mana.ir

کد خبر: ۹۲۰۱۵ |
تاریخ انتشار: ۱۶:۲۱ - ۰۴ بهمن ۱۴۰۰
وزیر راه و شهرسازی:

تأمین آب شرب لازمه افزایش جمعیت در مناطق ساحلی مکران است

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اهمیت توسعه سواحل مکران گفت: وجود جاذبه‌های گردشگری متعدد در مناطق ساحلی مکران، زمینه را برای جذب گردشگران داخلی و خارجی در این مناطق فراهم نموده و کمک شایانی در توسعه اقتصادی و اجتماعی این مناطق فراهم می‌کند.

تأمین آب شرب لازمه افزایش جمعیت در مناطق ساحلی مکران است
به گزارش مانا، سحرتاج‌بخش، رئیس سازمان هواشناسی کشور پیام وزیر راه و شهرسازی را در پنجمین کنفرانس بین‌المللی اقیانوس شناسی خلیج فارس قرائت کرد: توسعه پایدار سواحل کشور به عنوان یکی از اولویت‌های برنامه‌های دولت در سال‌های اخیر توسط نهاد‌ها و زیر مجموعه‌های آن پیگیری و مورد توجه قرار گرفته است.
تأکید مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهور مبنی بر تسریع در توسعه سواحل مکران، اهمیت این منطقه را در برنامه‌های توسعه‌ای کشور دو چندان کرده است و برای رسیدن به این امر بایدگام‌های مهمی در این زمینه برداشته شود که اصلی‌ترین آن‌ها، جمعیت پذیر کردن مناطق ساحلی مکران است. لازمه افزایش جمعیت ساکن در مناطق ساحلی تامین و توسعه زیرساخت‌های اولیه مورد نیاز است که تأمین آب شرب یکی از این موارد است.
وجود ذخایر عظیم آب دریا در مجاورت مناطق ساحلی، تأمین آب شرب با استفاده از تاسیسات آب شیرین کن را توجیه می‌کند. این اقدام می‌تواند علاوه بر تامین آب مورد نیاز جوامع شهری، برای مصارف صنایع مستقر در این مناطق نیز مورد استفاده قرار گیرد که قدم دیگری در توسعه پایدار مناطق ساحلی مکران است. از جمله صنایعی که می‌تواند در مدت زمان کوتاه موجب رونق اقتصادی مناطق ساحلی شود صنعت گردشگری است.
وجود جاذبه‌های گردشگری متعدد در مناطق ساحلی مکران، زمینه را برای جذب گردشگران داخلی و خارجی در این مناطق فراهم نموده و کمک شایانی در توسعه اقتصادی و اجتماعی این مناطق فراهم می‌کند. عامل دیگری که در توسعه اقتصادی منطقه مکران نقش مهمی ایفا می‌کند، عبور کریدور‌های بین‌المللی از منطقه مکران است.
حمل و نقل ترانزیتی از این منطقه از مسیر بندر چابهار به استان خراسان شمالی و کشور ترکمنستان، که مسیر انتقال کالا‌های تجاری کشور‌های آسیای میانه به آب‌های آزاد است، منبع درآمد مهمی برای منطقه است که این امر با ایجاد زیرساخت‌های لازم در مسیر یاد شده فراهم خواهد شد. برای بهره‌ برداری مناسب از این کریدور، توسعه بنادر موجود در منطقه مکران امری لازم و ضروری به نظر می‌رسد.
بنادر به عنوان مجرای تبادل کالا از طریق حمل و نقل دریایی عاملی مهم در ایجاد ثروت و همچنین تسهیل کننده استقرار صنایع در مناطق ساحلی و در نتیجه افزایش اشتغال هستند.  بنادر چابهار و جاسک مهمترین بنادر موجود در سواحل مکران هستند که توسعه ظرفیت‌های این بنادر و زیرساخت‌های حمل و نقل متصل به آن‌ها به روند توسعه پایدار منطقه کمک می‌کند.
برای برداشتن گام‌های فوق در راه توسعه پایدار سواحل مکران، انجام مطالعات پایه و مهندسی در رشته‌های مختلف علوم دریایی، امری لازم و ضروری به شمار می‌آید. همسو کردن این مطالعات برای اهداف مهم توسعه‌ای در کشور نظیر سواحل مکران، می‌تواند از طریق بستر‌های مناسب صورت گیرد. برگزاری پنجمین کنفرانس بین‌المللی اقیانوس شناسی خلیج فارس با شعار توسعه دریا محور با این هدف صورت گرفته و امید است بتواند زمینه را برای ارائه آخرین دستاورد‌های علمی در جهت برنامه ریزی مناسب برای توسعه این منطقه فراهم نماید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین