mana.ir

کد خبر: ۹۰۷۶۴ |
تاریخ انتشار: ۱۴:۴۲ - ۰۹ شهريور ۱۴۰۰

دوران کرونا به کام صاحبان یارد‌های اوراق کشتی

شرایط کرونا از دید کارشناسان به کام صاحبان یارد‌های اوراق کشتی هم شده است به گونه‌ای که قیمت کشتی‌های اوراقی که قبل از کرونا به ازای هر تُن ۲۰۰ دلار بود هم‌اکنون به ۸۰۰ دلار در هر تُن رسیده، این کار باعث شده صاحبان صنایع اوراق به سود‌های کلانی دست یابند.

دوران کرونا به کام صاحبان یارد‌های اوراق کشتی
به گزارش گروه بین‌الملل مانا به نقل از سایت‌های خبری نرخ بازیافت کشتی‌ها در یک سال  گذشته بیش از سه برابر افزایش یافته است. کارشناسان یکی از علل گرانی آن را شیوع بیماری کرونا  از نوع دلتا عنوان کردند.

"مرگان جالینس" یکی از کارشناسان و تحلیلگران بازار بازیافت کشتی می‌گوید: قیمت کشتی‌های بازیافت به طور سرسام آوری در حال افزایش است و نرخ بازیافت در کشور‌های بنگلادش، پاکستان، هند و ترکیه به اوج خود رسیده است در حالی‌که چند ماه قبل قیمت هر تُن کشتی اوراقی ۶۰۰ دلار بود امروزه به ۸۰۰ دلار رسیده است که به نظر می‌رسد ویروس کرونا از نوع دلتا به این گرانی‌ها دامن می‌زند.

از سوی دیگر افزایش قیمت فولاد نیز باعث افزایش نرخ کشتی‌های اوراقی شده است و در این میان این افزایش قیمت، به اعزام کشتی‌ها به یارد‌های اسکراپ دامن می‌زند. البته افزایش قیمت کشتی‌های اوراقی سبب شده تا برخی از مالکان ترغیب شوند کشتی‌های خود را زودتر از موعد مقرر به یارد‌های اوراق اعزام کنند، اما برنده‌های این بازار بیشتر صاحبان بخش خصوصی یارد‌های اوراق هستند که با پرداخت دستمزد پایین به سود‌های کلانی دست می‌یابند.

وی گفت: قیمت‌هایی که هم اکنون در بازار اوراق به چشم می‌خورد در ۳۵ سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

وی در پایان گفت: در صورت ادامۀ روند فعلی بدون شک به نرخ کشتی‌های اوراقی افزوده خواهد شد. همانگونه که شاهد افزایش نرخ حمل کالا توسط کشتی‌های کانتینری هستیم در بخش اوراق نیز کشتی‌های کانتینری بالاترین قیمت را دارند و نفتکش‌ها و کشتی‌های فله‌بر در رده‌های بعدی قرار دارند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین