۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۸

شعار روز جهانی هواشناسی سال ۲۰۲۴ اعلام شد

سازمان جهانی هواشناسی موسوم به WMO، «خط مقدم اقدام اقلیمی» را به عنوان شعار امسال روز جهانی هواشناسی اعلام کرد.
کد خبر: ۹۸۵۱۳

شعار روز جهانی هواشناسی سال ۲۰۲۴ اعلام شد


به گزارش مانا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور، سازمان جهانی هواشناسی با صدور پیامی «خط مقدم اقدام اقلیمی» را به‌عنوان شعار امسال روز جهانی هواشناسی در ۲۳ مارس ۲۰۲۴ میلادی اعلام‌کرد.
بر اساس اعلام این سازمان: تغییرات اقلیمی یک تهدید واقعی و غیر قابل‌انکار برای تمام تمدن ماست که اثرات آن در حال حاضر قابل مشاهده است و فاجعه‌بار خواهد بود مگر اینکه ما اکنون اقدام کنیم.
سازمان جهانی هواشناسی موسوم به WMO یک سازمان بین المللی در رده سازمان‌های تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد در زمینه آب و هوا، هیدرولوژی، اقلیم شناسی کاربردی و علوم ژئوفیزیک است که در ۲۳ مارس سال ۱۹۵۰ میلادی در شهر ژنو در کشور سوئیس تأسیس شد.
بنا بر آخرین گزارش‌ها تا سال ۲۰۲۳ میلادی، سازمان جهانی هواشناسی دارای ۱۹۳ عضو است که شامل ۱۸۷ کشور و ۶ منطقه است که خدمات هواشناسی خود را ارائه می‌کنند.
از اهداف تشکیل این سازمان جهانی می‌توان به تسهیل همکاری جهانی برای ایجاد شبکه‌ای از ایستگاه‌ها جهت مشاهده هواشناسی، آب شناسی، زمین فیزیک و سایر موارد مرتبط با هواشناسی، ایجاد و حفظ سامانه های مبادله سریع اطلاعات هواشناسی و سایر اطلاعات مرتبط، تشویق به منظم کردن مشاهدات هواشناسی و اطمینان از انتشار یکسان و واحد مشاهدات و آمارها، استفاده بیش‌تر از هواشناسی در امر هوانوردی، دریانوردی، مسائل آبی، کشاورزی و سایر فعالیت‌های بشری، ترویج فعالیت‌هایی نظیر آب شناسی کاربردی و ایجاد امکانات برای همکاری نزدیک میان بخش‌های مختلف هواشناسی و هیدرولوژیکی و همچنین تشویق به تحقیقات و آموزش در قلمرو هواشناسی و سایر قلمرو‌های مرتبط اشاره کرد.
این سازمان هر سال در تاریخ تأسیس خود که به‌روز جهانی هواشناسی نام‌گذاری شده است یک شعار را اعلام می‌کند و این روز در تمام کشور‌های عضو سازمان جشن گرفته‌می‌شود.
در ایران نیز همه ساله ۲۳ مارس مصادف با سوم فروردین که در سال‌های کبیسه این روز مصادف با چهارم فروردین است به‌عنوان "روز جهانی هواشناسی" گرامی داشته می‌شود.
این روز همچنین نشان دهنده سهمی است که خدمات ملی هواشناسی و هیدرولوژیکی به ایمنی و رفاه جامعه دارد به همین مناسبت بسیاری از فعالیت‌ها و رویداد‌های مختلف در این روز برگزار می‌شود.

ارسال نظرات
آخرین اخبار