۳۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۴

مذاکره با چین برای همکاری ۲ بندر جدید چینی‌ها در موضوع پهلوگیری کشتی‌های ایرانی

مذاکره با چین برای همکاری ۲ بندر جدید چینی‌ها در موضوع پهلوگیری کشتی‌های ایرانی
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: با همکاری وزارت راه و شهرسازی و وزارت امور خارجه موضوع پهلوگیری کشتی‌ها در برخی بنادر چین که موانعی داشت، رفع شد و در دو بندر دیگر چین نیز مذاکرات در حال نهایی شدن است.
کد خبر: ۹۶۲۳۳

به گزارش مانا، مراسم روز جهانی دریانورد بعدازظهر دیروز با حضور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، مدیرعامل شرکت ملی نفتکش، مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و جمعی از دست‌اندرکاران حمل و نقل دریایی کشور و دریانوردان برگزار شد.

در این مراسم ضمن قدردانی از فرمانده ناوگروه ۸۶ نیروی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران و قدردانی از فرمانده ناوشکن دنا مربوط به نیروی دریایی راهبردی جمهوری اسلامی ایران  از دریانوردان برتر قدردانی شد.

در حاشیه این مراسم علی‌اکبر صفایی مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: اقتدار دریایی امروز در جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه پیش از این در طول تاریخ سابقه نداشته است.

وی افزود: نیروی راهبردی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران امنیتی مثال‌زدنی در داخل و خارج آب‌های خلیج فارس ایجاد کرده است.  

صفایی گفت: در سطح ملی به اقتصاد دریایی توجه شده است، کارگروه آن تشکیل شده و سازمان بنادر و دریانوردی دبیرخانه آن را برعهده دارد.  

وی اضافه کرد: امیدواریم سهم اقتصاد دریامحور در تولید ناخالص داخلی کشور افزایش یابد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره آخرین وضعیت قرارداد با هندی‌ها در بندر چابهار اظهار داشت: تیمی از هند به ایران آمد، مذاکرات انجام شد، توافقات خوبی داشتیم و چند مورد کوچک دیگر نیز وجود دارد تا در موضوع سرمایه‌گذاری هندی‌ها در بندر چابهار موانع رفع شود و به قرارداد بلندمدت برسیم.

صفایی درباره راه‌اندازی سازمان توسعه سواحل مکران گفت: سازمان توسعه سواحل مکران طبق ماده ۶۸ قانون برنامه ششم توسعه راه‌اندازی شده  است. دولت هم همت کرده است و این سازمان هم‌افزایی دارد.  

وی درباره اصلاح تعرفه‌های کشتیرانی عنوان کرد: در این باره اگر مطالباتی از سوی جایی نظیر کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران مطرح شود بررسی خواهد شد.  

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره رفع مشکل پهلوگیری کشتی‌ها در برخی بنادر چین، اظهار داشت: در مقاطعی مشکلاتی در این باره ایجاد شد که با پیگیری وزارت راه و وزارت امور خارجه در بسیاری از بنادر چین این مشکلات رفع شد، برخی بنادر چین هم جایگزین شد و برای دو بندر دیگر در حال مذاکره هستیم.

صفایی تأکید کرد: در تجارت خارجی دریایی هیچ مشکلی نداریم.  

وی درباره سرمایه‌گذاری روس‌ها اظهار داشت: در قالب برنامه‌های کوتاه و بلندمدت و دیپلماسی خارجی این موضوعات دیده شده است. راهبرد ما نسبت به روسیه از طریق واردات غلات و کمک به بخشی از تجارت خارجی روسیه ادامه دارد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در بنادر شمالی کشور در بخش ترانزیت رشد داشته‌ایم. در بخش کشتیرانی به سمت کشتیرانی کانتینری پیش می‌رویم. همچنین در دریای خزر کشتی رو-رو ماهی یکبار به بنادر ما تردد می‌کند و دو فروند کشتی در حال ساخت در دریای خزر داریم.  

صفایی افزود: برای تقویت بخش دریایی کشور مجوز استخدام ۴۰۹ نفر را می‌گیریم.

ارسال نظرات
آخرین اخبار