mana.ir

کد خبر: ۹۲۸۲۳ |
تاریخ انتشار: ۱۷:۲۳ - ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱

تحول گردشگری سواحل مکران تا سال ۱۴۰۲

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی  استان سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه  شورای جهانی گردشگری، استان سیستان و بلوچستان را در سال ۱۴۰۲ به عنوان پایتخت گردشگری کشور‌های حاشیه اقیانوسیه هند معرفی کرده است، عنوان کرد: با این اقدام بدون شک شاهد اتفاقات بسیار خوبی در زمینه گردشگری سواحل مکران ظرف یک سال آینده خواهیم بود.

تحول گردشگری سواحل مکران تا سال ۱۴۰۲

علیرضا جلال زایی در گفتگو با خبرنگار مانا با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای حاشیه اقیانوس هند پیشنهاد شده است، بیان داشت: وجود مرز مشترک از طریق حاشیه سواحل مکران با دو و نیم میلیارد نفر از جمعیت جهان باعث شده تا استان سیستان و بلوچستان به عنوان یکی از مهمترین قطب‌های گردشگری دریایی و ساحلی کشور معرفی شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سیستان و بلوچستان بر ضرورت انجام برنامه‌ریزی‌های جامع برای جذب گردشگران داخلی و خارجی به سواحل مکران تاکید کرد و گفت: در همین راستا ایجاد زیرساخت‌های لازم گردشگری در سطح سواحل مکران در حال ایجاد است.

وی با اشاره به اینکه استان سیستان و بلوچستان از قابلیت بالایی برای جذب گردشگران خارجی به ویژه گردشگران کشورهای حاشیه اقیانوس هند از طریق مرزهای آبی مکران برخوردار است، اظهار امیدواری کرد: با افزایش ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی به زودی شاهد این مهم باشیم.

جلال زایی با تاکید بر اینکه شورای جهانی گردشگری، استان سیستان و بلوچستان را در سال ۱۴۰۲ به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای حاشیه اقیانوسیه هند معرفی کرده است، عنوان کرد: با این اقدام بدون شاهد اتفاقات بسیار خوبی در زمینه گردشگری سواحل مکران ظرف یک سال آینده خواهیم بود.

به گفته این مقام مسئول در استان سیستان و بلوچستان، در حال حاضر تمام کلوپ های تفریحات دریایی به گردشگران انواع خدمات تفریحات ساحلی و دریایی و ورزش های آبی به ویژه غواصی را ارائه می دهند.

جلال زایی همچنین از افزایش تعدد اقامتگاه های بوم گردی فعال در نوار ساحلی استان و روستاهای ساحلی خبر داد و گفت: بخشی از گردشگران ورودی به نوار ساحلی دریای عمان نیز با برپایی کمپ در محل های در نظر گرفته شده در سواحل مکران، اقامت می کنند.

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سیستان و بلوچستان، تصریح کرد: اقامت گردشگران در اقامتگاه های بوم گردی و هتلها با رعایت تمام موازین بهداشتی و پروتکل های بهداشتی صورت می گیرد.

وی با اشاره به اینکه استان سیستان و بلوچستان با دارا بودن سواحل بکر و منحصر به فرد در سالهای اخیر به یکی از مهمترین مراکز اصلی طبیعت گردی کشور تبدیل شده است، اظهار داشت: علاقه مندی برای سفر به سواحل مکران از طریق برگزاری تور و در قالب سفرهای گروهی بسیار افزایش یافته است.

جلال زایی با بیان اینکه تالاب صورتی لیپار، جنگل های حرا در خلیج گواتر و کوه‌های مینایتوری از منحصر به فردترین جاذبه‌های طبیعی کشور محسوب می شوند، یادآور شد: وجود این آثار طبیعی در نوار ساحلی مکران باعث افزایش روز افزون طبیعت گردان به استان شده است.

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سیستان و بلوچستان، همچنین امکان انجام ورزش‌های دریایی متنوع در آب‌های ساحلی دریای عمان از جمله موج سواری و غواصی را از دیگر ظرفیت‌های مهم گردشگری استان اعلام کرد.

جلال زایی با اشاره به اینکه جذب گردشگران خارجی در کنار حضور گردشگران داخلی از اهمیت بسیاری برای توسعه توریسم دریایی استان برخوردار است، بیان داشت: در همین راستا امیدواریم توسعه همکاری‌ها با کشور‌های همسایه به ویژه عمان، پاکستان و افغانستان نوید بخش تحقق این مهم و جذب گردشگران خارجی به سواحل مکران و در نهایت توسعه توریسم دریایی باشد.

به گفتۀ وی، خلیج پزم، خلیج گواتر، تالاب صورتی، سواحل درک، بندر تنگ، ساحل دریای بزرگ در چابهار، ارتفاعات بریس، بندر رمین و ... از جمله مهمترین جاذبه های گردشگری در سواحل مکران محسوب می شوند که گردشگران زیادی را به خود جذب می کنند.

 

 

 

 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین