mana.ir

کد خبر: ۹۲۶۸۱ |
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۳ - ۲۸ فروردين ۱۴۰۱

ایران یکی از سه مقصد صادراتی گندم روسیه

بر اساس آمار‌های منتشر شده با وجود تنش‌های نظامی بین روسیه و اوکراین، روسیه صادرات غلات خود به برخی از بزرگترین مشتریان خود از جمله مصر، ترکیه و ایران را ادامه می‌دهد.

به گزارش مانا به نقل از اتاق بازرگانی ایران، دیمیتری ریلکو، مدیر کل موسسه مطالعات بازار کشاورزی مسکو با ارائه این گزارش، تاکید کرد: با وجود افزایش هزینه‌های حمل و نقل، منابع صادراتی این کشور حفظ شده است.

داده‌های تجاری روسیه همچنین نشان داد در ماه مارس نزدیک به ۹۰۰ هزار تن گندم در بنادر روسیه بارگیری شده که مطابق با پیش بینی‌های صورت گرفته برای صادرات گندم در این ماه است. از سوی دیگر میزان صادرات کالاهای کشاورزی کلیدی این کشور از جمله گندم، تنها یک میلیون تن در ۱۳ روز اول آوریل کاهش یافته است، به این معنی که محموله‌های خارج از کشور به سطح مشابه در ماه مارس نزدیک شده است.

هفته گذشته، وزارت کشاورزی ایالات متحده همچنین برآورد خود را برای صادرات گندم روسیه در فصل جاری به ۳۳ میلیون تن افزایش داد که فقط دو میلیون تن کمتر از پیش بینی قبل از بحران اوکراین است.

بر اساس داده‌های تجاری صادرات گندم روسیه از فوریه تا ژوئن به هشت میلیون تن محدود شده است. به گفته ریلکو محموله‌های صادراتی در ماه آوریل و در ماه های آینده کاهش می یابد که این امر ناشی از افزایش ارزش روبل و مالیات های بالای صادراتی است.

مالیات صادرات در حال حاضر به رکورد ۱۰۱ دلار و ۴۰ سنت در هر تن رسیده است، که به معنای دریافت حدود سه میلیون دلار برای مسکو برای هر محموله ۳۰ هزار تنی گندم است.

هزینه های حمل و نقل از منطقه دریای سیاه نیز در حال حاضر به شدت افزایشی بوده است و نسبت به سال گذشته به دلیل خطرات ناشی از جنگ از ۵۰ درصد به ۸۰ درصد افزایش یافته است.

مصر در آخرین مناقصه گندم روز چهارشنبه یک محموله بزرگ گندم از روسیه رزرو کرد، در حالی که بیشتر خریدهای دیگر توسط فرانسه صورت گرفته است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین