۰۹ تير ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۴

مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانورد ۱۲ تیرماه در تهران برگزار می‌شود/ قدردانی از ۴۱ دریانورد نمونه کشور

سرپرست معاونت امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانورد، سه شنبه ​این هفته ۱۲ تیرماه با حضور مسئولان عالی‌رتبه کشوری و لشکری، مدیران ارشد ارگان‌های دریایی، شرکت‌ها و دست اندرکاران صنعت حمل‌و‌نقل دریایی ​در تهران برگزار می‌شود.
کد خبر: ۹۹۴۱۲

مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانورد ۱۲ تیرماه در تهران برگزار می‌شود/ قدردانی از ۴۱ دریانورد نمونه کشور


به گزارش مانا، علی اکبر مرزبان با اعلام اینکه در این مراسم که با میزبانی انجمن صنفی کارگری دریانوردان تجاری ایران از ساعت ۱۶ الی ۲۰ در سالن همایش‌های هتل قلب تهران برگزار می‌شود، وزیر راه و شهرسازی و نمایندگان شهر‌های ساحلی در مجلس شورای اسلامی حضور خواهند داشت و از ۴۱ دریانورد نمونه کشور، با اهدای لوح تقدیر، تجلیل خواهد شد.

سرپرست معاونت امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر اینکه تجارت دریایی، بدون دریانوردان امکان‌پذیر نیست، افزود: در واقع دریانوردان به عنوان طلایه‌داران عرصه تجارت دریایی، رکن اساسی حرکت کشتی‌ها قلمداد می‌شوند.

به گفته مرزبان، بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار دریانورد بر روی کشتی‌های تجاری اقیانوس پیما در سراسر جهان مشغول به کار هستند و بیش از ۸۵ درصد تجارت جهانی از طریق دریا و کشتی‌ها صورت می‌گیرد؛ بنابراین نقش و جایگاه حیاتی خانواده بزرگ دریانوردان در اقتصاد جهانی انکارناپذیر است.

وی با اشاره به تاریخچه نام‌گذاری روز جهانی دریانورد در کنفرانس دیپلماتیک مانیل برای بازنگری جامع کنوانسیون استانداردها، آموزش و گواهینامه‌های دریانوردی (STCW) توضیح داد: کنوانسیون STCW  که اصولاً به مقوله آموزش و گواهینامه‌های شایستگی دریانوردان می‌پردازد، در این کنفرانس مورد بازنگری و اصلاح اساسی قرار گرفت و نگارش جدید آن در روز ۲۵ ژوئن ۲۰۱۰ در مانیل به تصویب رسید.

مرزبان با اعلام اینکه " هشدار‌های ایمنی در دریا" به عنوان شعار مراسم روز دریانورد امسال از سوی آیمو تعیین شده است، خاطرنشان کرد: حفظ ایمنی، به عنوان محور تمامی فعالیت‌های صنعت دریانوردی، همواره مورد تاکید (IMO) بوده است و این سازمان ضمن ارتقای ایمنی و کارآیی حمل‌و‌نقل دریایی، بر افزایش امنیت دریایی توأم با حفاظت از توسعه پایدار ومحیط زیست دریایی نیز همواره تاکید دارد.

سرپرست معاونت امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی مسئول دبیرخانه هماهنگی ارگان‌های دریایی کشور خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از جمله اعضای فعال "آیمو" است که به اکثریت کنوانسیون‌های سازمان بین‌المللی دریانوردی علی‌الخصوص کنوانسیون‌های مرتبط با حفظ ایمنی دریانوردی از جمله کنوانسیون SOLAS و STCW   و MARPOL  ملحق شده و همواره به تعهدات خود در این معاهدات پایبند بوده است.

ارسال نظرات
آخرین اخبار