mana.ir

کد خبر: ۹۷۹۴۶ |
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۶ - ۰۷ دی ۱۴۰۲

تعیین تکلیف ۹۴ درصد کالا‌های رسوبی در بنادر استان بوشهر

معاون بندری و اقتصادی بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: تاکنون بیش از ۹۴ درصد از کالا‌های رسوبی سنواتی در بنادر استان بوشهر تعیین تکلیف و از طرف صاحبان کالا و یا سازمان اموال تملیکی از بنادر استان خارج سازی شده است.

تعیین تکلیف ۹۴ درصد کالا‌های رسوبی در بنادر استان بوشهر


به گزارش خبرنگار مانا از بوشهر، عبدالسعید عباسی یکی از رسالت‌های بنادر را ارائه خدمات بندری با کیفیت و سرعت مناسب به ذی‌نفعان دانست و اظهار داشت: در این مؤلفه‌ها بنادر استان بوشهر در کشور پیشتاز است.

وی با اشاره به تعیین تکلیف 94 درصد کالاهای رسوبی در بنادر استان بوشهر بیان کرد: کالاهای رسوبی تعیین تکلیف شده شامل کالاهای کانتینری، عمومی، ماشین آلات سنگین و خودرو بوده که با همکاری مراجع قضایی، گمرک و سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی تعیین تکلیف و از بنادر بوشهر، گناوه، دیر و کنگان خارج شده است.

معاون بندری و اقتصادی بنادر و دریانوردی استان بوشهر تصریح کرد: کالاهای رسوبی سنواتی تنها در بندر بوشهر به میزان دو هزار و 127 مورد بوده که تاکنون دو هزار و سه مورد آن خارج شده و فقط 124 مورد باقیمانده که آنها هم در حال تعیین تکلیف هستند.

عباسی ادامه داد: مشابه این اقدام در بنادر گناوه، دیر و کنگان صورت شده و اکنون بنادر بزرگ استان از کالاهای رسوبی متروکه و توقیفی پاک‌سازی شده‌اند.

وی افزود:  بنادر در واقع محلی استراتژیک به عنوان محل عبور کالا تلقی شده و نباید به‌عنوان انبار برای مدت طولانی مدت مورد استفاده قرار گیرند.

معاون بندری و اقتصادی بنادر و دریانوردی استان بوشهر ادامه داد: وجود کالاهای رسوبی سنواتی امکان ارائه خدمات شایسته به مشتریان را بسیار محدود کرده بود که با خارج سازی آنها، شرایط برای خدمات رسانی سریع، ایمن و ارزان تر به جامعه هدف فراهم و همچنین میزان بهره‌وری از زیرساخت‌های بندری نیز به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه دلایل اصلی رسوب کالا در بنادر طولانی بودن دریافت مجوزها و مواردی نظیر تامین ارز و ثبت سفارش است انتظار می رود با هماهنگی و برنامه ریزی مناسب توسط همه ‌دستگاه‌های ذیربط زمان ترخیص کالا به حداقل ممکن برسد.

عباسی افزود: سیاست های سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع تحویل گیرنده کالا در بنادر تجاری کشور، همواره بر تسهیل فرایند و کاهش هزینه‌ها در جهت خروج سریع‌تر کالا از بنادر بوده است.

وی یادآور شد: به‌عنوان نمونه بر‌اساس کتابچه تعرفه از کالاهایی که ظرف پنج روز ترخیص می‌شوند هیچ مبلغ انبارداری دریافت نمی‌شود و هر چه کالا مدت زمان کمتری در بندر بماند هزینه انبارداری روزانه آن به نسبت پایین‌تر خواهد بود.

معاون بندری و اقتصادی بنادر و دریانوردی استان بوشهر افزود: دلیل رسوب کالاها از سال‌های گذشته به هیچ عنوان ناشی از عملکرد بنادر و دریانوردی استان نبوده و ناشی از مشکلات مربوط به مجوزها و خارج از مسئولیت و اختیار سازمان بنادر و دریانوردی بوده است.

ارسال نظرات
پربیننده ها
آخرین اخبار