mana.ir

کد خبر: ۹۵۷۱۰ |
تاریخ انتشار: ۱۶:۳۳ - ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۲
برگزاری جلسه شورای عالی توسعه سواحل مکران به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور؛

پیشنهاد تشکیل سازمان توسعه سواحل مکران بررسی شد

در جلسه شورای عالی توسعه سواحل مکران که بعدازظهر امروز (سه شنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، راهکار‌ها و موانع اجرایی توسعه این سواحل مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

پیشنهاد تشکیل سازمان توسعه سواحل مکران بررسی شد

به گزارش مانا، محمد مخبر در این جلسه که با حضور وزرای راه و شهرسازی، کشور، اقتصاد، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و رؤسای دستگاه‌های مربوطه برگزار شد، با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص توسعه سواحل مکران تصریح کرد: نباید از چنین ظرفیت بزرگ توسعه‌ای کشور غافل شد چرا‌که توسعه این سواحل می‌تواند سهم بسزایی در تولید ناخالص داخلی کشور داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: ضروری است تا دستگاه‌های ذی‌ربط با همکاری و هماهنگی دبیرخانه شورای‌عالی توسعه سواحل مکران هر‌چه سریعتر موانع اجرایی توسعه این بخش از کشور را برطرف نمایند.

 حسین دهقان دبیر شورای‌عالی توسعه سواحل مکران نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت هماهنگی دستگاه‌ها در راستای اجرای طرح‌های توسعه‌ای موردنظر تأکید کرد: بهره‌ برداری از استعداد‌های سواحل مکران در حوزه‌های بنادر و دریانوردی، تجاری، ریلی و اجتماعی از مهمترین زمینه‌های فعالیت‌های دبیرخانه است که در این راستا سند توسعه مکران و سند آمایش سرزمینی سواحل تهیه و تدوین شده است.

در ادامه این جلسه اساسنامه تشکیل سازمان توسعه سواحل مکران با حضور اعضای جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد طی جلسه‌ای ظرف یک هفته آتی در وزارت کشور با حضور وزرای مربوطه در خصوص این طرح و جزئیات آن تعیین تکلیف شود.

همچنین در خصوص واگذاری و تعیین کاربری اراضی برای ساخت چند پتروپالایشگاه و مجتمع پتروشیمی در این سواحل مقرر شد راهکار‌های قانونی توسط دبیرخانه شورا با همکاری وزارت راه و سایر وزراتخانه‌ها و مراکز مربوطه بررسی و ارائه شود.
وزارت نیرو نیز مکلف شد ظرف یک ماه آینده نسبت به واگذاری و تعیین تکلیف سرمایه گذار شرکت برق حرارتی در این منطقه اقدامات لازم را انجام دهد.

در این جلسه همچنین گزارشی از اقدامات این دبیرخانه در خصوص توسعه و آبادانی این منطقه شامل تهیه مدل و برنامه‌های توسعه‌ای سواحل مکران، توانمندسازی جوامع محلی و شناسایی استعداد‌ها و زمینه‌های سرمایه گذاری، ایجاد قرارگاه مهارت آموزی برای جوامع بومی و محلی، طرح آمایش گردشگری، کارگروه توانمندسازی نیروی انسانی محلی با همکاری دانشگاه‌های منطقه و اقدامات عمرانی و توسعه‌ای از جمله ایجاد مجموعه تولید پنل‌های خورشیدی، مهار آب‌های فصلی آبخیزداری آبخوانداری، توسعه بنادر با همکاری وزارت راه و شهرسازی، و همچنین اجرای کریدور ساحلی جنوب و اتصال به کریدور شمال جنوب ارائه شد. 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین