mana.ir

کد خبر: ۴۲۲۷۹ |
تاریخ انتشار: ۱۶:۴۸ - ۲۷ فروردين ۱۳۹۳

حدود دریایی ایران و امارات مشخص می شود

حدود دریایی ایران و امارات در دریای عمان ، ظرف سه ماه آینده مشخص می شود.

حدود دریایی ایران و امارات مشخص می شودبه گزارش مانا در دومین اجلاس کمیسیون عالی مشترک ایران و امارات که امروز در وزارت خارجه امارات برگزار شد پروتکلی مبتنی بر توافقات و همکاری های مشترک دو جانبه حاصل شد.

بر اساس این گزارش دومین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های میان دو کشور ایران و امارات متحده عربی در روزهای ۲۵ و ۲۶ فروردین ماه سال جاری در شهر ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی برگزار شد.

در صورتجلسه این کمیسیون آمده است:

ریاست هیات جمهوری اسلامی ایران را در این کمیسیون محمد جواد ظریف وزیرامورخارجه و ریاست هیات اماراتی را شیخ عبدالله بن زیاد آل نهیان وزیر خارجه امارات عربی متحده برعهده داشتند.

طرفین در جریان این مذاکرات همراه ارزیابی مثبت از توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران و امارات عربی متحده تلاش دوجانبه در جهت تقویت و تعمیق این روابط را مورد تاکید قرار دادند و بر نقش مهم کمیسیون برای دستیابی به اهداف مشترک اشاره کردند.

بنابراین گزارش مذاکرات در فضایی آکنده از دوستی و تفاهم صورت گرفت و با تاکید بر لزوم اجرایی شدن موارد توافق شده در یادداشت تفاهم اولین اجلاس کمیسیون مشترک در این زمینه ها نیز توافق حاصل کردند که همکاری های مشترک دوجانبه به ترتیب زیر است:

۱- طرفین به منظور گفتگو و تبادل نظر در خصوص موضوعات مورد علاقه منطقه ای و بین المللی با تشکیل کمیسیون سیاسی به ریاست معاونین سیاسی وزارت خارجه دو کشور موافقت کردند که این کمیته هر شش ماه یک بار در تهران و ابوظبی برگزار خواهد شد.

۲- دو طرف نسبت به گسترش همکاری های سیاسی در سازمانها و محافل بین المللی تاکید کردند.

۳- طرفین ضمن تاکید بر توسعه ارتباط و همکاری میان موسسات مطالعاتی و تحقیقاتی در زمینه های سیاسی و بین المللی دو کشور توافق کردند مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امورخارجه از سوی جمهوری اسلامی ایران به مرکز مطالعات و پژوهش های استراتژیک از سوی دولت امارات با برگزاری جلسات کارشناسی مشترک ، دعوت از محققان و صاحب نظران برجسته سیاسی دو کشور، اطلاع رسانی نسبت به همایش ها و میزگردهای منعقده و تبادل تجربیات همکاری ها را گسترش دهند.

۴- طرفین توافق کردند با بررسی نهایی متن موافقت نامه پیش امضا در سال ۱۳۸۸ در خصوص تحدید حدود دریایی جمهوری اسلامی ایران و امارات در دریای عمان ظرف ۳ ماه آینده آن را برای امضا آماده نمایند.

۵- طرفین با لغو روادید برای گذرنامه سیاسی و خدمت موافقت کردند.

۶- طرفین ضمن ابراز رضایت از همکاری های فیمابین بر اجرایی کردن مفاد یادداشت تفاهم امضا شده در تاریخ 82/10/16در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر، مواد روانگردان، مواد اولیه شیمیایی بر برگزاری منظم اجلاس های مشترک دوره ای براساس بند ۴ یادداشت تفاهم مذکور تاکید نمودند. طرفین بر گسترش و همکاری ها در خصوص مبارزه با قاچاق مواد مخدر ،کالا، انسان، جرایم سازمان یافته رفع چالش ها و مشکلات مرزی دریایی و تردد غیر مجاز از طریق استمرار پیگیری مصوبات هشتمین کمیسیون مشترک کنسولی دو کشور تاکید کردند.

۷- طرفین در حوزه های سیاسی، اقتصادی، سرمایه گذاری، بنادر و گمرکی، ارتباطات، مطالعات و پژوهشی، جوانان و ورزش، استاندارد، آب و برق، محیط زیست، کشاورزی، انرژی های تجدید پذیر، نفت و گاز، پتروشیمی، بهداشت، حمل و نقل، کنسولی، حقوقی، آموزشی، گردشگری، روند توسعه روابط را پیگیری خواهند کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین