mana.ir

کد خبر: ۸۶۹۱۱ |
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۱ - ۰۱ تير ۱۳۹۹

برقراری خط کانتینری یخچالی مسیر خرمشهر به کشور‌های حوزه خلیج فارس

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر گفت: خط کشتیرانی کانتینری یخچالی از مسیر دریایی بندر خرمشهر به کشور‌های حاشیه خلیج فارس برقرار شد.

برقراری خط کانتینری یخچالی مسیر خرمشهر به کشور‌های حوزه خلیج فارس
 
نورالله اسعدی در گفتگو با خبرنگار مانا افزود: با توجه به تحریم‌های ظالمانه و شیوع کرونا و توقف فعالیت‌های بندری و دریایی در بیشتر کشور‌های جهان بندر خرمشهر توانست با راه‌اندازی این خط و افزایش صادرات کالا‌های کانتینری، تحریم‌ها را با تکیه بر تمام ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های مناسب این بندر، کم اثر کرده و ارزآوری را برای کشور رقم بزند.

وی اظهار داشت: در سه ماهه نخست سال جاری صادرات کالا‌های کانتینری رشد ۳۷۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که بندر خرمشهر در زمینۀ صادرات و عملیات تخلیه و بارگیری توانست به رکورد بی‌سابقه‌ای در تاریخ فعالیت‌های این بندر دست یابد.

مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر گفت: عمدۀ کالا‌های صادراتی غیرنفتی از بندر خرمشهر به کشور‌های حاشیۀ خلیج فارس و همجوار را کالا‌های فلۀ خشک، کالا‌های کانتینری خشک و کالا‌های کانتینری یخچالی تشکیل می‌دهد.

اسعدی اظهار داشت: هم‌اکنون بخش قابل توجهی از صادرات به کشور‌های حاشیۀ خلیج فارس از طریق مسیر دریایی بندر خرمشهر انجام می‌شود که نرخ حمل مناسب و کاهش تعرفه‌های تخلیه و بارگیری و نزدیکی مسافت به کشور‌های همجوار جاذبۀ مطلوبی را برای سرمایه‌گذاران و صادرکنندگان فراهم کرده است.

وی از سرمایه‌گذاران و بازرگانان خوزستان خواست از این فرصت و ظرفیت بندری خرمشهر برای توسعه صادرات کالا به کشور‌های حاشیه خلیج فارس استفاده کنند.

قرار گرفتن بندر خرمشهر در محدودۀ مـنطـقه آزاد تجـاری ارونــد و نزدیکی به پالایشگاه آبادان، صنایع فـولاد خـوزستان و برخورداری از خطـوط ریلی داخلی و اتـصال به شـبکۀ راه آهن سـراسری کشـور بر اهمیت بندرگاه خرمشهر افزوده است.

همه تأسیسات زیربنایی بندر خرمشهر در جریان جنگ هشت ساله از بین رفت، ولی از سال ۱۳۶۷ و پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد، بازسازی این بندر راهبردی شروع شد.

 

ارسال نظرات
پربیننده ها
آخرین اخبار