۲۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۰

پنج کشتی حامل محصولات کشاورزی بنادر اوکراین را ترک کردند

پنج کشتی حامل محصولات کشاورزی بنادر اوکراین را ترک کردند
وزارت دفاع ترکیه شنبه شب اعلام کرد که پنج کشتی حامل محصولات کشاورزی بنادر اوکراین را ترک کردند.
کد خبر: ۹۳۸۱۸

به گزارش مانا به نقل از خبرگزاری آناتولی، وزارت دفاع ترکیه بدون اشاره به جزئیات بیشتر و اسامی این کشتی‌ها اعلام کرد که کشتی‌های مذکور صبح روز شنبه بنادر اوکراین را در راستای اجرای توافق استانبول ترک کرده‌اند.

در ادامه این بیانیه آمده است که همچنین مقرر شد که روز شنبه ۱۲ کشتی نیز در ترکیه مورد بازرسی قرار گیرد.

توافقنامه صادرات غلات از اوکراین ۳۱ تیرماه سال جاری توسط نمایندگان اوکراین، روسیه، ترکیه و سازمان ملل متحد در استانبول امضاء شد.

بر اساس این توافقنامه، کنترل بندرهای «اودسا»، «چرنومورسک» و «یوژنی» که محل صادرات غلات خواهند بود در اختیار طرف اوکراینی است.

علاوه براین، هیچ کشتی دیگری به جز کشتی‌های حامل محصولات غذایی و کود اجازه حضور در این بنادر را نخواهد داشت.

روسیه و اوکراین تقریباً تأمین یک سوم گندم جهان را در اختیار دارند، درحالی که روسیه صادرکننده اصلی کود شیمیایی و اوکراین صادرکننده بزرگ ذرت و روغن آفتابگردان در جهان هستند.

کشورهای غربی بارها مسکو را برای بستن بنادر اوکراین و عدم امکان ارسال غلات اوکراین سرزنش کرده اند. مسکو نیز پاسخ داده است، اگر کی‌یف بنادر خود را از مین پاک کند، عبور امن محموله های غلات را تضمین خواهد کرد.

کشورهای غربی قصد داشتند تا با اعزام کشتی‌های نظامی به دریای سیاه، انتقال غلات از اوکراین را ضمانت کنند.

 آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد این توافقنامه را نور امید، آرامش و یک فرصت دانست و گفت که سند یادشده، «به جلوگیری از فاجعه کمبود مواد غذایی برای میلیون ها نفر در سراسر جهان کمک خواهد کرد.»

ارسال نظرات
آخرین اخبار