۲۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۹

کاهش ۴۸ درصدی واردات غلات از بندر امام خمینی

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان از کاهش ۴۸ درصدی واردات غلات در سال جاری در بندر امام خمینی خبر داد.
کد خبر: ۹۸۵۹۶

کاهش ۴۸ درصدی واردات غلات از بندر امام خمینی

امید جهان نژادیان در گفتگو با خبرنگار مانا افزود: در سال جاری در مجموع یک میلیون و ۳۲۰ هزار تُن گندم، برنج و روغن خام خوراکی از طریق بندر امام خمینی وارد کشور شده است.
وی علت کاهش واردات غلات به خصوص گندم در سال جاری را افزایش تولید داخلی غلات در سال زراعی ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ بیان کرد.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان با اشاره به اینکه غلات وارداتی توسط ناوگان حمل‌و‌نقل جاده‌ای و ریلی از بندر امام خمینی به نقاط مختلف کشور حمل شد است افزود: هم اکنون حدود ۳۰ هزار تُن گندم در انبار‌های بندر امام خمینی نگهداری می‌شود که هم اکنون در حال حمل به سایر نقاط کشور است.
جهان نژادیان افزود: بیشتر غلات مورد نیاز کشور از روسیه، برزیل و برخی کشور‌های اروپایی توسط شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران سفارش و خریداری شده است.
وی از آمادگی لازم برای تخلیه و بارگیری غلات مورد نیاز کشور در سال آینده از طریق بندر امام خمینی، وفق برنامه تنظیمی شرکت بازرگانی دولتی ایران خبر داد.
به گزارش خبرنگار مانا، حدود ۸۰ درصد حجم کالا‌های اساسی (غلات و نهاده‌های دامی) مورد نیاز کشور ازطریق بندر امام خمینی وارد شده است.
بندر امام خمینی دومین بندر راهبردی و عملیاتی کشور پس از بندر شهید رجایی در استان هرمزگان است.
این بندر که ظرفیت تخلیه و بارگیری ۶۰ میلیون تُن کالا‌های نفتی و غیرنفتی در سال را دارد در ۱۲۰ کیلومتری جنوب اهواز و در سواحل خورموسی در محدوده آب‌های شمال غرب خلیج فارس واقع شده است.

ارسال نظرات
آخرین اخبار