mana.ir

کد خبر: ۹۴۵۲۸ |
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۹ - ۲۲ آذر ۱۴۰۱

ضرورت بکارگیری دیپلماسی اقتصادی برای معافیت تحریمی بندر امام خمینی

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان با اشاره به ضرورت بکارگیری دیپلماسی اقتصادی برای معافیت تحریمی بندر امام خمینی از تحریم‌های غیرقانونی غرب گفت: در صورت عملی شدن چنین امری، رونق تجارت خارجی با محوریت ترانزیت کالا از خوزستان باعث رشد اقتصادی کشور می‌شود.

ضرورت بکارگیری دیپلماسی اقتصادی برای معافیت تحریمی بندر امام خمینی

به گزارش خبرنگار مانا به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی خوزستان، بهروز آقایی در نشست هم‌اندیشی با هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی اهواز افزود: به واسطه پیگیری‌های بین‌المللی از سوی هندوستان و افغانستان برای بهره‌مندی از ظرفیت‌های استراتژیک بندر چابهار، مبادلات تجاری این بندر با معافیت تحریمی همراه شده است.

وی اظهار داشت: تلاش مشترک اتاق بازرگانی اهواز و این اداره کل برای جلب همکاری کشور‌های منطقه به منظور استفاده از ظرفیت‌های استراتژیک بندر امام خمینی می‌تواند به معافیت تحریمی این بندر به توسعه مبادلات تجاری کشورمان منجر گردد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان اضافه کرد: رسالت اصلی این اداره کل، تسهیل امر تجارت و سرمایه گذاری از طریق متناسب سازی زیرساخت‌ها است.

آقایی با تاکید بر اینکه همواره رفع محدودیت در تخلیه و بارگیری کالا، پذیرش کالا‌های متفاوت و همچنین سایز کشتی‌های تجاری اولویت منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی است گفت: در زمان حاضر می‌توان گفت که این بندر از بهترین و متناسب‌ترین زیرساخت‌ها برای تجارت دریایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه بندر امام خمینی با حدود ۶۵ میلیون تن ظرفیت تخلیه و بارگیری به عنوان یکی از استراتژیک‌ترین بنادر کشور در حوزه واردات، صادرات و ترانزیت نقش اساسی در تجارت دریایی کشور دارد، گفت: به تناسب، دیگر بنادر تابع استان خوزستان از ظرفیت‌های لازم در این حوزه نقش‌آفرینی می‌کنند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان با بیان اینکه بنادر امام خمینی و خرمشهر از شبکه ریلی برخوردار هستند اضافه کرد: اتصال بنادر به شبکه‌های حمل و نقلی که ضریب نفوذ داخلی و خارجی تجار منجر شود، از اولویت‌های کاری این اداره کل محسوب می‌شود.

وی همچنین بر پیوند منطقه‌ای بین بنادر خوزستان و کشور عراق تاکید کرد و گفت: تا حدودی این پیوند بین بندر امام و بنادر این کشور ایجاد شده، اما نیازمند توسعه مبادلات بخصوص در بخش ترانزیت هستیم.

آقایی خاطرنشان کرد: همواره کاهش هزینه و زمان جابه‌جایی کالا به عنوان یک دستورالعمل در بنادر استان خوزستان مورد توجه قرار گرفته است، ولی با این وجود باید تلاش کرد تا با همکاری اتاق بازرگانی اهواز بسته‌های مشوقی در حوزه حمل‌و‌نقل به روز‌رسانی و در اختیار تجار قرار گیرد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان بر ضرورت ایجاد کارگروه‌های کارشناسی برای تدوین برنامه‌های کاری مشترک بین اتاق بازرگانی و این اداره کل تاکید کرد و افزود: همکاری‌های مشترک می‌تواند به بهبود توسعه مبادلات اقتصادی منجر شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین