۱۲ آذر ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۶

گردشگری آشوراده با حفظ مسائل محیط زیستی آغاز می‌شود

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تاکید بر اینکه محیط‌بانان ضابطان قضایی هستند،گفت: هیچ شخص حقیقی و حقوقی حق برخورد خارج از عرف اداری و انسانی با محیط‌بانان را هنگام انجام وظیفه ندارد.
کد خبر: ۹۷۷۳۷

گردشگری آشوراده با حفظ مسائل محیط زیستی آغاز می‌شود

به گزارش مانا، حسن اکبری در رابطه با درگیری مدیر کل میراث گلستان با محیط بانان جزیره آشوراده  اظهار کرد: طی روزهای گذشته کلیپی مبنی بر برخورد نامناسب مدیرکل میراث فرهنگی استان گلستان با ضابطان قضایی حفاظت محیط زیست جزیره آشوراده در فضای مجازی منتشر شد که موجب رنجش خاطر مردم شریف ایران شد.

وی ادامه داد: در این کلیپ محیط بانان بر‌اساس قانون برای ساخت یک پیاده راه به عرض یک و نیم متر از مأموران بنیاد مسکن که مسئول ساخت آن بودند، درخواست ارائه مجوز می‌کنند. در این میان مدیرکل میراث فرهنگی در اعتراض به در‌خواست قانونی محیط بانان برای ارائه مجوز در حالی که کوچکترین نقش اجرایی ندارد،  صرفاً برای ایجاد فشار افکارعمومی با کلیدواژه‌هایی همچون دستور رئیس جمهور درگیری لفظی با ضابط  قضایی (محیط بانان) ایجاد می‌کند.

وی افزود: با توجه به اینکه جزیره آشوراده پناهگاه حیات وحش و تحت مدیریت استان مازندران است، باید تمام افراد حقیقی و حقوقی که قصد ورود به این منطقه را دارند مورد بررسی قرار گیرند. اشخاص حقیقی و حقوقی به هیچ وجه حق ندارند که فراتر از قوانین و مقررات، برخوردهای دور از شأن اداری و انسانی با افرادی که انجام وظیفه می‌کنند داشته باشند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی تأکید کرد: محیط بانان وظایف بسیار سنگینی دارند و به عنوان ضابطان قضایی مکلّف به صیانت از مناطق حفاظت شده بوده و در راستای وظایف خود از فعالیت‌های عمرانی که بدون مجوز و هماهنگی قبلی اتفاق افتد جلوگیری خواهند کرد.

اکبری درباره طرح گردشگری آشوراده تصریح کرد: طی سفری که ریاست محترم جمهوری به جزیره آشوراده داشتند دستور دادند که باید از ظرفیت‌های طبیعت‌گردی این جزیره استفاده شود و این در حالی است که برای طرح طبیعت‌گردی آشوراده در محدوده ۲۲ هکتاری مجوزی از سنوات گذشته صادر شده بود و با دستور رئیس جمهور بحث اصلاح مجوز طبیعت‌گردی مطرح شد و در دستور کار سازمان قرار گرفت.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: در دولت سیزدهم و با تأکید ریاست محترم جمهوری، بهره‌برداری از ظرفیت‌های طبیعی منطقه تنها با رعایت الزامات محیط زیستی انجام می‌شود که در همین راستا نیز طرح ۲۲ هکتاری از قبل وجود داشت با حذف اقامت شبانه و انتقال آن به بافت روستا همراه با بارگذاری کمتر در دستور کار قرار گرفت که جوامع محلی نیز در این مسیر از منافع خاص خود برخوردار می‌شوند، بنابراین تأکید سازمان حفاظت محیط زیست در دولت مردمی سیزدهم، اجرای طرح گردشگری آشوراده با در نظر گرفتن تمام مسائل محیط زیستی، بدون ایجاد سازه‌‌های اضافی و آسیب به محیط زیست است و این طرح به بهترین نحو و همگام با حفاظت از محیط زیست اجرا خواهد شد.

وی تأکید کرد: در همین راستا جلسات متعددی برای سرمایه گذاری صندوق ملی محیط زیست و تبدیل آشوراده به منطقه ویژه طبیعت گردی برگزار شده است و سازمان با تمام ظرفیت خود برای حل موانع و اجرای دستور ریاست محترم جمهور اقدام خواهد کرد که  آخرین جلسه آن مربوط به هفت  آذر و با حضور استاندار گلستان بوده است.

اکبری در پایان ضمن تأکید بر اقدامات انجام شده در خصوص طرح آشوراده گفت: قبل از سفر آتی ریاست محترم جمهور به گلستان فاز اجرایی طرح گردشگری آشوراده با جدیت آغاز خواهد شد.

ارسال نظرات
آخرین اخبار