mana.ir

کد خبر: ۹۳۵۱۷ |
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۳ - ۱۵ مرداد ۱۴۰۱

بندر امیرآباد یکی از ظرفیت‌های استراتژیک دولت برای فعال کردن کریدور شمال – جنوب

با توجه به نزدیکی کشور‌های روسیه و قزاقستان به ایران به خصوص بندر امیرآباد، می‌توان سهم تأمین این نوع کالا‌ها به‌خصوص غلات را در این بخش افزایش داد و در این راستا استفاده از ظرفیت کشتی‌های رو - رو جهت بهره بردن بیش از پیش از ظرفیت مبادلات تجاری با کشور‌های حاشیه خزر را امری ضروری عنوان کرد.

به گزارش مانا، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در سفر به مازندران و گفتگو با نماینده عالی دولت و فعالان بخش خصوصی، از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بندر امیرآباد بازدید کرد.

مهدی صفری به همراه حسن خیریان‌پور معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران، عبدالله مهاجر رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران از محوطه عملیاتی و سرمایه گذاری‌های انجام شده در بندرامیرآباد بازدید کرد و شرایط موجود و راهکار‌های لازم برای توسعه مبادلات بین‌المللی و توسعه صادرات استان از طریق بنادر را در نشست با مدیر کل و معاونین این بندر مورد بررسی قرار داد.

 معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در این دیدار با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین وظایف وزارت امور خارجه، تسهیل فرآیند توسعه و گسترش مناسبات اقتصادی و بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور است، بر نقش مهم بندر امیرآباد در استراتژی‌های کلان دولت مردمی جهت فعال کردن کریدور بین‌المللی شمال – جنوب در صادرات و واردات به خصوص در ترانزیت انواع کالا تأکید کرد.

وی به ظرفیت بالای صادرات مصالح ساختمانی از ایران به کشور روسیه و نیاز کشور‌های حوزه خزر به این نوع کالا‌ها اشاره کرد و ترانزیت انواع کالا را به صورت کانتینری جهت استفاده بهینه از ظرفیت حمل‌و‌نقل ریلی بندرامیرآباد را خواستار شد. دیپلماسی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران به دنبال تقویت و معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های کشور به آن سوی مرزها، ایجاد روابط مطلوب فی مابین ایران و کشور‌های حوزه CIS  جهت افزایش مراودات اقتصادی و تأمین کالا‌های اساسی و جایگزین کردن این مسیر جهت ترانزیت کالا از کشور‌های منطقه با توجه به تنش موجود در شرق اروپا می‌باشد.

وی همچنین جذب بالای سرمایه گذاری بخش خصوصی، برنامه‌های مدون توسعه‌ای بندر، روند رو به رشد عملیات تخلیه و بارگیری کالا، عمق مناسب آب و دارا بودن زیرساخت‌های مناسب را از مزیت‌های راهبردی بندرامیراباد عنوان کرد.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، در پایان به تامین کالا‌های اساسی  مورد نیاز کشور از حوزه خزر تأکید و اظهار داشت: با توجه به نزدیکی کشور‌های روسیه و قزاقستان به ایران به خصوص بندر امیرآباد، می‌توان سهم تأمین این نوع کالا‌ها بخصوص غلات را در این بخش افزایش داد و در این راستا استفاده از ظرفیت کشتی‌های رو - رو جهت بهره بردن بیش از پیش از ظرفیت مبادلات تجاری با کشور‌های حاشیه خزر را امری ضروری عنوان کرد.

محمدعلی سعیدی پور مدیر کل بنادر و دریانوردی امیرآباد نیز در این بازدید گزارشی از توانمندی‌های بندر امیرآباد و اقدامات انجام شده در این بندر پرداخت و بر توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل و احداث جاده مستقیم از بندرامیرآباد به بندرشهید رجایی ارایه کرد.

وی بر تسهیل فرآیند‌های صادرات کالا و فعال کردن اتاق مشترک بازرگانی با کشور‌های همسایه اشاره و بر مرتفع شدن چالش‌هایی همچون فرآیند انتقال پول، نوسازی و بهسازی ناوگان حمل و نقل ریلی و جاده‌ای، توسعه جاده مواصلاتی به بندر، فعال سازی ترانزیت سوخت و سوآپ مواد نفتی و همسان سازی تعرفه‌ها در زمینه خدمات ترانزیت کالا تأکید کرد.

سعیدی پور ابراز امیدواری کرد با حمایت همه جانبه دستگاه دیپلماسی در حوزه اقتصادی از بندرامیرآباد و نیز سازمان بنادر و دریانوردی، علاوه بر رونق تولید داخلی، شاهد افزایش سهم تجاری ایران در بازار کشور‌های حوزه CIS باشیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین