۲۲ آذر ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۴
معاون امور بندری سازمان بنادر اعلام کرد:

همایش «توسعه دریامحور» ۲۸ آذر به میزبانی سازمان بنادر برگزار می‌شود

عضو هیئت عامل و معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی از برگزاری همایش «توسعه دریامحور» به مناسبت روز حمل‌و‌نقل با حضور وزیر راه و شهرسازی به میزبانی سازمان بنادر خبر داد و گفت: استفاده از ظرفیت‌های بالقوه دریا و حرکت در مسیر توسعه دریامحور، یکی از راهبرد‌های اصلی رشد اقتصادی و دستیابی به توسعه پایدار، قلمداد می‌شود.
کد خبر: ۹۷۸۲۱

همایش «توسعه دریامحور» ۲۸ آذر به میزبانی سازمان بنادر برگزار می‌شود

 

به گزارش مانا، جلیل اسلامی با بیان اینکه مقوله توسعه دریامحور طی سال‌های گذشته همواره در کانون توجه مسئولان ارشد نظام و به‌ویژه مقام معظم رهبری و دولت قرار داشته است، اظهار کرد: اثرات این توجه را می‌توان به‌صراحت در سیاست‌های کلی برنامه‌های ششم و هفتم توسعه کشور، سند تحول دولت مردمی، سند ملی آمایش سرزمین، پیش‌نویس سیاست‌های کلی توسعه دریامحور مشاهده کرد.

وی افزود: در همین راستا قرار است همایش «توسعه دریامحور» به مناسبت روز حمل‌و‌نقل با حضور وزیر راه و شهرسازی، استاندران استان‌های ساحلی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مدیران و متخصصان شرکت‌های خصوصی و آحاد تخصصی ذی‌ربط از جامعه دریایی و بندری کشور در روز ۲۸ آذر ماه جاری برگزار شود.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم برای افزایش ظرفیت‌های تخلیه و بارگیری بنادر کشور، بیان کرد: تحقق سیاست‌های کلی توسعه دریامحور نیازمند هم‌افزایی همه دستگاه‌­ها و نهاد‌های اجرایی و حاکمیتی و ارگان‌های دریایی است.

وی همچنین از توسعه و تکمیل زیرساخت‌های بندری و دریایی، توسعه ناوگان دریایی خزر و تقویت شبکه حمل و نقلی حوزه شمال کشور، اجرای پروژه‌های مردم‌محور و محرومیت‌زدایی از بنادر کوچک و اسکله‌های مردمی، پیشبرد شعار سال و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و نوسازی سازی ناوگان مسافری دریایی خبر داد.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با اعلام سرمایه‌گذاری مستقیم سازمان بنادر در راستای توسعه و نگهداری زیرساخت‌ها و تجهیز بنادر کشور به میزان ۶۲ هزار و ۴۴۶ میلیارد ریال، گفت: در همین راستا، افتتاح و بهره برداری از ۶۸ پروژه زیرساختی و تجهیزاتی به ارزش ۱۹ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال، سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی در بنادر کشور در قالب ۱۲ قرارداد به ارزش ۲۴ هزار و ۹۵ میلیارد، ثبت ۲۰۱ هزار و ۱۶۱ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری غیردولتی با ۳۵۰ فقره قرارداد، بهره برداری از پنج طرح به ارزش ۱۴۸۳ میلیارد ریال شامل شناور‌های تجاری و خدماتی، تجهیزات بندری و سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی از محل وجوه اداره شده سازمان به عنوان بخشی از مهم‌ترین اقدامات راهبردی و سرمایه‌ای صورت گرفته از سوی سازمان بنادر و دریانوردی در دولت سیزدهم، مدنظر قرار گرفته است.

اسلامی ادامه داد:  سازمان بنادر و دریانوردی ذیل برنامه توسعه دریامحور و با هدف ارتقای ایمنی دریایی و تداوم عملیات بندری، بهره‌برداری از چهار فروند شناور بازرسی و جستجو و نجات و دو فروند لایروب هاپرساکشن چهار هزار مترمکعبی را در بنادر بازرگانی کشور آغاز کرده و ساخت ۴۰ فروند شناور خدماتی را در دست اجرا دارد که موجبات اشتغال مستقیم ۲۰۰ نفر را در بنادر فراهم می‌آورد.

وی در خصوص جذب سرمایه‌­گذاری بندری و دریایی، اعلام کرد: سازمان بنادر و دریانوردی به نمایندگی از وزارت راه و شهرسازی و ذیل سیاست‌های مرتبط با توسعه دریامحور ابلاغی از سوی معظم رهبری، جذب ۲۰۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی در قسمت روبنا‌ها و به کارگیری ۵۰۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری خارجی در پسکرانه‌های بندری را در دست اجرا دارد.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه یکی از راهبرد‌های تسهیل‌ساز خدمات تجاری و اقتصادی در این سازمان، متناسب‌سازی ظرفیت‌های روبنایی و زیرساختی برای تسریع در امور بازرگانی و ترافیک بار در بنادر تجاری است، خاطرنشان کرد: بر همین اساس، ساخت، تکمیل و توسعه تأسیسات روبنایی مانند انبار، سیلو و مخازن روغن با سرعت بیشتری در دستور کار توسعه ظرفیت­‌سازی بنادر کشور قرار گرفت.

اسلامی ادامه داد: پیرو سیاست‌های توسعه‌گرای دولت سیزدهم برای ایجاد زیربنا‌های بندری و ظرفیت‌سازی بازرگانی با هدف خنثی و بی‌اثرسازی تحریم‌ها، ظرفیت بنادر اعم از بنادر مالکیتی و حاکمیتی، طی دو سال گذشته از ۲۴۰ میلیون تن به بیش از ۲۸۰ میلیون تن، ارتقا یافته است.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: با ظرفیت­های ایجاد شده و موجود در بنادر، مجموع عملکرد تخلیه و بارگیری کالا‌های نفتی و غیرنفتی طی دو سال فعالیت دولت سیزدهم معادل ۵۰۱ میلیون تُن (نفتی معادل ۲۳۸ میلیون تُن و غیر نفتی معادل ۲۶۲ میلیون تُن) بوده که در بخش ترانزیت شامل حدود ۲۱ میلیون تن  و در بخش کانتینری بالغ بر ۶.۵ میلیون TEU و در بخش کالا‌های اساسی بالغ بر ۴۸ میلیون تُن بوده است.

اسلامی افزود: تخلیه و بارگیری صورت گرفته در بخش عملیات کانتینری طی ۹ ماهه سال ۱۴۰۲، معادل یک میلیون و ۹۲۰ هزار TEU است که در قیاس با عملیات کانتینری یک میلیون و ۸۶۰ هزار TEU  طی مدت مشابه سال گذشته، رشد حدود ۳ درصدی را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه میزان تخلیه و بارگیری کالا‌های غیرنفتی در بنادر کشور طی همین مدت معادل ۸۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن با ثبت رشد ۸ درصدی، خاطر نشان کرد: در مقایسه مدت مشابه با سال گذشته و در خصوص محمولات نفتی نیز شاهد ثبت ۷۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن و رشد ۳ درصدی هستیم و در بخش تخلیه و بارگیری کالا‌های اساسی شامل گندم، جو، ذرت، سویا، برنج، شکر و روغن در بنادر کشور طی ۹ ماهه نخست سال جاری عدد ۱۵ میلیون تُنی به ثبت رسیده است.

 

ارسال نظرات
آخرین اخبار