mana.ir

کد خبر: ۹۳۵۰۸ |
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۶ - ۱۳ مرداد ۱۴۰۱

بندر سالیانکا یکی از پایه‌های سکوی تجارت ایران به روسیه است

رئیس اتاق بازرگانی گیلان بندر سالیانکا را یکی از پایه‌های سکوی تجارت ایران به روسیه دانست و گفت: امکانات و تجهیزات سخت‌افزاری بندر سالیانکا به‌عنوان یک ظرفیت بی‌نظیر برای صادرات و واردات محصولات ایرانی از طریق حمل‌ونقل دریایی است.

به گزارش مانا به نقل از فارس، رئیس اتاق بازرگانی گیلان در رأس هیئتی تجاری وارد بندر سالیانکا آستراخان روسیه شد ‌و از تأسیسات و امکانات بندر ایرانی سالیانکا بازدید کردند.

هادی تیزهوش تابان رئیس اتاق بازرگانی گیلان در رأس هیئتی از بازرگانان در بازدید از بندر سالیانکا که با استقبال مدیر بندر سالیانکا روبه‌رو شد به نقش ایجاد همدلی در بین مدیران در دولت جدید اشاره کرد و از وحدت به‌عنوان عاملی محرک برای پیشبرد اهداف کشور عالی الخصوص تجارت و بازرگانی نام برد و گفت: بندر سالیانکا سکوی یکی از پایه‌های سکوی تجارت ایران به فدراسیون روسیه است.

مسئول اتاق مشترک ایران و روسیه با تحلیل از وضعیت حاکم بر اقتصاد کشور و عبور از موانع با راهکارهای اقتصادی دولت حدید ازجمله سازمان توسعه تجارت و سفارت ایران در روسیه و سرکنسولگری آستراخان اظهار کرد: ازآنجاکه اراده لازم در دولت جدید برای توسعه تجارت در بازارهای هدف و صادرات محصولات غیرنفتی وجود دارد بنابراین ایجاد زیرساخت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری در داخل و خارج کشور می‌تواند کشورمان را با شرایط مطلوبی از اقتصاد و بازرگانی روبه‌رو کند.

تیزهوش تابان از امکانات و تجهیزات سخت‌افزاری بندر سالیانکا به‌عنوان یک ظرفیت بی‌نظیر برای صادرات و واردات محصولات ایرانی از طریق حمل‌ونقل دریایی یاد کرد و خاطرنشان کرد: بندر سالیانکا بندری فعال و‌ پویا است ‌و یکی از زنجیره‌های اتصال صادرات محصولات ایرانی به بازارهای هدف، روسیه و اوراسیا است.

وی با تقدیر از تلاش و‌ کوشش مدیران سالیانکا برای فراهم کردن بستر تسهیل تجارت و بازرگانی را برای فعالان اقتصادی و بازرگانان با ایجاد زیرساخت‌های تجاری در خارج از ایران بیان کرد: تجار ما در ایران هم‌اکنون در بازارهای همسایه در حوزه کاسپین فعالیت گسترده‌ای دارند و این سفر موجب آشنایی بیشتر آنان از امکانات و زیرساخت‌های تجاری در بندر سالیانکا شده است.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی گیلان قطعاً امکانات سالیانکا و آشنایی هر چه بیشتر از پتانسیل‌های موجود در این بندر می‌تواند موجب رونق در تجارت جمهوری اسلامی ایران و شناساندن کالاهای ایرانی که به‌زعم طرف‌های روسی که در این روزها اذعان می‌کردند از کیفیت بالایی برخوردار است، شود.

آستراخان سمبل تجارت ایران در روسیه

مدیر بندر ایرانی سالیانکا آستراخان روسیه با یبان اینکه بندر سالیانکا آستراخان سمبل تجارت ایران در بازار روسیه است، اظهار کرد: وجود چهار هزار متر خط راه‌آهن، واگن‌های حمل غلات،  شش خط ریل راه‌آهن،  انبارها و سیلوها  ازجمله ویژگی‌ها و مزیت‌های بندر سالیانکا است.

داریوش جمالی کالاهای صادراتی روسیه از این بندر به ایران را شامل غلات، چوب، روغن گوشت قرمز و تجهیزات و قطعات عنوان کرد و افزود: میوه و خشکبار، سبزیجات، سیمان محصولات غذایی فرآوری شده  پارچه و سرامیک هم محصولاتی است که از ایران به روسیه وارد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه امکانات و فعالیت بندر سالیانکا  باعث شده است تا در حوزه اقتصادی روابط اقتصادی کشورمان با روسیه توسعه یابد اظهار کرد: 
بندر سالیانکا به خاطر امکانات و ویژگی‌هایی که دارد در توسعه و تقویت کریدور شمال- جنوب می‌تواند نقش مهمی داشته باشد.

مدیر بندر ایرانی سالیانکا آستراخان روسیه با اشاره به سهم ۵۳ درصدی بندر سالیانکا که در اختیار یکی از شرکت‌های زیرمجموعه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران است گفت: ظرفیت ۶۷۰ هزار تنی تخلیه و بارگیری این بندر در بین ۱۵ بندر آستراخان که در اغلب کالاها دارای رتبه یک و دو تجارت را دارد.

وی با بیان اینکه بندر سالینکا با داشتن ۷۵۰ متر اسکله و به‌طور هم‌زمان با پهلوگیری پنج فروند کشتی می‌تواند کار بارگیری و تخلیه نقش مهمی در تخلیه و بارگیری کالا و محصولات صادراتی و وارداتی ایران داشته باشد، افزود: این بندر ظرفیت بیش از ۵۰ هزار تن بارگیری و تخلیه را در طول یک ماه دارد و بر اساس سرمایه‌گذاری در حال انجام، قصد داریم این میزان را به ۶۰ هزار تن در ماه برسانیم و در شش ماه اخیر با رسد قابل‌توجهی روبرو بوده است و تحرک در این بندر افزایش‌یافته است.

به گفته مدیر بندر ایرانی سالیانکا آستراخان مساحت فعلی بندر سالیانکا ۱۵ هکتار است که در چشم‌انداز آینده به ۲۱ هکتار افزایش می‌یابد و هم‌اکنون در تأمین کالاهای اساسی کشور ازجمله روغن و غلات نقش استراتژیک دارد.

وی به نقش استراتژیک و اهمیت ابن بندر برای جمهوری اسلامی ایران پرداخت و تصریح کرد: زمانی هیچ کشتی ایرانی اجازه ورود به ولگا را نداشت، اکنون شرایط کاملاً متفاوت است، یعنی هیچ کشتی ایرانی در پشت لنگرگاه متوقف نمی‌شود، این بندر تضمینی برای پیوستگی ما حتی با بنادر دیگر هم از همسایگان است، بندر سالیانکا یک سرمایه بزرگ تجاری برای کشور است

جمالی به ظرفیت ۳۳ هزار تن غلات که در آینده ۱۵ هزار تن دیگر به ظرفیت فعلی آن افزوده می‌شود اشاره کرد و افزود: بندر سالیانکا رتبه اول غلات و رتبه دوم حمل و‌ جابجایی چوب را در بین بنادر آستراخان دارد و همواره در رده‌بندی بنادر این استان رده نخست یا دوم را دارد. 


وی از بندر سالیانکا را نماد اصلی و سمبل ایرانی‌ها و تجار در این استان دانست و گفت: آستراخان با داشتن میر بیزنس بانک، سرای تجاری، کنسولگری، چهار ضلع نماد ایران در این استان جنوبی روسیه است.

 به گزارش فارس، رودخانه ولگا با ۸۰ درصد حجم آب‌های ورودی به دریای خزر تنها آبراه قابل کشتیرانی در روسیه است که با استفاده از کانال «ولگا - دن»  ارتباط مستقیم با آب‌های آزاد را میسر می‌سازد.

قدمت بندر سالیانکا ۳۰۰ ساله و از سال ۱۷۲۲ ایجاد و در سال ۱۹۱۲ ثبت ملی شد و در سال ۲۰۱۴ به‌صورت سهامی عام شد توسط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۵۳ درصد سهم بیشتر مدیریت می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین