۳۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۴
کاظم جلالی در گفتگو با مانا؛

نقش مهم کشتیرانی دریای خزر در توسعه تجارت با روسیه/فرصت طلایی تجارت با روسیه کوتاه است

سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری فدراتیو روسیه گفت: نقش کشتیرانی دریای خزر در توسعه روابط تجاری با روسیه بسیار مهم است.
کد خبر: ۹۳۴۰۴

نقش مهم کشتیرانی دریای خزر در توسعه تجارت با روسیه/فرصت طلایی تجارت با روسیه کوتاه است

کاظم جلالی در حاشیه کارگاه بین‌المللی آموزش تجارت با فدراسیون روسیه در گفتگو با خبرنگار مانا با تاکید بر اینکه دریای خزر مزیت ذاتی و مسیر بلاواسطه و مستقیم ایران برای دسترسی به بازار‌های روسیه است، خاطر نشان کرد: کشتیرانی دریای خزر و گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران تاکنون در بحث تجارت با روسیه کار‌های بزرگی انجام داده‌اند.
وی با بیان اینکه امیدوار هستیم ناوگان کشتیرانی دریای خزر در این دریا بیش از پیش تقویت شود، تصریح کرد: ناوگان نیازمند تقویت چه با الحاق کشتی‌های رو-رو و چه کشتی‌های باری بزرگتر است.
جلالی از دیگر ضروریات توسعه تجارت با روسیه به لایروبی رود ولگا اشاره کرد و گفت: دولت روسیه در این رابطه قول داده است که در سال آینده میلادی لایروبی ولگا را آغاز کند البته با تأکیدی که ما داشتیم در صورت مهیا شدن امکانات این اقدام شاید زودتر نیز انجام شود.
وی در ارتباط با خرید شناور از روسیه برای تقویت ناوگان کشتیرانی دریای خزر نیز خاطر نشان کرد: دولت در این زمینه مساعدت مالی خواهد کرد، اما فعلاً طرف روس کشتی آماده به تحویل ندارد که مذاکرات در این باره نیز ادامه دارد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه روابط تجاری ایران و روسیه در گذشته به علت فقدان اراده لازم از سوی دو طرف توسعه لازم را نیافته بود، اظهار کرد: به همین علت در تمام بخش‌های حمل‌و‌نقلی دچار نقصان هستیم، مثلاً در حوزه دریایی رود ولگا نیازمند لایروبی است و یا بندر ماخاچ کالا به عنوان بندر بزرگ روسیه در دریای خزر ظرفیت کافی ندارد.
وی افزود: در بخش جاده‌ای نیز چه در سمت ایران و چه در سمت روسیه جاده‌ها برای میزبانی از تعداد کامیون‌های بیشتر باید تقویت شوند؛ در حوزه ریلی نیز مسیر رشت-آستارا باید هر‌چه زودتر تکمیل شود.
جلالی خاطر نشان کرد: این بخش از خط ریلی آنقدر راهبردی است که در دیدار مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری روسیه، آقای پوتین بر تکمیل شدن ریل رشت-آستارا و تکمیل کریدور مربوطه اشاره مستقیم داشتند.
وی با تأکید بر اینکه تا قبل از تحریم روسیه، حدود ۶۰ درصد از مبادلات تجاری این کشور با اروپا صورت می‌گرفت، گفت: روسیه در سال ۲۰۲۱ حدود ۳۰۰ میلیارد دلار واردات داشته است که اکنون بسیاری از این ظرفیت خالی است و فرصتی طلایی برای توسعه روابط تجاری جمهوری اسلامی ایران با این کشور فراهم شده است.
جلالی آینده روابط تجاری ایران و روسیه را بسیار خوب و روشن ارزیابی کرد و ادامه داد: برای دستیابی به موفقیت در این زمینه نیازمند آشنا ساختن تجار و تولیدکنندگان ایرانی با بازار روسیه است همچنین می‌بایست فرآیند‌های بوروکراتیک حوزه صادرات را تسهیل سازی کرد و با ایجاد پنجره واحد برای صادرکنندگان به امور سرعتی فزاینده داد.
وی با کوتاه دانستن فرصت توسعه تجارت با روسیه، خاطر نشان کرد: باید سرعت عمل داشته باشیم و زمان را دریابیم و حتماً کالای با کیفیت به این بازار صادر کنیم.

ارسال نظرات
آخرین اخبار