۲۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۹

آخرین وضعیت تأمین سوخت کم‌گوگرد برای شناورهای ایرانی

مدیرکل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی آخرین وضعیت تأمین سوخت کم‌گوگرد برای شناور‌های ایرانی را تشریح کرد و گفت: پیش‌نویس «آیین‌نامه اجرایی سوخت‌رسانی دریایی» در جهت تسهیل تامین سوخت کم‌گوگرد در دست تدوین است.
کد خبر: ۹۸۳۹۲

آخرین وضعیت تأمین سوخت کم‌گوگرد برای شناورهای ایرانی

 به گزارش مانا، نادر پسنده درباره آخرین وضعیت تامین سوخت کم‌گوگرد برای شناورهای ایرانی، اظهار کرد: با اجرای الزام جهانی استفاده از سوخت کم گوگرد (IMO ۲۰۲۰) از ابتدای ژانویه سال ۲۰۲۰ (۱۱ دی ماه ۱۳۹۸)، بر‌اساس ضمیمه شش کنوانسیون مارپل، کشتی‌ها موظف به استفاده از سوخت با میزان گوگرد نیم درصد در سفرهای بین‌المللی شده‌اند.

وضعیت سوخت ناوگان دریایی ایران در سفرهای خارجی
وی افزود: در این زمینه ناوگان دریایی کشور از ابتدای ژانویه ۲۰۲۰ میلادی در سفرهای خارجی از سوخت نیم‌درصد گوگرد استفاده می‌کند که بخشی از این سوخت توسط پالایشگاه شازند اراک تولید و بخش دیگر نیز تأمین می‌شود.
مدیرکل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه ظرفیت تولید سوخت کم‌گوگرد در کشور باید افزایش یابد و تولید سوخت تنها متکی به یک پالایشگاه نباشد، ‌گفت: در مقوله سوخت، وزارت نفت متولی تامین تولید و پخش سوخت در کشور است و این وزارتخانه عنوان کرده که طبق برنامه، تعداد پالایشگاه‌هایی را که سوخت با گوگرد نیم‌درصد تولید می‌کنند، افزایش خواهد داد.
پسنده با بیان اینکه اعطای معافیت از سوی سازمان بنادر و دریانوردی به کشتی‌های ایرانی که صرفاً در آب‌های داخلی کشور تردد می‌کنند، ‌ توضیح داد: امیدواریم تولید سوخت کم‌گوگرد در داخل کشور به‌حدی برسد که این کشتی‌ها نیز بتوانند از سوخت کم گوگرد استفاده کنند. از سوی دیگر بخش اعظمی از قاره اروپا و آمریکا از سال ۲۰۱۵ میلادی الزامات سخت‌گیرانه‌تری برای سوخت کشتی‌ها اعمال کرده است و از سوخت با گوگرد یک دهم درصد استفاده می‌کنند.
 
ضرورت افزایش میزان تولید سوخت کم گوگرد در کشور
 
وی با بیان اینکه تا سال ۲۰۲۵ میلادی نیز کشتیرانی در دریای مدیترانه (کشورهای پایین قاره اروپا و برخی از کشورهای آفریقایی) ملزم به استفاده از سوخت با گوگرد یک دهم درصد می‌شوند، ‌عنوان کرد: بنابراین تردد کشتی‌های ایرانی در آب‌های مناطق یادشده قاره اروپا و آمریکا و برخی از کشورهای آفریقایی) مشروط به استفاده از سوخت با گوگرد یک دهم درصد است.
 
مدیرکل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی افزود: از این رو وزارت نفت در برنامه‌های توسعه‌ای خود باید به‌دنبال افزایش تعداد پالایشگاه‌ها با توان تولید سوخت یک‌دهم درصد گوگرد باشد، چرا‌که دنیا در حال حرکت به سمت استفاده از سوخت با گوگرد یک‌دهم درصد است و حتی کشورهایی مانند ژاپن، سنگاپور، مالزی، مکزیک و برخی بنادر چین اعلام کرده‌اند تا سال ۲۰۲۷ میلادی میزان گوگرد سوخت کشتی‌ها را به یک دهم درصد کاهش خواهند داد.
 
برنامه تسهیل تأمین سوخت کم‌گوگرد در کشور
 
این مقام مسئول در سازمان بنادر و دریانوردی درخصوص تسهیل در تأمین مقوله سوخت کم‌گوگرد در کشور نیز خاطرنشان کرد: پیش‌نویس «آیین‌نامه اجرایی سوخت‌رسانی دریایی» با همکاری نمایندگان سازمان بنادر و دریانوردی، وزارت نفت، هیئت دولت و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط در دست اقدام است و آیین‌نامه مذکور با توجه به چشم‌انداز آینده سوخت در صنعت کشتیرانی، برنامه هفتم توسعه و در جهت توسعه صنعت بانکرینگ کشور، تدوین می‌شود.
ارسال نظرات
آخرین اخبار