mana.ir

کد خبر: ۸۹۷۱۹ |
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۱ - ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰

عراقچی خبر داد: تفاهم اولیه درباره رفع تحریم‌های بانکی، نفتی و کشتیرانی

معاون وزیر خارجه در گزارشی از نشست دیروز کمیسیون برجام از تفاهم اولیه برای رفع تحریم‌ها خبر داد با اینحال گفت که نگارش متن ممکن است هفته‌ها طول بکشد.

به گزارش مانا به نقل از همشهری آنلاین، سید عباس عراقچی پس از نشست کمیسیون مشترک برجام گفت: سومین دور مذاکرات وین با جلسه کمیسیون مشترک آغاز شد، البته قبل از جلسه دیدارهای فشرده دوجانبه، سه جانبه و پنج جانبه داشتیم. دو بار دیدار با آقای مورا هماهنگ کننده اتحادیه اروپا داشتم و یک جلسه سه جانبه بسیار مفید هم با روسیه و چین داشتیم.

وی افزود: هر بار این جلسه سه جانبه را برگزار می‌کنیم و این بار قبل از نشست کمیسیون این جلسه برگزار شد. روسیه و چین در مذاکرات مواضع بسیار خوبی دارند و این بار هم یک بار هماهنگی با روسیه و چین صورت گرفت. یک جلسه چهارجانبه با سه کشور اروپایی داشتم. این‌ها نشانگر جدیت همه طرف‌هاست که این مذاکرات به یک سرانجامی برسد و این البته دلیل این نیست که چالش وجود ندارد.

معاون وزیر خارجه گفت: چالش‌های سختی را سر راه داریم، ولی جدیت همه هیأت‌ها مشخص است. در کمیسیون مشترک تصمیم گرفته شد که یک مقدار به کار سرعت داده شود. کارگروه‌های هسته‌ای و رفع تحریم‌ها از بعد از کمیسیون مشترک کار خودشان را شروع می‌کنند و به آنها وظیفه شروع نگارش متن نهایی داده شده که باید وارد نگارش متن شوند.

وی افزود: نگارش متن کار سختی است و رسیدن به یک متن مورد تفاهم شاید روزها و هفته‌ها کار ببرد. ولی بنای ما تسریع در این است و این‌که بدون وقت کشی و کار فرسایشی این کار باید به سرعت و در عین حال با دقت فراوان جلو برود. تصمیم گرفته شد که یک کارگروه سومی هم تشکیل شود که مربوط به تمهیدات اجرایی یا ترتیبات اجرایی بعدی می‌شود که بحث راستی آزمایی و نحوه اجرای اقدامات دو طرف، زمان شروع تعهدات همه در این کارگروه سوم انجام می شود و این  کارگروه سوم کار دو کارگروه دیگر را تلفیق می کند و برنامه اجرایی آن را تنظیم می کند.

عراقچی تاکید کرد: در مجموع ما فکر می کنیم که در مسیر قرار داریم با این حال هنوز نمی شود پیش بینی کرد که آیا می‌شود به پایان این مسیر مذاکراتی رسید و اینکه چقدر خوشبین هستیم یا بدبین هستیم. اما فکر می‌کنم که در مجموع در مسیر درستی حرکت می کنیم

 وی گفت: در رابطه با بحث تحریم ها همانطور که قبلاً هم عرض کردم ما در حوزه تحریم های بخشی یا تحریم‌های موضوعی  که ابعاد مختلف اقتصاد را در بر می‌گیرد و شامل بخش نفت، انرژی، بانکی، مالی، بیمه، کشتیرانی،  بنادر و... است تفاهمات خوبی به وجود آمده که تقریباً همه بخش های اقتصادی ایران که تحت تحریم قرار دارد از تحریم خارج شود. در مورد نوع دوم تحریم ها که اشخاص حقیقی و حقوقی هستند کار بیشتری  باید صورت بگیرد.

رئیس هیات مذاکره کننده ایران یادآور شد: موضع ما کماکان  موضع گذشته است  و باید همه تحریم ها لغو شود و در خصوص ترتیب اجرای تعهدات هم کماکان موضع ما بر مبنای مواضع قطعی نظام قرار دارد  که حتما آمریکا باید شروع کننده باشد و  اقداماتش را انجام بدهد و بعد ایران راستی آزمایی می کند و اقدامات خود را انجام خواهد داد.

وی گفت: امیدوارم که با پیشرفت کار نگارش متن نهایی، طی یکی دو روز آینده بتوانیم در موقعیتی قرار بگیریم که برداشت بهتری نسبت به روند نهایی شدن امور داشته باشیم.

عراقچی گفت: هنوز چالش های سخت بزرگ تری داریم که هنوز به راه حل هایی برای آنها نرسیدیم. همه هیأت ها تلاش می کنند که برای این چالش ها راه حل  پیدا کنند و ممکن است برسیم یا نرسیم، ولی چالش های بزرگ وجود دارد و در کنارش جزییات بسیار سختی وجود دارد که لازم است کلمه به کلمه و عبارت به عبارت بتوانیم درباره آنها توافق کنیم.

 معاون وزیر خارجه با بیان اینکه روند در مسیر درستی قرار دارد، تاکید کرد: هم چالش های سخت داریم و هم جزییات سخت در کنار آن.

وی گفت: کارگروه‌ها از امروز کار خودشان را آغاز خواهند کرد، هرگاه نیاز باشد که ما در یک جمع بزرگتری روند کار این کارگروه‌ها را بررسی کنیم و اگر لازم است گره‌ای باز کنیم یا تسهیلاتی قائل شویم، جلسه کمیسیون مشترک را تشکیل خواهیم داد.

عراقچی گفت: الان قرار مشخصی نداریم. الان قرار و تمرکز ما روی کارگروه های سه گانه است. دوکارگروه هسته‌ای و رفع تحریم‌ها وارد نگارش خواهند شد و کارگروه سوم هنوز باید در خصوص کلان بحث ها و چگونگی انجام بحث های مربوط به راستی‌آزمایی باید بحث داشته باشند تا بتوانیم در سطح کلان به راه حل دست یابیم.

ما یک اصل داریم، هم تعجیل نمی کنیم و شتاب‌زدگی نداریم‌ و هم اجازه نمی‌دهیم بحث‌ها فرسایشی شود. با دقت جلو می رویم.

بعضی وقت ها هریک کلمه مهم است و باید روی کلمات بحث شود و بعضی وقت ها سر مفاهیم مشکل داریم و باید در مورد مفاهیم چاره جویی کنیم.

در مرحله ای هستیم که ممکن است بحث ها یک مقدار بیشتر طول بکشد. هنوز نمی توانم بگویم چه روزی این دوره از مذاکرات را خاتمه خواهیم داد. امیدواریم به نقطه مشخص تری برسیم و بعد مذاکرات تعطیل شود و هیأت ها به پایتخت ها بازگردند و بررسی ها انجام شود.

وی افزود: هر چه بیشتر وارد جزییات شویم و به خصوص جزییات مربوط به متن، بحث های یک مقدار طولانی تر و کش دارتر شود و زمان بیشتری نیاز است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین