mana.ir

کد خبر: ۹۱۱۷۲ |
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۹ - ۲۷ مهر ۱۴۰۰

پل‌مه: ایران در چین بنادر اختصاصی دارد

دبیر انجمن کشتیرانی با بیان این که ورود کشتی‌های ایران به بنادر کشور چین ممنوع نیست، گفت: ایران در چین بنادر اختصاصی برای پهلوگیری و تخلیه بار دارد.

پل‌مه: ایران در چین بنادر اختصاصی دارد
به گزارش مانا، مسعود پل‌مه در خصوص اظهارات مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ممنوعیت ورود کشتی‌های این شرکت به بنادر چین اظهار کرد: مطلبی که مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران درباره ممنوعیت ورود کشتی‌های این شرکت به چین چون دارای برداشت‌های غیرحرفه‌ای بوده است این‌گونه تصور شده که ما امکان تردد به بنادر چین را نداریم.

وی با بیان این‌که این برداشت اشتباه است، ادامه داد:  تعدادی از بنادر در چین هستند که به لحاظ فنی با توجه به این‌که این بنادر پورت اپراتورهای بین‌المللی  دارند که هر کدام از این مباحث متفاوت است، اجازه پهلوگیری در شرایط مشخص را به برخی شناورها نمی‌دهد.

وی با تاکید بر این‌که در چین بنادر اختصاصی در اختیار ایران قرار داده‌اند تا کشتی‌های ما آنجا پهلوگیری کرده و بار خود را تخلیه کنند، افزود:‌ اگر ما مفروض را بر این بگذاریم که باید به یک بندر مشخص می‌رفتیم و دیگر به آن بندر نمی‌توانیم برویم چون تحریم شده‌ایم این می‌تواند درست باشد.

دبیر انجمن کشتیرانی با اشاره به این‌که مأموریت اصلی ما ارسال بار از کشور چین و دریافت بار از این کشور است، گفت: در نتیجه وقتی قابلیت بارگیری از هر یک از بنادر چین را داشته باشیم به این مفهوم است که مشکلی در مبادلات تجاری و حمل‌ونقل دریایی با چین نداریم.

پل‌مه درباره مشکل فنی نیز توضیح داد: بخشی از مشکلات فنی به بندر برمی‌گردد و قسمت دیگری نیز گاهاً به کشتی برمی‌گردد. اسکله باید قابلیت‌هایی داشته باشد تا کشتی‌ها را پهلو بدهد.

وی ادامه داد:‌ به طور قطع وقتی اسکله توانمندی دارد کشتی با 23 هزار TEU کانتینر پهلو دهد هیچوقت برای ظرفیت‌های پایین‌تر ظرفیت خودش را اشغال نمی‌کند چراکه به دنبال منابع درآمدی بیشتری است.

وی اضافه کرد:‌ کشتی‌های ایرانی ظرفیت پایین‌تری دارند و در نتیجه بندر و اسکله مشخص ترجیح می‌دهد به سمت کشتی‌ها با ظرفیت‌های بالاتر می‌رود.

وی بیان کرد:‌ محتمل است برخی از پورت اپراتورها چون یک هلدینگ بین‌المللی تلقی می‌شوند  و صاحبان سهام آنها از سایر کشورها هستند و ممکن است به دلیل مراودات تجاری با ایران دچار مشکلات تحریمی شوند، ملاحظاتی را اعمال کنند.

وی تاکید کرد: مفروض این است اگر یک بندر هدف اصلی بوده، بله درست است الان اجازه نمی‌دهند. اما اگر کشور چین مخاطب باشد هیچ مشکلی برای تردد کشتی های ایران به بنادر این کشور نداریم./ منبع: تسنیم

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین