mana.ir

کد خبر: ۴۹۲۵۴ |
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۷ - ۰۲ شهريور ۱۳۹۳

کروزهای دریایی ایران ۷ عضوی شد

جدیدترین دستاوردهای دفاعی کشورمان با حضور حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور رونمایی شد با رونمایی از موشک های کروز قدیر و نصربصیر، خانواده ۵ عضو کروزهای دریایی و بومی ایران، ۷ عضوی شد.

کروزهای دریایی ایران ۷ عضوی شدبه گزارش مانا صبح امروز یکشنبه همزمان با آغاز هفته دولت، از دو موشک جدید که هر دو کروز دریایی هستند، رونمایی شده است. قدیر و نصربصیر ، جدیدترین کروزهای دریایی ایران هستند که قابلیت های بیشتری نسبت به نسل قبلی کروزهای دریایی ایران، امروز رسماً رونمایی شدند.
کروز یا هدایت شونده نوعی سامانه است و اطلاق این عبارت تنها برای موشک صحیح نیست. مهمترین قابلیت موشک های کروز، پرواز در ارتفاع پایین است که این قابلیت به خودی خود، کشف موشک را برای رادارها سخت می کند.
قادر؛ دست بلند ایران در دریا
قادر کروزی با برد 200 کیلومتر به عنوان یکی از مشهورترین کروزهای ضدکشتی ایران به شمار می رود. کروز قادر دارای ویژگی های ممتازی است که مهمترین آنها پرواز در ارتفاع پایین و مقابله با شناورها و تجهیزات ساحلی دشمن با سطح مقطع راداری بسیار کم است.
البته به لحاظ فنی، قادر از یک کلاهک جنگی بسیار مخرب بهره می برد به طوری که در تست های میدانی، این موشک توانست با یک کلاهک بسیار کوچکتر که دارای وزن 16 درصد وزن واقعی یک کلاهک جنگی، توانست شناوری با طول 63 متر را منهدم کند.
شلیک کروز قادر از لانچر متحرک ساحلی
قادر توانایی پرتاب از لانچر مستقر در ساحل و همچنین لانچر مستقر روی ناوها و کشتی های جنگی را دارد. به غیر از این، به تازگی وزارت دفاع موفق شده که نمونه ای از موشک های کروز قادر را هواپایه کرده و روی جنگنده ها نصب کند.
نور؛ قدرتمند با صلابت
موشک نور، یک موشک کروز دریایی و سطح به سطح است که از برد حدود 120 کیلومتری برخوردار است. این موشک به گونه ای طراحی شده که قابل رهگیری نیست و می تواند هر هدفی را ضمن شناسایی، با توان تخریبی بالا، منهدم کند.
موشک نور در ارتفاع 20 تا 30 متری از سطح دریا حرکت کرده و به کمک یک سیستم هدایت داخلی و فعال، اهداف را تعقیب و منهدم می کند.
شلیک کروز نور از روی ناو
پرواز در ارتفاع پایین و در نتیجه عدم توانایی رادارها در شناسایی این موشک ، نقطه قوت کروز نور است.
نصر؛ کروز مادون صوت
نصر عضو دیگر خانواده کروزهای ایرانی است که به دست متخصصان صنایع دریایی کشورمان ساخته شده است. این موشک، یک کروز مادون صوت محسوب می شود، کوتاه برد بوده و دارای ویژگی های ممتازی است.
با توجه به اینکه سرعت کروز نصر 0.8 تا 0.9 ماخ است، می توان با یک محاسبه ساده دریافت که این کروز ضدکشتی با سرعتی معادل 270 تا 300 متر بر ثانیه به سمت هدف خود در ارتفاع پایین حرکت می کند.
در واقع نصر نه تنها با کمک سامانه های پرتاب ساحلی قادر به هدف قرار دادن اهداف است، بلکه با قابلیت پرتاب از روی جنگنده و هلی کوپترها (در مدل هواپایه) قدرت مقابله با شناورهای متخاصم را افزایش دهد.
در دسته بندی جهانی، موشک های کروز از نصر1 به عنوان یک موشک کوتاه برد سبک نام برده شده است.
ظفر؛ مقتدر و پنهانکار
ظفر نمونه ای از موشک های کروز کوتاه برد ضدکشتی جمهوری اسلامی ایران است که البته فازهای توسعه ای و پیشرفت آن همچنان در حال انجام است.
این موشک پس از شلیک و مدت کوتاهی پس از آن، ارتفاع خود را کاهش می دهد تا از دید رادارهای دشمن پنهان بماند و همان طور که مطرح شد، کاهش ارتفاع یکی از روش هایی است که موشک های کروز از آن بهره می جویند.
از دیگر مزایای موشک کروز ضدکشتی ظفر می توان به ابعاد کوچک آن و رعایت اصول طراحی در دو حوزه آیرودینامیکی و مقطع راداری است.
ظفر دارای مقطع راداری بسیار کمی است و همان طور که دریادار فدوی نیز اعلام کرده، این موشک به دور از دید دشمن به هدف اصابت می کند و این یعنی قابلیت بالای پنهان کاری این کروز ضدکشتی است.
از سوی دیگر ظفر سرعتی زیر سرعت صوت دارد و این خود در عدم رؤیت توسط رادارهای دشمن بسیار موثر خواهد بود.
در واقع بال های میان این کروز ضدکشتی تامین کننده نیروی اصلی جهت پرواز در هواست و همچنین بالک هایی که در عقب موشک قرار گرفته اند به منظور متعادل نگهداشتن موشک، تامین پایداری و انطباق محور موشک با زاویه حرکت در مسیر پرواز است.
کوثر؛ یل دریایی ایران
موشک کوثر یک موشک کروز ضد کشتی سبک برد کوتاه با سطح مقطع راداری (RADAR CROSS SECTION- RCS) پایین است که قادر است با کشتی ها و ناوچه های کلاس سبک درگیر و آنها را نابود سازد.
این موشک دارای یک سرجنگی الکترواپتیکی و یک رادار جستجوی میلیمتری است که این دو سیستم در مجموع، کنترل موشک را برعهده دارند.
کوثر، برای هدایت و کنترل به یک سامانه هدایت رادار فعال و در نوع کاملاً رادار گریز آن، به یک تلویزیون دید روبه رو مجهز می باشد که با اتکا به آن هدف خود را دنبال و مورد اصابت قرار می دهد.
اصلاح اتوماتیک مسیر شلیک، انتخاب اتوماتیک هدف بعدی از توانایی هایی خاص این موشک است. این موشک قادر است که به طور خودکار نزدیک ترین هدف را در صورت خارج شدن هدف اول از دسترس را انتخاب و مورد اصابت قرار دهد.
این موشک ضد کشتی با برد بیشینه از 15 تا 19 کیلومتر و طول 2.6 متر به یل دریا معروف است.
وزن کلی این کوثر 100 کیلوگرم و وزن سرجنگی آن 29 کیلوگرم است که توانایی ضد زره شدن برای ورود به قسمت های داخلی تر هدف و تأخیر در انفجار را نیز داراست.
اما امروز با رونمایی از موشک کروز قدیر، در واقع نسل سوم موشک های کروز ایران رونمایی شد. این موشک که تا 300 کیلومتر برد دارد، بیشترین برد را در میان کروزهای دریایی ایران داشته و در صدر لیست کروزهای ایرانی تکیه زده است.
این موشک، همچون دیگر اعضای خانواده موشک های کروز ایرانی قادر است از لانچرهای ساحلی و شناوری به سوی اهداف شلیک شود.
مزیت عملیاتی برجسته موشک قدیر امکان پرتاب آن با سامانه موشکی قبلی است که انعطاف و توان عملیاتی نیروهای مسلح را افزایش می دهد.
حالا، با رونمایی از این دو موشک کروز جدید و پیوستن انها به سازمان رزم نیروهای مسلح در آینده نزدیک، خانواده 5 عضو کروزهای دریایی و بومی ایران، 7 عضوی شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین