mana.ir

کد خبر: ۹۲۷۱۷ |
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۲ - ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۱

انتقاد دبیرکل IMO از سرگردانی ۵۰۰ دریانورد و ۸۴ کشتی در بنادر اوکراین

دبیرکل سازمان بین المللی دریانوردی گفت ایمنی دریانوردان در اوکراین به خطر افتاده و هم اکنون ۵۰۰ دریانورد و ۸۴ کشتی در بنادر اوکراین سرگردان هستند و مین‌های دریایی کار گذاشته شده در مناطق دریایی جان این عده را تهدید می‌کند.

انتقاد دبیرکل IMO از سرگردانی ۵۰۰ دریانورد و ۸۴ کشتی در بنادر اوکراین

به گزارش گروه بین‌الملل مانا به نقل از لویدز لیست "کیتاک لیم" در مراسم افتتاحیه اجلاس کمیته ایمنی دریایی IMO گفت: تا کنون ۱۵۰۰ دریانورد توانسته‌اند به خانه‌های خود بازگردند، اما برنامه‌ها برای عبور ایمن کشتی‌ها از مناطق جنگی با شکست مواجه شده است.

"کیتاک لیم" تاکید کرد: متاسفانه طرح‌ها برای ایجاد یک کریدور آبی ایمن دریایی برای کشتی‌هایی که در اثر جنگ به دام افتاده‌اند، ناکام مانده است.

وی یاد‌آور شد: اگرچه روسیه موافقت کرده یک گذرگاه امن برای کشتی‌ها در مسسر‌های آبی ایجاد کند، اما مین‌هایی که در مسیر‌های دریایی کار گذاشته شده امکان ایجاد این گذرگاه امن را به هیچ عنوان نمی‌دهد.

"کیتاک لیم" با اشاره به اینکه متاسفانه بسیاری از کشتی‌ها خدمۀ کافی برای حرکت در اختیار ندارند خواستار ایجاد گذرگاه امن در دریای سیاه و دریای آزوف شده و گفت: روسیه باید ایجاد چنین گذرگاهی امن را تضمین کند.

در ادامه "یتر آدامز" مشاور ویژۀ دبیرکل در امور امنیت دریایی نیز گفت: از زمان شروع درگیری ۲۰۰۰ دریانورد در ۹۴ کشتی در بنادر اوکراین سرگردان بودند که این تعداد در حال حاضر به ۸۴ کشتی و ۵۰۰ دریانورد کاهش یافته است.

وی افزود: دبیرکل IMO به همراه مدیر‌کل سازمان بین‌المللی کار و همچنین کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ، پزشکان بدون مرز به  کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل نامه نوشته و از آنان درخواست کمک فوری برای ارسال آذوقه به دریانوردان  کشتی ها‌ی سرگردان در اوکراین شدند.

وی ضمن ابراز تاسف از درگیری جنگ بین روسیه و اوکراین خاطر نشان ساخت: گزارش‌های مبنی بر حمله موشکی به یک کشتی در میکولایف دریافت کرده‌ایم.

وی در پایان گفت: یک سایت آنلاین از سوی سازمان IMO برای ارتباط با دریانوردان گرفتار در بنادر اوکراین راه اندازی شده که آنان می‌توانند وضعیت خود را به طور مستقیم با IMO در میان بگذارند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین