مورد تأکید قرار گرفت و بر رفع مشکلات روادید تاکید شد.

ارسال نظرات
آخرین اخبار