۲۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۵

قشم محل تولد تمدن نوین دریایی و اقیانوسی ایران

رئیس شورای عالی صنایع دریایی کشور گفت: با توجه به ظرفیت‌های فراوان قشم در حوزه صنایع دریاپایه، این جزیره جهانی می‌تواند به محل تولد تمدن نوین دریایی و اقیانوسی ایران تبدیل شود.
کد خبر: ۹۸۵۳۹

قشم محل تولد تمدن نوین دریایی و اقیانوسی ایران

به گزارش مانا، محمد مهدی سالاری در نشست خبری نخستین رویداد بین‌المللی همتایابی در اقتصاد دریا محور ایران که در سالن مرکز بین‌المللی رشد برگزار شد، اظهار کرد: رهبرمعظم انقلاب ظرفیت‌های دریایی کشور را در پنج عرصه شامل پسکرانه، کرانه، جزایر، آب‌های داخلی، اقیانوس‌ها و آب‌های آزاد دنیا بیان کردند و این حق مردم ماست که سهم خودشان را از اقاینوس‌ها و آب‌های آزاد بدست آورند.

سالاری با تاکید بر اینکه جزایر به عنوان یکی از عرصه‌ها نقش مهمی دراین ساست‌گذاری بر عهده دارند، افزود: پسکرانه اغلب جزایر کلیدی ما قشم است و اگر سخن از توسعه جزایرمی کنیم چاره‌ای جز توسعه همه جانبه قشم نداریم تا این جزیره بتواند در پشتیبانی دیگر جزایر ایفای نقش کند.

به گفته وی، افق ما ایجاد قطب‌های اقتصادی در منطقه و در دنیاست که سند چشم انداز از ما خواسته و باید قطب‌های اقتصادی ایجاد کنیم که همانند سنگاپور، هنگ کنگ و شانگهای در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشند.

رئیس شورای عالی صنایع دریایی کشور یادآورشد: در شرایط کنونی کارخانجات زیست دریایی به شدت در حال گسترش م تولید مواد ارزشمند با روش‌های زیست محیطی هستند و از ورود به روش‌های مکانیکی و پر هزینه در خشکی که عوارض زیست محیطی زیادی دارند، بشدت خودداری می‌کنند.

سالاری ادامه داد: برای جبران عقب ماندگی‌ها چاره‌ای جز رویکرد به موضوعاتی در پایه نداریم نباید تمرکز ما فقط روی لجستیک یا بر روی نفت و گاز و پتروشیمی باشد.

وی با تاکید به ظرفیت‌‌های مهمی که در جزیره قشم وجود دارد، بیان داشت: در جلسه دهم شورای عالی صنایع دریایی که برای اولین بار توسط رئیس جمهوری برگزار شد مصوبه ای داشتیم که در آن برنامه های ملی اقتصاد دریا محور در حوزه‌های تخصصی دریا و زنجیره‌های مختلف دریایی تدوین شد و برای اجرا در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس شورای عالی صنایع دریایی کشور گفت: شورای عالی صنایع دریایی و دبیرخانه آن با همکاری ذی‌نفعان، این برنامه را شروع کرده و چار چوب نظری و الگوی توسعه دریا محور را در این شورا با نام الگوی 360 درجه تدوین کرده‌اند.

سالاری با تاکید بر اینکه الگوی 360 درجه سه رکن دارد، اعلام کرد: رکن اول آن توجه به زنجیره‌های ارزشی از مسیر صنایع مختلف از جمله شیلاتی، بندری، دریانوردی و لجستیک دریایی، کشتی سازی، استحصال آب و انرژی‌های نوین دریایی، نفت و گاز دریایی، صنایع مرتبط با خدمات و پشتیبانی دریایی همچون بانکرینک، لجستیک، خدمات تجاری دریایی همانند بیمه، بانک آفشور، خدمات بازرسی و فنّاوری‌های مرتبط با محیط زیست دریایی و خدمات و صنایع مرتبط با حوزه دفاعی و امنیتی مربوط می‌شود.

به گفته وی، در رکن دوم زیرنظام‌های توسعه یا الگوی 360 درجه مورد توجه قرار گرفته و ما باید به زیرنظام های توسعه از قبیل توسعه در سرمایه‌های انسانی، منابع انسانی، توسعه حکمرانی زیر نظام‌های مرتبط با تامین مالی، بازار، فرهنگی، اجتماعی، فن‌آوری و زیرنظام امور زیربنایی و زیرساختی توجه ویژه داشته باشیم.

رئیس شورای عالی صنایع دریایی کشور گفت: رکن سوم به عنوان آمایش جغرافیایی مورد تاکید مقام معظم رهبری نظام است و مجموع این سه رکن الگوی 360 درجه را تشکیل می‌دهند و ما برای اینکه بتوانیم ثابت کنیم این الگو در راه‌اندازی فضای توسعه دریا محور توانمند است، جزیره قشم را واجد جمیع شرایط دانستیم و نخستین رویداد بین‌المللی همتایابی در اقتصاد دریا محور ایران را در قشم برنامه‌ریزی کریدم.

 

ارسال نظرات
آخرین اخبار