۰۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۴۸

هشدار توفان شدید در بنگلادش

پیش از رسیدن توفان به روستا‌های ساحلی بنگلادش حدود ۸۰۰ هزار نفر از ساکنان این مناطق خانه‌های خود را ترک کردند و به پناهگاه‌های این کشور پناه بردند.
کد خبر: ۹۹۱۴۲

هشدار توفان شدید در بنگلادش


به گزارش مانا، توفان حاره‌ای «رِمال» عصر روز (یکشنبه) ۲۶ مه به سواحل جنوبی بنگلادش رسید. اداره هواشناسی این کشور پیشتر اعلام کرده بود که احتمالا وزش باد در این مناطق ۱۳۰ کیلومتر در ساعت خواهد بود.

مقامات بنگلادش به ماهیگیران هشدار داده‌ بودند که به دریا نروند و به کسانی که در مناطق آسیب‌پذیر قرار دارند دستور داده شده بود که محل را تخلیه کنند.

بیشتر مناطق ساحلی بنگلادش یک یا دو متر بالاتر از سطح دریا قرار دارند و موج‌های بلندی که بر اثر توفان ایجاد می‌شوند می‌توانند روستاهای منطقه را ویران کنند.

پلیس همزمان با فرار مردم از منطقه اعلام کرد قایقی با ۵۰ مسافر که دو برابر ظرفیت آن بود در نزدیکی بندر «مونگلا» غرق شده و دست کم ۱۳ نفر مجروح برجای گذاشته که به بیمارستان منتقل شده‌اند.

مقامات پیش از رسیدن توفان حدود ۴۰۰۰ پناهگاه در امتداد سواحل این کشور در خلیج بنگال آماده کرده بودند. انتظار می‌رود این توفان ۲۲۰ کیلومتری از جزیره «ساگار» هند تا «خپوپارا» در بنگلادش را تحت تأثیر قرار دهد.

نیروی دریایی هند امروز اعلام کرد دو کشتی مجهز به تجهیزات پزشکی را برای استقرار فوری به منظور اطمینان از ایمنی و رفاه جمعیت آسیب دیده، آماده کرده است.

صدها هزار نفر در بنگلادش طی دهه‌های اخیر بر اثر توفان جان خود را از دست داده‌اند. اکتبر گذشته نیز بر اثر وقوع «توفان هامون» در سواحل جنوب شرقی این کشور، دو نفر کشته و نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند.

ارسال نظرات
آخرین اخبار